Meclis'de Taşeron Tartışması

TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’ndaki bütçe görüşmeleri ilginç bir tartışmaya neden oldu. HDP İstanbul Milletvekili Garo Paylan, Bakan Sarıeroğlu’na, “Burada 60 saat çalışan taşeronlar var. İhbar ediyorum” diye seslendi.

Meclis'de Taşeron Tartışması

HDP İstanbul Milletvekili Garo Paylan da çalışma hayatına ilişkin eleştirilerde bulunduktan sonra yanına çağırdığı bir Meclis çalışanına statüsünü sordu. Meclis çalışanının taşeron işçi olduğunu söylemesi üzerine Paylan, Meclis'teki taşeron işçilerin 60 saati aşan çalışma süreleri bulunduğunu, taşeron işçilerin Meclis'te haklarının yendiğini öne sürdü.

Komisyon Başkanı Süreyya Sadi Bilgiç de Paylan'ın açıklamalarının ardından, bütçe görüşmeleri nedeniyle Komisyonun ek çalışanlarla takviye edildiğini ve fazla çalışan işçilerin haklarını aldığını söyledi. Bilgiç, salonda bulunan garsonlara, saat 02.00'dan sonra çıkmaları halinde ertesi gün işe kaçta geldiklerini sordu. Garsonun ertesi gün saat 11.00'de tekrar işe başladıklarını söylemesi üzerine de HDP'li Paylan, "60 saat çalışıyorlar. Sayın Bakan lütfen müfettiş gönderin, ihbar ediyorum. Meclis'te 60 saatten fazla çalıştırıyorlar." diye konuştu. 

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Jülide Sarıeroğlu, Maliye Bakanlığı ile taşeron işçilerle ilgili gerekli çalışmaları yaptıklarını belirterek, "Sayın Başbakanımıza ve ilgili mekanizmalara arz edeceğiz, ondan sonra kamuoyuyla paylaşacağız, bir de paydaşlarımızla görüşeceğiz." dedi. 

Sarıeroğlu, Plan ve Bütçe Komisyonunda Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığının 2018 yılı bütçesine ilişkin görüşmelerde, milletvekillerinin soru ve eleştirilerini yanıtladı.

Taşeron işçilerle ilgili düzenlemenin yıl sonuna kadar tamamlanacağını yineleyen Sarıeroğlu, şunları söyledi:

"Tabii bu zor bir konu. Geçmiş dönemde çalışma yapılmış ve disipline edilmeye çalışılmış bir alan. Sendikalara üye olma hakkı getirilmiş, toplu sözleşme hakkı getirilmiş, kıdem tazminatı güvence altına alınmış. Diğer taraftan ihalelerin üç senelik olarak yapılmasıyla ilgili düzenlemeler gerçekleştirilmiş ama şu anda bir süreç var. Maliye Bakanlığımızla birlikte gerekli sunumlarımızı, çalışmalarımızı yaptık. Sayın Başbakanımıza ve ilgili mekanizmalara arz edeceğiz, ondan sonra kamuoyuyla paylaşacağız, bir de paydaşlarımızla görüşeceğiz."

İşsizlik Sigortası Fonunun amacı dışında kullanıldığı eleştirilerini yanıtlayan Sarıeroğlu, bu konudaki yasal düzenleme çerçevesinde hareket ettiklerini belirtti. Sarıeroğlu, fonun kuruluş amacının sadece işsizlik ödeneği ödemek olarak tanımlanmadığını, iş gücünün istihdam edilebilirliğini artırmak, çalışanların vasıflarını yükselterek işsizlik riskini azaltmak, teknolojik gelişmeler nedeniyle işsiz kalması beklenenlerin başka alanlara yönlendirilmesini sağlamak, istihdamı artırıcı ve koruyucu tedbirler almak ve uygulamak, işe yerleştirme ve danışmanlık hizmetleri temin etmek, iş gücü piyasası araştırma ve planlama çalışmalarını yapmak olarak da tarif edildiğini kaydetti.

Bakan Sarıeroğlu, "Gerek aktif iş gücü programları gerek pasif iş gücü programları çerçevesindeki bütün faaliyetlerimiz İşsizlik Sigortası Fonunun kanunda yer alan amacıyla bire bir örtüşmektedir. Bu anlamda biz, İŞKUR aracılığıyla kanunun vermiş olduğu görevin yerine getirilmesiyle alakalı da çalışmalar yapıyoruz."

Çocuk işçiliğiyle mücadelenin en çok önem verdiği konuların başında geldiğini vurgulayan Sarıeroğlu, görevlendirdikleri müfettişlerin Şanlıurfa ve Adana'da tarlada çalışan çocuk işçileri tespit ettiğini, çocuk işçi çalıştıranlar hakkında işlem uygulandığını bildirdi.

Bakanlığa başlamasından sonra ilk olarak Polatlı'daki mevsimlik tarım işçilerini ziyaret ettiğini anımsatan Sarıeroğlu, mevsimlik tarım işçilerinin barınma koşullarını iyileştirecek projeleri hayata geçireceklerini ifade etti.

Sarıeroğlu'nun açıklamalarının ardından, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, Mesleki Yeterlilik Kurumu, Türkiye ve Orta Doğu Amme İdaresi Enstitüsü, Devlet Personel Başkanlığı, SGK ve İŞKUR'un 2018 yılı bütçeleri kabul edildi.

taşeron kadro tbmm taşeron haberi taşeron haberleri
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Akaryakıtta İndirim! Bu Sefer Pompaya Yansıyacak
Akaryakıtta İndirim! Bu Sefer Pompaya Yansıyacak
Heyecanla Beklenen 5 Millet Bahçesi Bugün Açılıyor
Heyecanla Beklenen 5 Millet Bahçesi Bugün Açılıyor