Taşerondan Sendikalara Kadro ve Ücret Çağrısı!

Kadroya geçen sürekli işçiler ve kadroya geçişi gerçekleşmeyen taşeron çalışanlar kadro sürecinin en başında toplu olarak ifade ettikleri 'Ayrımsız, koşulsuz şartsız eşit kadro' sözlerinin yerine getirilmesini istiyorlar.

Taşerondan Sendikalara Kadro ve Ücret Çağrısı!

KADROYA GEÇENLERİN DE İSTEKLERİ VAR

Taşeron işçi olarak çalışırken 2 Nisan itibariyle yaklaşık 800 bin taşeron işçi sürekli işçi kadrosuna geçiş yapmış, fakat Yüksek Hakem Kurulu kararı ile yürürlüğe giren Toplu İş Sözleşmesinin bir çok maddesi kadroya geçen işçileri başta yıllık ücret artışları ve 52 günlük ilave tediye ödemeleri olmak üzere mağdur etmişti.

Sendikal sürecin taşeron işçiler için başlaması fakat toplu sözleşme sürecinin yetkisi yasa gereği 2020 yılının 6. ayına kadar gerçekleşmeyecek olması kadroya geçen çalışanlar tarafından tepkiyle karşılanmıştı.

KADROYA GEÇEMEDİLER

Kadroya geçiş işlemleri sürecinde birçok engel çıkmış başta KİT'ler ve yüzde 70 işçilik maliyetine takılanlar olmak üzere sayıları oldukça çok olan taşeron çalışanın da kadroya geçişi gerçekleşmemişti.

SORUNLARINI DİLE GETİRİYORLAR

"Bu talepler cevap bekliyor... #Paylaşalım #SesimiziDuyuralım"

Yüzde 70 Mağdruru Kamu Çalışanları Platformu kadroya geçen sürekli işçiler ve kadroya geçemeyen taşeron çalışanların isteklerini sendikalardan daha gür duymak istediklerini yayınladıkları mesajları ile ortaya koyuyorlar.

Platform temel olarak taşeron işçiler ve kadroya geçen işçiler için taleplerini şöyle;

"Kamu Calisan
13 Eylül, 01:20
Türk- İş Konfederasyonuna Çağrı :Bu talepler cevap bekliyor... #Paylaşalım #SesimiziDuyuralım"

KADRO ALAMAYAN İŞÇİLER

----Kadroya çeşitli nedenlerle geçişi gerçekleşmeyen ve kadro alamayan işçiler

KADROYA GEÇİP ÜCRET KAYBI YAŞAYAN ÇALIŞANLAR

----Kadroya geçen fakat YHK'nın yayınladığı Toplu İş Sözleşmesi gereği enflasyon kaybının yansıltılmayarak maaşlarda ciddi kayıpların oluşması,

TOPLU İŞ SÖZLEŞMESİNE DAHİL EDİLSİN

----Kamuda çalışan diğer işçiler gibi sürekli işçi kadrosuna geçen 4/D'li işçilerinde Kamu Toplu İş Sözleşmesine dahil edilmesi ( Geçen yıl imzalanan toplu sözleşme kapsamında kamu işçilerine verilen zam miktarı enflasyonun altında kalırsa enflasyon farkı verilmesi karara bağlanmıştı. )

----Sendikalar bu kadro, ücretler ve toplu iş sözleşmesi konularında gerekli adımların atılması talep edildi.

İşte Yüzde 70 Mağdruru Kamu Çalışanları Platformu'nun paylaştığı o mesajlar;

"Bu ülkede kadro alamayan işçiler var!...

Bu ülkede kadroya geçip yüzde 4 zamma mahkum edilen işçiler var...!

Bu ülkede 2019 Kamu İş Toplu Sözleşmesine dahil edilmeyi bekleyen işçiler var!

İşveren değil İşçi Sendikası olarak kağıt konusuna nasıl dikkat çektiyseniz lütfen asli göreviniz gereği olarak bu konularda da gerekli adımı atınız."

ÇEŞMEMİZ VAR KADROMUZ YOK

Kamuda taşeron şoför olarak çalışan işçiler kadro taleplerinde farklı bir yöntem kullanmışlar. Çektikleri resimleri paylaşan taşeron şoförler 'Çeşmemiz var kadromuz yok'ifadesine şoförler çeşmesinin resmini paylaştılar.

YÜZDE 70'İ BİZ YARATMADIK

Tüm-İş Genel Başkanı Mahmut Şahin de yüzde 70 şartına değinerek konuya dikkat çekmek için "Yüzde 70 denildiği zaman utanıyoruz. Yüzde 70’i biz yaratmadık, devlet yarattı."ifadelerini kullanmıştı.

Taşeron Sendika Taşeron ücretleri Taşeron kadro haberleri taşerondan kadroya geçiş
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Galatasaray İçin Zirve Yarışında Kritik Viraj
Galatasaray İçin Zirve Yarışında Kritik Viraj
Şubat Ayı Enflasyon Rakamları Açıklandı
Şubat Ayı Enflasyon Rakamları Açıklandı
kartal escort