Taşerondan Kadroya Geçenlerin Maaş Belirsizliği

Taşerondan Kadroya Geçenlerin Maaş Belirsizliği

Taşerondan Kadroya Geçenlerin Maaş Belirsizliği

Belediyelerde çalışan 400 bin taşeron işçi, kanunlardaki çelişkiler  asgari ücretteki yüzde 26’lık zamdan dahi yararlanamıyor.

Belediyeler taşeron işçilerin maaşına zam yapıp yapmamak konusunda tereddüt ederken Aile, Çalışma ve Sosyla Hizmetler Bakanlığı taşeron işçilerin asgari ücretle artık hiç bağının kalmadığını söyledi. Kadroya geçmeden önce asgari ücret üzerinden belirlenen rakamla maaş alan taşeron işçiler 2019'da enflasyonun altında ezilmemek için planlar yapıyor.

Enflasyonun yükselişi ve belediyelerde çalışan 400 bin taşeron işçinin asgari ücrete yapılan yüzde 26’lık zamdan yararlanamayacağı ortaya çıktı. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, önceki kararları hiçe sayarak, taşeron işçilerin asgari ücretle artık hiç bağının kalmadığını belirtti.

ZAM KONUSUNDA İKİLEMDE KALINDI

Yoruma açık ve çelişkili kanunlar arasında kalan çok belediye, taşeron işçilerin maaşlarına zam yapıp yapmama konusunda   Belediyeler çözüm için ise Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’na başvurdu. Belediyelerin sorularını  farklı görüş ile yanıtlayan bakanlık, taşeron işçilerin asgari ücretle artık hiç bağının kalmadığını ve işçilerle imzalanan toplu iş sözleşmesinin esas alınması gerektiğini belirtti. Bu durumda belediyeler, asgari ücreti yansıtsa bakanlıkla ters düşecek, yansıtmasa 400 bin taşeron işçiye hak kayıplarına sebebiyet verecek.

ÖNCEKİ KANUNLAR HİÇE SAYILDI

Belediyeler, il özel idareleri ve mahalli idare  hizmet veren taşeron işçiler, 696 sayılı Kanun Hükmünde Kararname ile kurumların kurduğu özel şirketler aracılığıyla sürekli işçi kadrosuna geçirilmişti. Taşeron işçilerin maaşları ise sendikaların aradan çıkarılmasıyla imzalanan toplu iş sözleşmesi ile belirlendi.

11608 SAYILI BAKANLAR KURULU KARARI

Aynı zamanda işçilerin Bakanlar Kurulu’nun personelin çalışma usul ve esaslarının belirlendiği 11608 sayılı kararı ile işçilerin asgari ücrette meydana gelen değişiklikten faydalanmasına karar verildi. Bu karara rağmen Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’nın taşeron işçilerin asgari ücretle bağlarının kalmadığını belirtmesi, Bakanlar Kurulu kararının görmezden gelindiğinin  göstergesi oldu.

ÖNCEDEN FARK DOĞRUDAN YANSITILIYORDU

Kadroya geçmeden önce taşeron işçilerin maaşına asgari ücrete gelen fark doğrudan yansıtılıyordu. Belediye ve taşeron firma arasında imzalanan iş sözleşmesine göre işçiler maaşlarını asgari ücretin yüzde 20’si, 40’ı veya 60’ı şeklinde yapılan hesaplamalar doğrultusunda alıyordu. Ancak bakanlık taşeron işçilerin maaşına toplu iş sözleşmesi bitene kadar yüzde 4’lük zam yapılmasının yeterli olduğu görüşüne yer verdi. Bu durumun taşeron işçilerin aleyhine olduğunu açıkça gösteriyor.

ÇOCUĞUMUZA AYAKKABI ALAMAZ HALE GELDİK

Asgari ücretin maaşına yansıtılıp yansıtılmayacağı konusunda endişeye kapılan H.A., “Biz yıllardır kurumumuza ve devletimize aynı işi yapan kadrolu arkadaşlarımızın neredeyse  kat maaş aldığı  ortamda özveriyle hizmet ettik. Tam kadrolu olduk derken kendimizi belediye şirketinde bulduk. Onu da sineye çektik. Enflasyona ezilmeyiz artık derken sadece % 4 zamlanan maaşımız ile çocuğumuzun dahi ayakkabı alamayacak duruma geldik. Asgari ücretin yansıyıp yansımayacağı konusu  an evvel çözülmeli” şeklinde konuştu.

taşeron taşerondan kadroya geçiş kadrolu taşeron maaşı Asgari ücret taşeron son dakika taşeron haberleri
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
7272     2019-01-01 Siz bize söz verdiniz hanı devlet kadrosu bizi zombilere bıraktınız 31 mart seçimlerinde size oy yok oy kimse vermez bakan 25 30 bin alıyor yetmiyor düşünün artık
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Beşiktaş Başkanı Çebi, Jean Onana İddialarına Cevap Verdi!
Beşiktaş Başkanı Çebi, Jean Onana İddialarına Cevap Verdi!
Beşiktaş'ta Jean Onana Krizi Derinleşiyor: Ayrılık İhtimali Artıyor!
Beşiktaş'ta Jean Onana Krizi Derinleşiyor: Ayrılık İhtimali Artıyor!