Taşerona Yargıtaydan Müjde

Taşerona Yargıtaydan Müjde

Taşerona Yargıtaydan Müjde

Taşerona kadro süreciyle ilgili tartışmalar sürerken, yargıdan da taşeron işçilerle ilgili sevindirici haberler gelmeye devam ediyor. Örnek davadan yola çıkan Yargıtay, taşeron işçilerin kadro öncesi çalışmalarının kıdeme dahil olduğuna karar verdi. Kararla ilgili ayrıntılar şöyle:

Taşeron işçiler için emsal teşkil edecek olan davanın haberi Samsun'dan geldi. Samsun'da, Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü bünyesinde çalışırken emekli olan Saniye K., 2001 yılına kadar Samsun Tarımsal Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü'nde geçici mevsimlik işçi olarak çalışıyordu. Bu tarihten sonra kadroya alındı, 2009'da emekli oldu. İşçi, emekli olduktan sonra kadroya alınırken ve sonrasında kademe ve derece ilerlemesi işlemleriyle diğer intibak işlemlerinin yanlış yapıldığını ileri sürerek dava açtı.

İşçi hem kadroya alınırken hem de sonrasında, 2001 öncesinden mevsimlik işçi çalışmalarının kıdemine eklenmesi, sosyal ve özlük haklarının da buna göre düzenlenmesi gerektiğini belirterek, kendisine eksik yapılan ödemelerin tümünü faiziyle istedi.

Taşeron işçinin açtığı dava öncelikle Samsun 2. İş Mahkemesi'nde görüldü. Ve uzun yargılamalar sonucunda mahkeme red kararı verdi. Bu kez dosya temyiz edildi.

Temyiz aşamasında ise Yargıtay 7. Hukuk Dairesi dosyayı ele aldı. Yargıtay, bu kez iş mahkemesinin kararını bozdu. Ve işçi lehine karar verdi.

Söz konusu karar, taşeron işçiler için emsal niteliği taşıyor.

taşerona müjde taşerona yargıtaydan müjde taşeron tediye taşeron ikramiyeleri TİS KİT BİT Taşeron taşerona kadro taşeronlara kadro yolu taşeron kanun teklifi taşeron haberleri KİT BİT 4 aralık yüzde 70 mağdurları taşeron 2019
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Beşiktaş Başkanı Çebi, Jean Onana İddialarına Cevap Verdi!
Beşiktaş Başkanı Çebi, Jean Onana İddialarına Cevap Verdi!
Beşiktaş'ta Jean Onana Krizi Derinleşiyor: Ayrılık İhtimali Artıyor!
Beşiktaş'ta Jean Onana Krizi Derinleşiyor: Ayrılık İhtimali Artıyor!