Taşeronda 450 Bin Belediye İşçisi Tedirgin

Taşeronda 450 bin belediye şirket işçisi tedirgin!

Taşeronda 450 Bin Belediye İşçisi Tedirgin

696 sayılı KHK ile taşeron şirketlerden belediye şirketlerine geçen işçilerin sıkıntıları son seçim sürecinden sonra daha da arttı. Sayıları resmi olarak açıklanmamış olsada belediye şirketlerine geçen işçi sayısının 450 bin civarında olduğu tahmin ediliyor. İşten çıkarma tehlikesi her zaman devam eden şirket işçileri aynı zamanda farklı zorluklalarla da karşı karşıya kalıyorlar.

TAŞERONDAN ŞİRKET İŞÇİLİĞİNE GEÇEN İŞÇİLER

Taşeron işçi olarak çalışırken belediye şirketlerine geçen işçilerin başlıca sıkıntıları esasında kendi ifadeleri ile gerçek 'kadro' oldu. Her siyasi partiden seçimler sonrası belediye şirketlerinde işten çıkarılmalar yaşandı. İşten çıkarılan işçiler çeşitli platformlarda haklarını aramalarına rağmen yasal düzenleme eksikliği nedeniyle eski kadrolarına henüz dönemediler.

TAYİN KORKUSU DA VAR

Mevcut çalışan işçiler için de işten çıkarılma korkusu devam ediyor ve bu endişelerini sosyal medyada paylaşıyorlar. Doğrudan işten çıkarma yoluna gitmeyen beldiyelerde ise öncelikle farklı birimlere tayin edilerek işten ayrılmaları için baskılar uygulandığı ifade ediliyor. Bazı işçiler paylaşımlarında görev yerinin değiştirildiğini (evinden çok uzak olan birimlere görevlendirme yapıldığını) ve ayrılmaları halinde tazminatlarını alıp alamayacaklarını soruyorlar.

HUKUKİ OLARAK MÜCADELE EDİLMELİ

Taşerondan şirket işçiliğine geçen işçiler kendilerine yapılan haksızlıklara karşı hukuk yolunu tercih etmeleri önemli. Haksız tayin ve görevlendirmeler veya farklı mobbing uygulamalarında hukuk yollarına başvurulmalıdır. Hukuk yoluna başvurmadan önce de kendi bağlı oldukları idarelere durumlarını anlatan dilekçeler sunulmalı.

MAAŞ ZAMLARI GERİ ALINANLAR OLDU

Samsun Büyükşehir Belediyesi'nin personele Kasım ayında yaptığı yüzde 17,65 zam, 31 Mart seçimlerinden sonra koltuğa oturan Mustafa Demir tarafından iptal edildi. Sendika başkanı "Yeni başkanı ısrarcı olmamıza rağmen ikna edemedik" dedi.

ENGELLİ İŞÇİLERE ZOR GÖREVLER

Taşerondan belediye şirketlerine geçen engelli işçilere ise engellerine uygun olmayan görev ve işler verildiği ifade ediliyor. Zaten hayat şartlarında birçok zorlukla mücadele eden engelli işçiler yaşadıkları zorlukalara yenilerinin eklenmesi ile iş hayatında daha da sıkıntılı günler yaşadıklarını, en azından engel durumlarına göre görevlendirmeler yapılmasını talep ediyorlar.

TAŞERONDA ARTIK ÇÖZÜM BULUNSUN

Gerek belediye şirket işçileri gereksede 4/D sürekli işçi kadrosuna geçen işçilerin bir çok problemi kamuoyuna defalarca paylaşıldı. Hatta Türk-İş Başkanı Atalay kamu işçileri için imzaladığı TİS'de 'uzasaydı karıştıracaktık' sözünü masada olacağını ifade ettiği fakat bir gelişme sağlayamadığı taşerondan şirketlere ve genel idarlere geçen işçiler için kullandığını ifade etti.

4/D'li işçilerin mali ve özlük hakları talebi ile belediye şirket işçilerinin belediye işçiliği kadrosu talebi yerine getirildiğinde sorunların büyük bölümünün de ortadan kalkacağı aşikar. Bunlar için gerekli düzenlemelerin yapılması ve sayıları 1 milyona yaklaşan işçilerin sorunlarının çözümü aileleri ile birlikte 4 milyon insanı mutlu edecektir.

TOPLU İŞ SÖZLEŞMESİ GÖRÜŞMELERİNDEN, TAŞERON HABERLERİNDEN VE DAHA FAZLASINDAN BİLDİRİM ALARAK HABERDAR OLMAK İÇİN;

Android uygulamamızı ücretsiz indirmek için >>>> TIKLAYIN

İOS uygulamasını ücretsiz indirmek için >>>> TIKLAYIN

Taşeron Belediye taşeron TİS 4D 696 Türk-İş
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Beşiktaş Başkanı Çebi, Jean Onana İddialarına Cevap Verdi!
Beşiktaş Başkanı Çebi, Jean Onana İddialarına Cevap Verdi!
Beşiktaş'ta Jean Onana Krizi Derinleşiyor: Ayrılık İhtimali Artıyor!
Beşiktaş'ta Jean Onana Krizi Derinleşiyor: Ayrılık İhtimali Artıyor!