Taşeron Konusu Gündemde Julide Sarıeroğlu 'Çalışma10 Gün İçinde Meclise Gelecek'

Taşeron işçi son dakika haberleri gelmeye devam ediyor.

Taşeron Konusu Gündemde Julide Sarıeroğlu 'Çalışma10 Gün İçinde Meclise Gelecek'

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Jülide Sarıeroğlu, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı'nın 2018 yılı bütçesinin görüşüldüğü TBMM Plan ve Bütçe Komisyonunda yaptığı sunumda Suriyelilerle ilgili veriler sundu.

Sarıeroğlu, Türkiye'nin bugün 165 farklı ülkeden başvuru aldığını, çalışma izni başvuru sayısının da son 10 yılda yüzde 618 arttığını söyledi.

GÖÇ HAREKETLERİ AÇISINDAN 'HEDEF ÜLKE' KONUMUNA GELDİK

Sarıeroğlu, Türkiye'nin göç hareketleri açısından "hedef ülke" konumuna geldiğini ifade ederek, 2003'te 79 ülkeden çalışma izni başvurusu alan Türkiye'nin bugün 165 farklı ülkeden başvuru aldığını, çalışma izni başvuru sayısının da son 10 yılda yüzde 618 arttığını söyledi.

15 BİN SURİYELİYE ÇALIŞMA İZNİ VERİLDİ

Suriyelilerin çalışma izinlerinin Geçici Koruma Sağlanan Yabancıların Çalışma İzinlerine Dair Yönetmelik hükümleri doğrultusunda düzenlendiğini anımsatan Sarıeroğlu, "Yönetmeliğimizin yayımlandığı 15 Ocak 2016'dan bu yılın kasım ayı itibarıyla toplam 15 bin 22 Suriyeliye çalışma izni verilmiştir." bilgisini verdi.


Uzun süredir gündemdeki yerini koruyan ve sık sık yeni gelişmeler yaşanan Taşeron işçiler ne zaman kadroya alınacak sorusu son dönemlerin yanıtı en fazla merak edilen konular arasında yer alıyor.  Taşeron işçilere kadro konusu son günlerde üst üste gelen açıklamaların ardından vatandaşlar tarafından da sorgulanmaya devam ediyor. Kamu hizmeti veren ancak taşeron firmalarda çalıştıkları için kamu haklarından tam anlamıyla faydalanamayan vatandaşlar için açıklama yapan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Jülide Sarıeroğlu konunun çözümü için yıl sonunu gösterdi.  İşte Maliye Bakanı Naci Ağbal ve Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Jülide Sarıeroğlu taşeron işçilerin kadroya alınmasına ilişkin yaptığı açıklamaların detayları..

MALİYE BAKANINDAN TAŞERON AÇIKLAMASI
 
Maliye Bakanı Naci Ağbal, 13 Kasım tarihinde ajanslara düşen habere göre taşeron düzenlemenin yılbaşından önce çıkması için Hükümet olarak bir iradelerinin olduğunu belirterek, "Bu konuda da yoğun bir şekilde çalışmalarımız devam ediyor." dedi.

Ağbal, TBMM Genel Kurulunda, Bazı Vergi Kanunları ile Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısının ikinci bölümü üzerinde milletvekillerinin sorularını yanıtladı.

Taşeron düzenlemesiyle ilgili bakanlıkların çalışmalarını belli bir noktaya getirdiklerini belirten Ağbal, Ekonomi Koordinasyon Kurulunda bu konuyla ilgili toplantıların yapıldığını, burada birçok konunun gündeme geldiğini söyledi.
 
Kapsam da dahil olmak üzere statü, ileriye dönük haklar, sağlanacak imkanlar gibi çok sayıda başlık olduğuna işaret eden Ağbal, şöyle devam etti:

"Bu çalışmaları süratle tamamlayıp Bakanlar Kuruluna getireceğiz. Bakanlar Kurulunda da bu konularda Hükümet olarak kararımızı verdikten sonra, en kısa zamanda olacağını tahmin ediyorum, bu kanun tasarısını Meclise getirmek istiyoruz. Bu konuda yapılacak yasal düzenlemenin yılbaşından önce çıkması noktasında Hükümet olarak bir irademiz var. Bu konuda da yoğun bir şekilde çalışmalarımız devam ediyor."

taşeron açıklama son dakika taşeron taşeron bugün
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Akaryakıtta İndirim! Bu Sefer Pompaya Yansıyacak
Akaryakıtta İndirim! Bu Sefer Pompaya Yansıyacak
Heyecanla Beklenen 5 Millet Bahçesi Bugün Açılıyor
Heyecanla Beklenen 5 Millet Bahçesi Bugün Açılıyor