Taşeronda Sevindiren Maaş Kararı

Taşeronda Sevindiren Son Dakika Haberi: Mahkemeden Maaş Kararı

Taşeronda Sevindiren Maaş Kararı

Sağlık İş Sendikası 'ndan işçileri sevindiren haber.

Sağlık İş Sendikası tarafından bir açıklama yapıldı. Sendikanın resmi sayfasından yayınlanan duyuru, "Asgari Ücretin Yüzdelik (%) Fazlasıyla İlgili Davayı Üyemiz Lehine Kazandık" başlığı ile verildi. 

Yapılan açıklamada,  Çalışma Bakanlığına bağlı bir huzurevinde çalışan işçinin 4/D kadrosuna geçmeden önce uygulanan asgari ücretin yüzde 65 fazlasının 1 Ocak 2019 tarihinden sonra da aynı şekilde uygulanması için yapılan başvurunun olumlu sonuçlandığına yer verildi.

Arabulucuya yapılan başvuru neticelendi ve 10 Temmuz 2019 günü hazırlanan rapor 10 Eylül 2019 günü yapılan duruşmada neticelendirildi. 

Yerel mahkeme tarafından verilen karara göre  01.01.2019 tarihindeki 2.558.00 TL olan asgari ücretin % 65 fazlası bulunduktan sonra oluşan ücrete  1 Ocak 2019 tarihindeki Toplu İş Sözleşme zammı olan %4 uygulanmak suretiyle üyemiz adına ücret farkı, ilave tediye ve ikramiye farkı alacaklarının, davalı bakanlıktan alınarak davacı üyemize verilmesine karar verilmiştir.

İşte Sağlık İş Sendikası 'nın açıklaması:

"Ayrıca Sağlık Bakanlığına bağlı 112 acil ambulans şoförü olarak 696 Sayılı Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile kadroya geçen başka bir üyemiz adına 15.02.2019 tarihinde yaptığımız arabuluculuk başvurusu neticesinde açtığımız davada bilirkişinin 08.08.2019 tarihli raporunda üyemizin 01.01.2019 tarihindeki asgari ücrete %30 fazlası uygulandıktan sonra 01.01.2019 tarihindeki TİS zammı olan % 4 uygulanması gerektiği yönünde görüş bildirilmiş olup bu dosyanın duruşması da Eylül ayı içinde yapılacaktır.

Ayrıca 696 Sayılı KHK ile kadroya geçen ve sendikamızın iş kolunda faaliyet gösteren diğer iş yerlerinden üniversite hastanelerinde çalışan 2 ayrı üyemiz adına açtığımız ücret ikramiye ve ilave tediyeler ile ilgili asgari ücretin % fazlası ile daha önce aldıkları ücret ile ilgili uygulamanın aynen devam ettirilmesi için açtığımız davalarda da dosyalar bilirkişi incelemesindedir.

Taşerondan 4/D kadrosuna geçen üyelerimiz adına; taşeron işçi olarak çalıştıkları 1999 yılında ilk sendika üyeliğini yapan;  2000 yılında aynı şekilde işçiler adına ilk TİS’ i imzalayan; 2002 yılında TİS farklarını almak için ilk davayı açan Sendikamız, asgari ücretin %’ delik fazlası için de ilk davayı açmış ve üyemizin lehine ilk mahkeme kararını da alan yine Hukuk Müşavirimiz Av. Kadir Atıcı’nın üstün gayretleriyle Sendikamız olmuştur."

Kararın işçilere hayırlı olması dilekleri ile açıklama sonlandırıldı.

TOPLU İŞ SÖZLEŞMESİ GÖRÜŞMELERİNDEN, TAŞERON HABERLERİNDEN VE DAHA FAZLASINDAN BİLDİRİM ALARAK HABERDAR OLMAK İÇİN;

Android uygulamamızı ücretsiz indirmek için >>>> TIKLAYIN

İOS uygulamasını ücretsiz indirmek için >>>> TIKLAYIN

Taşeron 2020 2020 maaş zammı taşeron mahkeme taşeron tis TİS 4D
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Beşiktaş Başkanı Çebi, Jean Onana İddialarına Cevap Verdi!
Beşiktaş Başkanı Çebi, Jean Onana İddialarına Cevap Verdi!
Beşiktaş'ta Jean Onana Krizi Derinleşiyor: Ayrılık İhtimali Artıyor!
Beşiktaş'ta Jean Onana Krizi Derinleşiyor: Ayrılık İhtimali Artıyor!