Anadolu Bilişim Buluşmaları 2 GAÜN’de başladı

Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı, Gaziantep Üniversitesi, ICT Media ve Harput Ajans işbirliği ile hazırlanan ’’Anadolu Bilişim Buluşmaları 2’’ etkinliği GAÜN Mavera Kongre ve Sanat Merkezi’nde başladı..

Anadolu Bilişim Buluşmaları 2 GAÜN’de başladı
Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı, Gaziantep Üniversitesi, ICT Media ve Harput Ajans işbirliği ile hazırlanan ’’Anadolu Bilişim Buluşmaları 2’’ etkinliği GAÜN Mavera Kongre ve Sanat Merkezi’nde başladı.
İnternet ticaretinin her geçen yıl arttığını belirten Ulaştırma ve Denizcilik Müsteşar Yardımcısı Galip Zere, “Dünyada İnternet üzerinden alışveriş hızla yayılıyor. 2016 yılında Dünyada 1 trilyon 860 milyar dolar olan global perakende ticaret hacmi 2021 yılında 4 trilyon 480 milyar dolar olması bekleniyor. 2016 yılında 5 kişiden 1’i internette ticaret yaparken, 2017 yılında her 4 kişiden 1’i internetten alışveriş yapıyor. Şuan itibarıyla bakanlıklar ve kamu kurumları tamamen elektronik ortama geçti. Artık, zarflarla, kağıtlarla haberleşme sona eriyor. Bundan böyle bilgi, belge hareketleri elektronik ortam üzerinden yapılacak. Bu aşamada bakanlık ve kamu kurumlarındaki yazılımların siber güvenliği gözden geçirilecek. Böylece bilgi sızması, yetkisiz giriş var mı gibi konularda çalışmalarımız devam ediyor. Amacımız, vatandaştan hiçbir belge almadan TC kimlik numarasıyla kamu kurumları arasındaki bağlantılarla istenen belgelerin yazıcıya dökülüp vatandaşa sunulması” dedi.
Dijital Ve Siber Yazılım Milli Olmalı
Üniversite olarak bilişimin öneminin anlatılmasına yönelik önemli etkinliklere imza attıklarını belirten GAÜN rektörü Prof. Dr. Ali Gür ise, “Geçtiğimiz hafta Teknoloji Zirvesi, Kariyer Zirvesi ve bugün de Anadolu Bilişim Buluşmalarına ev sahipliği yapıyoruz. Bu salonda bir hafta içerisinde büyük kalabalıklarla, büyük dijitalleşme dünyası tartışıldı. Gaziantep’te biz bunları tartışıyoruz. Tartışmaya da devam edeceğiz” dedi. Milletlerin gelişmelerinin artık değişim ve dönüşümdeki hızlarıyla ölçüldüğü vurgusunu yapar Rektör Prof. Dr. Ali Gür, “Değişim ve dönüşüm. Bu iki tabiri en hızlı sezen ve dünyanın gittiği yönü önceden proaktif olarak görüp, ona göre değişimin yönünü belirleyen devlet ve milletler, her zaman çağına yön verir ve çağının üstüne çıkar. Türkiye son dönemlerde ve kaotik durumlardan kurtularak kabuğunu kırıyor, yeni gelişmelere koşuyor” dedi. Gür, konuşmasının öğrencilere seslendiği bölümünde ise, “ Yanı başımızda, Afrin’de canlarıyla, kanlarıyla sırf sizin geleceğinizi hazırlamak ve daha müreffeh Türkiye oluşturmak için ve aynı zamanda dünya mazlumları ve adına umut olmak adına askerimiz ordumuz ve hiç tereddüt etmeden başta Cumhurbaşkanımız olmak üzere herkes ellerinden geleni yapıyor. Onlar orada gereğini yaparken, biz de burada çağı yakalayan bilim altyapısıyla, teknoloji üssüyle, onların önümüzdeki süreçte kullanacağı silahları dijital platformları, yazılımları ve en önemlisi de siber savaş içerisindeki yeni yazılımları üretmek zorundayız. Biz bunu yapamazsak bir süre sonra artık yapacak bir şeyimiz kalmaz. Artık dijital yazılım ve siber yazılımları kendimiz hazırlamalıyız. Aksi takdirde haberleşme güvenliğimizden söz etmemiz mümkün değildir” şeklinde konuştu.
SİZE İHTİYACIMIZ VAR
Toplantının açılış konuşmacılarından Gaziantep Sanayi Odası Başkan Yardımcısı Adnan Ünverdi ise, gençlerin geleceğimiz için önemine işaret ederken, “Hakikaten sizlere çok ihtiyacımız var. Sanayi olarak, Türk Milleti olarak sizlere çok ihtiyacımız var. Okulunuzda yalnız ders öğrenmekle kalmayın. İleride yapacağınız mesleği özümseyerek o mesleğinizde ilerleyerek aramıza katılın. Bizim tecrübelerimizle sizin beyninizle hedeflenen ilk 10 ülke arasına rahatlıkla girdirebiliriz. Dünyanın en zenginleri arasındaki firmaların ilk beşinde 3 tane bilişim firması var. Lütfen geç kalmayın yanımıza gelin” dedi. PTT Genel Müdür Yardımcısı Yusuf Canpolat da kurum olarak bilişimdeki gelişmeleri yakından takip ettiklerini belirterek, “Bu konuda aşta e-ticaret olmak üzere hemen her konuda önemli aşamalar katettik. PTT bugün sahasında dünyanın en gelişmiş kuruluşlarıyla rekabet eder durumdadır” diye konuştu.
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Akaryakıta Büyük İndirim Gelecek
Akaryakıta Büyük İndirim Gelecek
Fenerbahçe ve Galatasarayın Rakipleri Belli Oldu
Fenerbahçe ve Galatasarayın Rakipleri Belli Oldu