500 Bin Taşerona Kadro Verilmedi

DİSK’e bağlı Genel-İş Sendikası Ankara’dan seslendi: Ekonomik Krizin Yükünü Çekmeyeceğiz, Belediye Şirket İşçilerine Kadro İstiyoruz!

500 Bin Taşerona Kadro Verilmedi

Genel-İş Sendikası Genel Başkanı Remzi Çalışkan’ın “Ekonomik Krizin Yükünü Çekmeyeceğiz! Ücretler Arttırılsın! Belediye Şirket İşçilerine Kadro ve Özgür Toplu Sözleşme Hakkı İstiyoruz! Haksız Yere İşten Çıkarılan İşçiler İşlerine Geri Dönsün!” başlıkları ile yapmış olduğu basın açıklamasında öne çıkanlar ise şöyleydi:


500 BİN İŞÇİYE KADRO VERİLMEDİ

"Siyasi iktidarın biz işçilere ve emekçilere bakış açısı taşeron şirket işçilerine yönelik çıkarılan eşitsiz ve ayrımcı olarak düzenlenen 696 sayılı KHK ile ortaya konmuştu. Biz alanlara çıkarak kadro düzenlemesi KHK ile yapılamaz dedik ama ne yazık ki kadro düzenlemesi işçilerden, sendikalardan ve meclisten kaçırılarak yapıldı. Taşeron şirketlerden belediye şirketlerine geçişleri yapılan 500 bin işçiye hakkettikleri kadro verilmeyerek haksızlık yapıldı.

Belediyelerdeki taşeron şirket işçilerini belediye şirketi işçiliğine mahkum etmek adaletsiz, haksız ve ayrımcı bir uygulamadır. Soruyoruz: Merkezi idarede taşeron şirketlerde çalışan işçiler kamu hizmetlerinde çalıştıkları için kadroya alınmışlarsa yerel yönetimlerde çalışan işçiler hangi nitelikte hizmetlerde çalışıyorlar ki hala kadro dışında bırakılıyorlar?

Yerel yönetim hizmetleri kamu hizmeti değil midir?


TOPLU SÖZELEŞME HAKLARI YOK

Ne yaptılar? İşçilerin hakkettiği kadroyu vermedikleri gibi, geçişi yapılan tüm işçilerin özgür toplu sözleşme yapma haklarını da gasp ettiler. İdarelere ve şirketlere geçişi yapılan taşeron şirket işçilerinin özgür toplu sözleşme hakları 2020’ye kadar askıya alındı. Yüksek Hakem Kurulu’nun (YHK) belirlediği komik artışlarla işçiler 2020 ye kadar açlık ve sefalete mahkum edildiler.


ENFLASYON VE HAYAT PAHALILIĞI AÇMAZA SÜRÜKLEMİŞTİR

YHK tarafından ilan edilen ve 1 Ocak 2018- 30 Haziran 2020 arası dönemde 6’şar aylık dönemler için ilan edilen çıplak ücretlere yüzde 4 oranında yapılan artışlar, %20’ ye yaklaşan yüksek enflasyon ve hayat pahalılığı karşısında işçileri ve ailelerini açmaza sürüklemiştir. Yüksek enflasyonun ve TL’nin yaşadığı tarihi değer kaybının da tetiklediği hayat pahalılığı karşısında işçi ücretleri mum gibi erimiş, işçilerin reel ücretlerinde erime yüzde 20’lere dayanmıştır.


EK ZAM YAPILMALI

Kamuya geçiş yapan yaklaşık 1 milyon işçi ile birlikte, tüm işçilerin ücretlerine ek zam yapılmalı, geçiş yapan işçilerle ilgili sınırlandırmalar ortadan kaldırılmalı ve özgür toplu sözleşme yapabilme hakları sağlanmalıdır.


BELEDİYE ŞİRKET İŞÇİLERİNE İLAVE TEDİYE ÖDENMELİ

Bugün belediye şirketlerinde çalışan işçiler ilave tediye ödemelerini dahi alamamaktadır. Bu adaletli, hakkaniyetli bir tutum değildir. Belediye şirket işçileri de 52 günlük ilave tediye ödemesinden yararlanmalıdır.

Birileri bu haksızlıklara övgüler dizebilir. Ama biz bu yapılanlara haksızlık ve adaletsizliktir diyoruz ve giderilmesini talep ediyoruz.


KADRO ALANA KADAR MÜCADELEMİZ SÜRECEK

Belediye şirket işçilerine hakkettikleri kadroyu talep ediyoruz.

Gerek önceden belediye şirketlerinde çalışan, gerek taşerondan belediye şirketlerine geçirilen bütün işçilerin hakkettiği kadroyu alana kadar mücadelemizi ısrarla ve inatla sürdüreceğiz." diyerek tamamladı.

0 Bin Taşerona Kadro Verilmedi taşeron kadro bekliyor taşeronda kadrolaşma taşeron maaş iyileştirme taşerona ek zam
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
Saim     2018-09-14 9 yildir caliştigim corum seker fab işsizlik kadrosuna gectim kadro alacagimdiye koruma Guvenlik onlisns okudum boşunaymş
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Galatasaray İçin Zirve Yarışında Kritik Viraj
Galatasaray İçin Zirve Yarışında Kritik Viraj
Şubat Ayı Enflasyon Rakamları Açıklandı
Şubat Ayı Enflasyon Rakamları Açıklandı
kartal escort