Ortopedik cerrahi için özel matkap tasarladılar

Amasya Üniversitesinden akademisyenlerin ürettiği ‘soğutma kanallı cerrahi matkap mandreni’ adlı medikal cihaz, ortopedik cerrahide kemik delme işlemi esnasında kemik ile dokuya zarar verme riski bulunan ısıyı kritik seviyeden daha düşük oranlara indirmeyi başardı..

Ortopedik cerrahi için özel matkap tasarladılar

Amasya Üniversitesinden akademisyenlerin ürettiği ‘soğutma kanallı cerrahi matkap mandreni’ adlı medikal cihaz, ortopedik cerrahide kemik delme işlemi esnasında kemik ile dokuya zarar verme riski bulunan ısıyı kritik seviyeden daha düşük oranlara indirmeyi başardı.
Teknoloji Fakültesi Makine Mühendisliği Bölümünden Doç. Dr. Arif Gök ve ekibinin tasarladığı cihazın prototipi Türk Patent Enstitüsü tarafından da tescillendi.
Kemik delme işleminde cerrah tarafından elle yapılan müdahalelerin çoğunluğunda matkapların kullanıldığını anlatan Doç. Dr. Gök, işlem sırasında sürtünmeden dolayı matkap ve kemik ara yüzünde meydana gelen ısının kabul edilen sıcaklık değeri olan 47 dereceyi aştığı takdirde kemik ile çevre dokularında geri dönüşü olmayan hasarlara sebep olan durumu önlemek için bir süredir yaptıkları çalışmada başarıya ulaştıklarını açıkladı.
Kemiğin delindiği esnada herhangi bir soğutucu sıvı kullanılmasının enfeksiyon tehlikesinden dolayı tercih edilmediğini ancak son derece önemli olan soğutma işleminin kapalı devre çalışan sistemle yapılabileceğine işaret eden Gök, “Geliştirilen sistem delme işlemi esnasında istenmeyen sıcaklık artışını önlemek için kapalı devre çalışan soğutma sistemine sahiptir. Bu sistem aynı zamanda bir cerrahi el matkap makinesine monte edilebilen bir matkap uç mandrenine sahiptir. Patente konu olan sistem farklı delme işlemi parametreleri altında laboratuvar ortamında taze sığır kemiklerinin üzerinde delme deneylerine tabi tutulmuştur. Geliştirilen cerrahi delme sistemi ile kemik delme süreci sırasında yüzde 25-30 aralığında kemik sıcaklığında önemli bir azalma elde edilmiştir. İçeriden soğutmalı cerrahi delme sistemi aynı zamanda cerrahi operasyonlar için temiz bir ortam sağlamakta olup dışarıdan soğutma kullanımı kirli ortam oluşturduğundan, kemik ve çevre dokularında oluşabilecek enfeksiyon riski de önlenmiştir” diye konuştu.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Galatasaray İçin Zirve Yarışında Kritik Viraj
Galatasaray İçin Zirve Yarışında Kritik Viraj
Şubat Ayı Enflasyon Rakamları Açıklandı
Şubat Ayı Enflasyon Rakamları Açıklandı
kartal escort