MEB’e Geçen Taşeron İşçilerin Haklarına İlişkin Yazı Yayımlandı.

696 sayılı KHK kapsamında Milli Eğitim Bakanlığı bünyesine sürekli ve geçici işçi olarak geçen taşeron işçilerin ücret mali ve sosyal haklarına ilişkin bir yazı yayımlandı.

MEB’e Geçen Taşeron İşçilerin Haklarına İlişkin Yazı Yayımlandı.

696 sayılı KHK kapsamında Milli Eğitim Bakanlığı bünyesine sürekli ve geçici işçi olarak geçen taşeron işçilerin ücret mali ve sosyal haklarına ilişkin yazı yayımlandı.

Özellikle; MEB bünyesine geçici işçi olarak geçişi sağlanan işçilerin ücret mali ve sosyal hakları merak konusu idi. Milli Eğitim Bakanlığı, Destek Hizmetleri Genel Müdürlüğü tarafından 81 İl Milli Eğitim Müdürlüklerine ve ilgili kamu kurumlarına gönderilen yazıda bu konuya açıklık getirildi.

İlgili düzenlemeye göre;

MEB bünyesinde kadroya geçen taşeron işçiler için de ; 02/04/2018-31/10/2020 tarihleri arasında 12 Nisan tarihinde Çalışma Bakanlığının kendi sitesinde yayımlanan Yüksek Hakem Kurulu Kararları geçerli olacaktır.

Bu düzenlemeye göre 02/04/2018 tarihinden geçerli olmak üzere işçilerin günlük brüt çıplak ücretlerine %4 zam yapılacaktır.

Devam eden 6 aylık dönemlerde ise düzenlemeye göre hareket edilecektir.

Ancak, kadroya geçmeden önce, 01/01/2018 tarihinden itibaren taşeron şirket tarafından ya da başka bir şekilde ücretlerde herhangi bir artış yapılmış ise bu zam miktarı %4’ten mahsup edilmek suretiyle uygulanacaktır.

2018 yılına ait toplam 10 günlük ikramiye, 02/04/2018-31/12/2018 tarihleri arasına göre orantılı hesaplanarak uygulanacak, diğer ödeme ve kurallar ise 02/04/2018 tarihinden geçerli olacaktır. 02/04/2018-14/04/2018 tarihleri arasına ilişkin farkların en kısa zamanda ödenmesi ve bu farklara ilişkin bildirgelerin ise cezalı duruma düşülmeyecek şekilde verilecektir.

Ayrıca kadroya geçen işçilere ilişkin devam eden toplu iş sözleşmesi hükümleri varsa; bu işçiler için ilgili hükümler devam edecektir. Yani tabi oldukları toplu iş sözleşmesi yürürlük süresi devam eden işçiler bu düzenlemeden yararlanamayacaklardır.

MEB’da geçici ve sürekli işçi statüsüne geçirilen işçiler için yayımlanan bildirgenin ekinde de 12 Nisan’da Çalışma Bakanlığının sitesinde yayımlanan; 375 Sayılı Kanun Hükmünde Kararnamenin Geçici 23. Maddesi Uyarınca İdarelerce Sürekli İşçi Kadrolarına Geçirilen İşçilerin Ücret ile Diğer Mali ve Sosyal Haklarının Belirlenmesinde Esas Alınacak Toplu İş Sözleşmesi Hükümleri kurumlara gönderilmiştir.

Yazı İçin Tıklayınız

Kaynak: kamuiscileri.net 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Akaryakıta Büyük İndirim Gelecek
Akaryakıta Büyük İndirim Gelecek
Fenerbahçe ve Galatasarayın Rakipleri Belli Oldu
Fenerbahçe ve Galatasarayın Rakipleri Belli Oldu