Taşeronlara Toplu İş Sözleşmesi Müjdesi

10 binden fazla taşeron işçi çalışanıyla O Firmada 'Toplu İş Sözleşmesi' süreci başladı.

Taşeronlara Toplu İş Sözleşmesi Müjdesi

Aras Kargo’da, Tüm Taşıma İşçileri Sendikası (TÜMTİS) yetkisi Çalışma Bakanlığı’nın 03.09.2018 tarihli yazısı ile kesinleşti. Yerel mahkemeden sonra, İstanbul Bölge Adliye Mahkemesi ve Yargıtay 9. Hukuk Dairesi de TÜMTİS'i haklı bulmuş ve Aras Kargo’da çoğunluk sağladığına karar verdi.

Taşeronlara Toplu İş Sözleşmesi müjdesi

Yargıtay kararından sonra Çalışma Bakanlığı yetki belgesini taraflara göndererek yaklaşık dört yıldır devam eden hukuki sürecin bitmesini sağlamış oldu.

Aras Kargo işyerinde toplu sözleşme sürecine gelindi.

844 şubesi, 28 aktarma merkeziyle, 1500 yerleşim yerinde 10 binden fazla çalışanıyla Türkiye’deki en büyük kargo işletmelerinden biri olan Aras Kargo’da bir süredir örgütlenme çalışması yürüten TÜMTİS yetki belgesini aldı ve firmada toplu iş sözleşmesi (TİS) süreci başladı.

TOPLU İŞ SÖZLEŞMESİ SÜRECİ BAŞLADI

Sendikadan yapılan açıklamada " 2015 yılında yasal çoğunluğu sağlamıştık. Çalışma Bakanlığı’nın çoğunluk tespitine karşı işveren, yasalardaki boşlukları kullanarak itiraz davası açmış, bu sayede toplu sözleşme sürecini durdurmuştu.

İstanbul 16. İş Mahkemesi’nde görülen davada mahkeme, sendikamızın Aras Kargo işyerinde toplu sözleşme için yeterli yasal çoğunluğu sağladığına karar verdi. Aras Kargo işvereni mahkemenin bu kararına itiraz etti. İtiraz üzerine dosyanın gönderildiği İstanbul Bölge Adliye Mahkemesi (İstinaf Mahkemesi) de sendikamızı haklı buldu. İşveren bu kez dosyanın temyizi için Yargıtay’a başvurdu. İşverenin tüm itirazlarına Yargıtay son noktayı koydu ve Yargıtay da sendikamızı haklı buldu." denildi


TÜMTİS’açıklamasında,

"Kuralsız, güvencesiz çalışmaya son vermek için tüm kargo ve lojistik işçilerini sendikamızda birleşmeye çağırıyoruz.

Daha önce UPS Kargo ve DHL Lojistik’te kararlı mücadeleler sonucunda imzaladığı TİS’ler ile kargo ve lojistik işçileri açısından önemli kazanımlar elde eden sendikamız, Türkiye’nin önemli kargo firmalarından olan DHL Express ve Aras Kargo’da da TİS aşamasına gelmiş bulunmaktadır.

TOPLU İŞ SÖZLEŞMESİ İLE TAÇLANDIRACAĞIZ

“Bu süreci, başarılı bir TİS ile taçlandıracağımıza inanıyoruz. Bunun için de mücadelemizi kararlılıkla devam ettireceğiz. Tüm kargo, lojistik ve taşıma işçilerini sendikamızda birleşmeye çağırıyoruz.” denildi.

Taşeronlara Toplu İş Sözleşmesi Müjdesi Taşeronlara Toplu İş Sözleşmesi Toplu İş Sözleşmesi Toplu İş Sözleşmesi Müjdesi TÜMTİS üm Taşıma İşçileri Sendikası aRAS kARGO
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Galatasaray İçin Zirve Yarışında Kritik Viraj
Galatasaray İçin Zirve Yarışında Kritik Viraj
Şubat Ayı Enflasyon Rakamları Açıklandı
Şubat Ayı Enflasyon Rakamları Açıklandı
kartal escort