Genç yetenekten Türk malı sis farı

Eskişehir’de İbrahim Kunduz isimli bir lise öğrencisi, arkadaşlarının da yardımıyla sisli havalarda meydana gelen kazaların önlenebilmesi için "Siste Gör Beni" isimli bir prototip araç üretti..

Genç yetenekten Türk malı sis farı

Eskişehir’de İbrahim Kunduz isimli bir lise öğrencisi, arkadaşlarının da yardımıyla sisli havalarda meydana gelen kazaların önlenebilmesi için "Siste Gör Beni" isimli bir prototip araç üretti.
Genç yetenek İbrahim Kunduz, Turgut Reis Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nde okuyor. Kunduz, Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu’nun (TÜBİTAK) 4006 Proje Fuarı’na katılmaya karar verdi. Ardından aklına sisli havalarda şoförlerin görüş mesafelerinin kısa olmasından dolayı kazaların olduğu gelen Kunduz, bir proje tasarladı. Kunduz, projesinde yolu daha iyi aydınlattığı ve daha ucuz masrafsız olduğu için kırmızı lazer kullandığını söyleyerek, "Sis farlarının etkisiz kaldığı durumda lazer daha aydınlatıcı ve net bir görüntü sağlıyor. Sisi kıpkırmızı yaparak önde bir araç olduğunu belirtiyor. Can ve mal kaybını en aza indirebiliyoruz. Lazerin hem montajı kolay hem de maliyeti ucuz. Böyle düşünüp yaptık. Köyden gelirken sisli havalarda çok kaza olduğundan dolayı bizde böyle bir fikir ürettik. Can ve mal kaybı azalır. Daha az kazalar olur. Öyle düşünüyoruz" diye konuştu.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Fenerbahçe'de Cocu Dönemi Resmen Bitti
Fenerbahçe'de Cocu Dönemi Resmen Bitti
Haluk Levent'ten Bir Anlamlı Hareket Daha
Haluk Levent'ten Bir Anlamlı Hareket Daha