ATO’dan taşeron hareketi

ATO, 696 sayılı Kanun Hükmünde Kararname ile çalıştırdıkları elemanları kamuya devrederek iş alanlarından çekilen taşeron firmalarının kapanmaması için görüşmelerini sürdürüyor.

ATO’dan taşeron hareketi

Ankara Ticaret Odası (ATO) Başkan Yardımcısı Halil İbrahim Yılmaz, sektör temsilcisi Meclis Üyeleri Neşet Şengün ve Adnan Erdoğan’la birlikte taşeron firmaların sorunları için Kamu İhale Kurumu (KİK) Başkanı Hamdi Güleç’i ziyaret etti.

Ankara Ticaret Odası (ATO), 696 sayılı Kanun Hükmünde Kararname ile çalıştırdıkları elemanları kamuya devrederek iş alanlarından çekilen 16 bin taşeron firmasının kapanmaması için çalışmalarını sürdürüyor. Taşeron firmaların sorunlarını bir dosya halinde önce Başbakan Binali Yıldırım’a, ardından da Maliye Bakanı Naci Ağbal’a sunan ATO’nun üçüncü durağı Kamu İhale Kurumu oldu.  

DÜZENLEME YAPILMALI

Kanun Hükmünde Kararname’nin Türkiye genelinde 16 bin firmayı ilgilendirdiğine belirten Yılmaz, “Bu firmaların kapılarına kilit vurarak sosyal bir sorun haline gelmemesi için iş deneyim belgelerinin inşaat, peyzaj gibi başka sektörlerde kullanılmasına ilişkin düzenleme yapılması gerekiyor. 2014 yılında çıkan bir kanunla taşeron şirketlerde çalışan işçilerin kıdem tazminatının tamamının son çalıştıkları kurum veya kuruluşlar tarafından ödeneceği hükme bağlandı. Bu hüküm kamu kurumları tarafından uygulanmıyor. Çıkan kanunda firmalara rücu edilmesi ibaresi olmaması gerekçe gösterilerek kıdem tazminatları ya hak edişlerden kesiliyor ya da rücu davalarıyla bu firmalardan tahsil ediliyor” dedi.

Firmaların zor günler yaşadığını belirten Yılmaz, şunları söyledi: “Kamu İhale Kurumu Başkanı Sayın Hamdi Güleç’le yaptığımız görüşmede de, firmaların iş bitirme belgelerinin hangi sektörlerde kullanılabileceğinin belirlenmesi için birlikte çalışma kararı çıktı. Sayın Güleç, diğer sektörlerde iş bitirme belgesi olan firmaların da zarar görmeyeceği bir ortak çözüm formülü üzerinde çalışılması gerektiğinin altını çizdi. Biz de Ankara Ticaret Odası olarak konuyu takip edeceğiz ve firmalarımız için elimizden geleni yapacağız.”  

Star

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
ercu     2018-06-23 Allah o firmalarin belasini versin kapansinlar yok olsunlar kan emiciler....
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Akaryakıta Büyük İndirim Gelecek
Akaryakıta Büyük İndirim Gelecek
Fenerbahçe ve Galatasarayın Rakipleri Belli Oldu
Fenerbahçe ve Galatasarayın Rakipleri Belli Oldu