Kemal Kılıçdaroğlu; 'Taşeron işçilik, yani 21.Yüzyılın çağdaş kölelik sistemi'

CHP GENEL BAŞKANI KEMAL KILIÇDAROĞLU TBMM CHP GRUP TOPLANTISINDA KONUŞTU

Kemal Kılıçdaroğlu; 'Taşeron işçilik, yani 21.Yüzyılın çağdaş kölelik sistemi'

CHP Genel başkanı Kemal KILIÇDAROĞLU grup toplantısında konuştu, Kılıçdaroğlu konuşmasından satır başları;

BİRLEŞECEĞİZ VE KAZANACAĞIZ
Efendim hepiniz hoş geldiniz, şeref verdiniz, onur verdiniz. 
Bütün vatandaşlarıma sesleniyorum; biz değil onlar söylüyorlar, “Türkiye’nin beka sorunu var” diyorlar, “gelecek sorunu var” diyorlar. Eğer Türkiye’nin beka sorunu varsa, yeni bir Kuvvayi Milliye ruhu oluşturmamız lazım. Bütün ülkücü kardeşlerime sesleniyorum; gerçeği görsünler, hep beraber görelim. Bütün mütedeyyin vatandaşlarıma, muhafazakâr demokratlara sesleniyorum; hep beraber görelim. Eğer Türkiye’nin beka sorunu varsa, birleşmemiz gerekiyor. Birleşeceğiz ve kazanacağız, birleşeceğiz ve bu ülkeye demokrasiyi getireceğiz, birleşeceğiz bu ülkeye kardeşliği getireceğiz, birleşeceğiz güçlü olmak için, birleşeceğiz dünyaya karşı güçlü olmak için. 

FETÖ’CÜ ARIYORSAN, İŞBİRLİĞİ YAPTIĞIN ADAMA BAKACAKSIN
Efendim bu kürsüden defalarca, ama defalarca FETÖ’nün siyasi ayağını açıkladım. Malum FETÖ’nün siyasi ayağı, bir numaralı ayağı sarayda oturan zattır, herkes bunu biliyor, herkes biliyor bunu! “Ne istediniz de vermedik” Türkiye’yi teslim ettin. “Ne istediniz de vermedik” Türkiye’yi teslim ettin, bundan daha iyi siyasi ayak mı olur? FETÖ’nün istediği valileri, kaymakamları, paşaları sen atamadın mı? Sen atadın. Bundan daha iyi siyasi ayak mı olur? Devletin namusunu, kozmik odasını sen FETÖ terör örgütüne açmadın mı? Açtın. Daha bundan büyük siyasi ayak mı olur? Ama şunu affedemiyorum, altını çiziyorum, şunu affedemiyorum; FETÖ’nün siyasi ayağıyla işbirliği yapanlar şimdi seçmenleri suçlama noktasına geldiler. FETÖ’nün siyasi ayağıyla işbirliği yapanlar, bugün seçmenleri suçlama noktasına geldiler. Efendim bu seçmenler FETÖ’cü mü değil mi? Ne demek FETÖ’cü mü değil mi? Sen FETÖ’cü arıyorsan, işbirliği yaptığın adama bakacaksın. Milliyetçiliği ayaklar altına alan adama bakacaksın sen. Rahmetli Alparslan Türkeş hayatta olsaydı, “ben her türlü milliyetçiliği ayaklarımın altına aldım” diyen adamla asla yan yana gelmezdi, asla yan yana gelmezdi! Kendi partisini satmazdı. 
Şimdi bunu niye söylüyorlar? "Efendim seçmenlere bakmamız lazım, bu seçmenlerde FETÖ ayağı var mı yok mu?" Tepedeki adama bak sen kardeşim, seçmen FETÖ’cü mü değil mi, nereden bileceksin onu? Amaç 100 bin imzayı toplayamasınlar, amaç bu. Korku dağları sarmış. İstediğiniz kadar korkun, 25 Haziran’da bu Türkiye aydınlığa uyanacaktır, aydınlığa! Ve bütün seçmenlere açık çağrımdır. Kesinlikle ilçe seçim kurullarına gidiniz, 100 biner imzayı tamamlayınız ve o liderleri cumhurbaşkanlığı adaylığına getiriniz. 

BİZİM CUMHURBAŞKANI ADAYIMIZ 80 MİLYONU KUCAKLAYACAKTIR
Ve bu ülkenin bütün muhafazakâr demokratlarına sesleniyorum. Bir daha söylüyorum, bu ülkenin bütün muhafazakâr demokratlarına sesleniyorum. Bütün darbelerden şikâyetçiydin, darbelere karşı çıktın, mağdurlardan yana oldun, şimdi aynı şekilde darbelere karşı çıkma zamanıdır. 24’ünde sandığa gideceksin 24 Haziran’da. Eğer darbeden yanaysan, diktadan yanaysan Erdoğan’a gider oyunu verirsin. Darbeden değil, mağdurdan yanayım, mazlumdan yanayım, demokrasiden yanayım, insan haklarından yanayım diyorsan farklı bir cumhurbaşkanını seçeceksin. 
Bizim cumhurbaşkanı adayımız, demokrasiden yana olacaktır, darbelere açık ve net karşı çıkacaktır, insan haklarından yana olacaktır, mazlumlardan ezilenlerden yana olacaktır. Bu ülkede herkesin düşüncesini özgürce ifade ettiği bir Türkiye’den yana olacaktır. Biz böyle bir cumhurbaşkanı istiyoruz ve tarafsız olacaktır. 80 milyonu kucaklayacaktır bizim cumhurbaşkanı adayımız. Bu olmadığı takdirde bütün söylemlerimizin hiçbir anlamı kalmaz. Biz onlar gibi değiliz, biz onlar gibi değiliz! Kimse şunu düşünmesin. Söylediklerimizle kalbimiz aynı paraleldedir. Kalbimizde neyi düşünüyorsak, dudaklarımız da onu okuyor. Biz çifte standart nedir bilmeyiz, ahlaksızlık nedir bilmeyiz, adaletsizlik nedir biliriz, ama adaletsizlikle mücadele ederiz, bizim düşüncemiz budur. 

Değerli arkadaşlarım, iş kazaları, bayramı kutlayacak olan işçiler... Son 15 yılda 22 bin kişi iş kazalarında hayatını kaybetti, 22 bin kişi! Teröre bu kadar insan hayatını vermedi, iş kazalarından 22 bin kişi. Bu 22 bin kişi kimdi? Bunlar kamuoyunun önünde değiller, bunlar gariban işçilerdi. Kimi yer üstünde, kimi yeraltında, kimi inşaatta çalışıyordu. Ama bunlar yok olup gittiler, aileleri yok olup gitti. Oysa sosyal bir devlette bunlarla ilgilenmek gerekiyor, ailelerle ilgilenmek gerekiyor. Onların haklarıyla ve hukuklarıyla ilgilenmek gerekiyor. 
Hak arama yasakları... Siz düşünebiliyor musunuz? Demokrasi var diyoruz, anayasada işçinin grev hakkı var diyoruz, eğer geçinemiyorsa ücretini artırmak istiyorsa bu hak arayışı nedeniyle yasal ölçüler içinde grev yapmak istiyor işçi veya sendika, ama çıkıyor bir kişi diyor ki," bak OHAL’i getirdik ey işverenler sevinin OHAL geldi diye, işçilere grev hakkı vermiyoruz, grevi yasaklıyoruz" diyor. Ve bu işçiler iki gün önce bayram yapacaklar, hangi bayram? 
Taşeron işçilik, yani 21.Yüzyılın çağdaş kölelik sistemi. Bunu da ilk kez biz gündeme getirdik, ama hâlâ on binlerce taşeron işçisine kadro verilmedi. Ama sözümüz söz, 25 Haziran’da yetki aldığımız zaman göreceksiniz, bütün taşeron işçilerine kadrolarını vereceğiz, analarının ak sütü gibi helal olacak. 
Asgari ücret, ilk biz dile getirdik asgari ücreti, net 1500 lira olmalı diye. Vay efendim nereden bulacaksın parayı dediler, kıyameti kopardılar. Asgari ücret elbette sonra 2000 lira olmalı dedik, 1600 küsur lira asgari ücret şu anda. Ona birazdan ayrıntılarıyla gelip, değineceğim değerli arkadaşlarım. 

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Akaryakıta Büyük İndirim Gelecek
Akaryakıta Büyük İndirim Gelecek
Fenerbahçe ve Galatasarayın Rakipleri Belli Oldu
Fenerbahçe ve Galatasarayın Rakipleri Belli Oldu