İstanbul İl Sağlık Müdürlüğü Uyardı; Emekliliği Gelen İşçiyi Çalıştırmayın.!

Kamu kurumlarında kadroya geçen taşeron işçilerden emekliliğe hak kazananlar, 696 Sayılı KHK'nın amir hükümleri gereği emekliye sevk ediliyor. Kamu kurumları zaman zaman ilgili birimleri uyararak emeklilik işlemlerinin takip edilmesini ve gecikmeden yapılmasını istiyor.

İstanbul İl Sağlık Müdürlüğü Uyardı; Emekliliği Gelen İşçiyi Çalıştırmayın.!

İstanbul İl Sağlık Müdürlüğü, Kamu Hastaneleri Hizmetleri Başkanlıklarını ve ilçe sağlık müdürlüklerini uyararak taşerondan kadroya geçen işçilerin emekliliğe hak ettikleri tarih itibariyle emekliye sevk edilmelerini istedi.

Kamu kurumlarında taşeron statüsünde çalışan işçilerden öngörülen şartları taşıyanların, 696 Sayılı Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile kadroya alındığını ve geçiş işlemlerinin 2 Nisan 2018 tarihi itibariyle tamamlandığını hatırlatan İl Müdürlüğü, aynı KHK’da yer alan emekliliğe ilişkin maddelere vurgu yaptı.

KHK’nın “Sürekli işçi kadrolarına geçirilenler, birinci fıkrada öngörülen şartları taşıdıkları sürece ve çalıştırıldıkları teşkilat ve birimde geçiş işlemi yapılmadan önceki ihale sözleşmesi kapsamındaki hizmetleri yürütmek üzere istihdam edilebilir. Bunların istihdam süreleri hiçbir şekilde sosyal güvenlik kurumlarından emeklilik, yaşlılık veya malullük aylığı almaya hak kazandıkları tarihi geçemez.” hükmüne ve Devlet Personel Başkanlığı’nın  konu ile ilgili 18 Mayıs 2018 tarihli görüş yazısına yer veren İstanbul İl Sağlık Müdürlüğü, bu doğrultuda işlem tesis edilmesini ve emekliliğe hak kazanan kamu işçilerinin çalıştırılmamasını istedi.

Öte yandan emekliği gelen kamu işçilerinin ilgili KHK’nın amir hükümleri gereği zorunlu olarak emekliye sevk edilmeleri, işçiler arasında tepkiyle karşılanıyor. Kadroya geçtikten kısa bir süre sonra emekli olmak zorunda kalan işçiler, aynı uygulamanın 696 Sayılı KHK ile kadroya alınan işçiler dışındakilere yapılmadığına dikkat çekiyor.
 

kamuiscileri.net

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
Teknik servis     2018-06-20 İstanbul il sağlık sadece 5 bölge hastanelerde teknik servisler 100 kişi kadro dışı kaldık TÜRKİYE DE sadece biz kaldık bizim durum ne olacak
Deniz güven     2018-06-20 Eşit haklar doğrultusunda yapılmadı gereken herşey evet yapılmalı. Emeklilik sürelerinden önce aile bütünlüğü bozulmuş ailelerdeki verilen taşeron kadrosuna TAYİN HAKKINI DA HEMEN TANIMALI. Herkese ayrımsız ve eşit davranılmalı. BU konuda İstabul ve diğer il sağlık müdürlüklerini prosedüre uydurulma ve çalışanını desteklemek adına tayin hakkımızı korumalı ve vermeliler.
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Akaryakıta Büyük İndirim Gelecek
Akaryakıta Büyük İndirim Gelecek
Fenerbahçe ve Galatasarayın Rakipleri Belli Oldu
Fenerbahçe ve Galatasarayın Rakipleri Belli Oldu