KDK’dan Kadroya Geçemeyen İşçilere Umut Verecek Karar!

Kamu Denetçiliği Kurumu kadroya geçemeyen taşeron işçilere umut oldu. Kadroya geçişi sağlanmayan bir taşeron işçinin başvurusu kabul edilerek, taşeron işçi sürekli işçi kadrosuna geçirildi.

KDK’dan Kadroya Geçemeyen İşçilere Umut Verecek Karar!

Kamu Denetçiliği Kurumu kadroya geçemeyen taşeron işçilere umut oldu. Kadroya geçişi sağlanmayan bir taşeron işçinin başvurusu kabul edilerek, işçinin sürekli işçi kadrosuna geçişi sağlandı.

696 sayılı Kanun Hükmünde Kararname kapsamında taşerondan kadroya geçen işçilerin, kadroya geçiş işlemleri 2 Nisan itibarıyla son buldu. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından açıklanan bilgilere göre toplamda 900 bin civarında işçinin taşerondan kadroya geçişi sağlandı.

Fakat yine 696 sayılı KHK gereği 4 Aralık 2017 tarihinde çalışıyor durumda olmayan, ya da çalıştığı kurumun ilgili KHK kapsamında olmaması gibi sebeplerle çalışan işçilerin kadro alamadığını görüyoruz. Bu durumdan dolayı birçok taşeron firma kapatılarak, hali hazırda çalışan işçileri ise işten çıkartılmak durumunda kalmıştır.

Kamu Denetçiliği Kurumu KDK kadroya geçemeyen işçilere umut oldu ve bu durumda olan bir taşeron işçinin başvurusu kabul edildi.

KADROYA GEÇEMEYEN İŞÇİYE KADRO VERİLDİ

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığına bağlı çocuk evlerinde çalışan bir işçi kadroya geçemedi. Bu taşeron işçinin kadroya geçirilmeme sebebi olarak ise; 2 Ocak 2017 tarihinden itibaren kurumda çalıştığı fakat, kadroya geçmek için başvurduğu esnada; yani 4 Aralık 2017 tarihinde çalışmıyor olması bildirildi.

Oysa ki daha önce askerlik, izin, istirahat gibi nedenlerle çalıştırılmayan taşeron işçilerin kadroya geçirileceğine dair haberler yayımlamıştık. Fakat Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı bu durumdaki işçiyi kadroya almadı.

Konu ile ilgili Kamu Denetçiliği Kurumuna başvuru yapan taşeron işçi haklı bulunarak, sürekli işçi kadrosuna alındı. Bu taşeron işçinin kadroya geçişi; Kamu Denetçiliği Kurumunun işçi ile “dostane çözüm yolu” kapsamında gerçekleştirdiği görüşmeler sonucunda gerçekleşti.

kamuiscileri.net
 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
NURŞEN ÖZER     2018-05-04 Engelliyim malulen emeklilik pirimin doldurdum 43yaşdayım bense çalışmak istiyorum 45raporum var KHK696 YASA GEREĞİ DİYORLAR D.P.B YAZIYI DİKATE ALMIYOR BİZ ENGELLİLER MAĞDUR
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Akaryakıta Büyük İndirim Gelecek
Akaryakıta Büyük İndirim Gelecek
Fenerbahçe ve Galatasarayın Rakipleri Belli Oldu
Fenerbahçe ve Galatasarayın Rakipleri Belli Oldu