Kılıçdaroğlu 'Taşeron İşçilik 21'inci Yüzyılın Ayıbıydı'

Taşeron işçilik, 21’inci yüzyılın ayıbıydı

Kılıçdaroğlu 'Taşeron İşçilik 21'inci Yüzyılın Ayıbıydı'

"Taşeron işçilik, 21’inci yüzyılın ayıbıydı" diyen Kılıçdaroğlu, "Köle ticareti, emek ticaretiydi. Buna karşı çıkmamız gerekiyordu. Anayasamızda hükümler var, sendikalaşma, örgütlenme, işçinin haklarının korunması var. Ama bir de bunların tamamen dışında özel bir alan var. İşçinin emeğinin sömürüldüğü, hiçbir hakkının olmadığı bir süreç var. 2002 yılında bize verilen bildiğimiz rakamlar 387 bin taşeron işçisi varken bugün bu sayı 2 milyonu aşmış durumda. Kimse rakamı bilmiyor. Bunlar 21’inci yüzyılın emek köleleridir. İş güvenceleri yok" ifadelerini kullandı.

Asgari ücretin en az 2 bin lira olması gerekiyor


Taşeron işçisinin ömür boyu asgari ücrete mahkum olduğunu söyleyen Kılıçdaroğlu, "Sendikalı olsa hakkını isteyecek. Yapılan bir araştırmada ’sendikalı olursam işimden atılırım’ diye düşünenlerin oranı yüzde 80. ’Asgari ücret net bin 500 lira olacak’ dedik. ’Parayı nereden bulacaksın?’ dediler. Bugün asgari ücret bin 400 lira civarında. Önümüzdeki günlerde yeniden gündeme gelecek. Asgari ücretin en az 2 bin lira olması gerekiyor. İtiraz edenlere şunu söylüyorum; bir ay devletin müsteşarına, bakanına, başbakanına, cumhurbaşkanına versinler bin 400 lira ile bir ay geçinsin" değerlendirmesinde bulundu.

Yılbaşına kadar kadroyu verecekseniz bu yazıları niye yazıyorsunuz?


Kılıçdaroğlu, konuşmasına şöyle devam etti:
"Bir konuya dikkat çekmek isterim; kadro vereceğiz diyorlar bugün çok sayıda kamu kuruluşlarından yazılar gidiyor, ’taşeron sözleşmelerini 3 yıl yapacaksınız’ diye. Merak ediyorum, yılbaşına kadar kadroyu verecekseniz bu yazıları niye yazıyorsunuz? Sanıyorlar ki bizi kandıracaklar. Bizi asla kandıramazlar taşeron işçisi kadro alıncaya kadar bunun mücadelesini yapacağız."
Bundan sonraki toplantının örgütlenme üzerine olması gerektiğine dikkat çeken Kılıçdaroğlu, "12 Eylül darbe hukukunun sendikalaşma açısından getirdiği bütün yasakları kaldırmalıyız" dedi.

Bir Kanun Hükmünde Kararnameyle de faizi sıfırla kardeşim


Faizlerle ilgili konuşan Kılıçdaroğlu, "620 milyar lira ödüyorsunuz sonra çıkıp diyorsunuz ki ‘efendim biz faizlerden şikayetçiyiz.’ Sanki bu faizleri ödeyen Fransız hükümeti. Başka bir hükümet. Bu kadar büyük faizi ödüyorsunuz ödediğiniz faizden şikayet ediyorsunuz. Bırakın hükümeti o zaman. Bırakın hükümeti göreceksiniz işçi nasıl geçinir, taşeron işçisine kadro nasıl verilir, Türkiye’ye huzur nasıl gelir ve insanlar barış içinde kendi ülkelerinde nasıl onurlu yaşarlar bunu göstermek istiyoruz. Faizden, Merkez Bankasından şikayet etmek. Merkez Bankasına atamayı siz yapmadınız mı? Bir Kanun Hükmünde Kararnameyle de faizi sıfırla kardeşim. Elinden tutan mı var? Yapamıyorsan şikayet etmeyeceksin. Şikayet ediyorsan o şikayeti çözecek makamdasın, oturursun çözersin" ifadelerini kullandı.
Taşeron işçi sorununun onlarca yıldır kanayan bir yara olduğunu ifade eden Kılıçdaroğlu, "Taşeron işçisi 21’inci yüzyılın kölesi değil, taşeron işçisi Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin onurlu bir bireyi olmak zorundadır. İkinci sınıf vatandaş değil, birinci sınıf vatandaşı olmak zorundadır" dedi.
Toplantıda CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba, DİSK Genel Başkanı Kani Beko, Türk-İş Genel Başkanı Ergün Atalay, Hak-İş Genel Sekreteri Osman Yıldız da birer konuşma yaptı.

taşeron chp kemal kılıçdaroğlu taşeron son dakika taşeron son durum taşeron bugün
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Akaryakıtta İndirim! Bu Sefer Pompaya Yansıyacak
Akaryakıtta İndirim! Bu Sefer Pompaya Yansıyacak
Heyecanla Beklenen 5 Millet Bahçesi Bugün Açılıyor
Heyecanla Beklenen 5 Millet Bahçesi Bugün Açılıyor