Tazminata hak kazanma koşulları

Kadroya geçemeyen taşerona tazminat ödenecek mi? 2 Nisan 2018 tarihi itibariyle taşeronda çalışan işçilerin Devlet’de kadroya geçiş işlemleri tamamlanmış oldu.

Tazminata hak kazanma koşulları

Çalışma Ve Sosyal Güvenlik Bakanı Sayın Jülide Eroğlu’nun açıklamasına göre  yaklaşık 900 bin taşeron işçisi kamuya geçti. Kamuya geçen taşeron işçilerine ve ailelerine  hayırlı olsun. 900 bin taşeron çalışanının kadroya geçirilmesi son yılların devrim niteliğinde en önemli kararlarından biridir.

Kadroya şartları sağlayamadığından dolayı geçemeyen taşeron işçileri de bulunuyor. Bu işçilere kıdem tazminatı ödenip ödenmeyeceği konusunda okuyucularımdan çok sayıda soru aldım. Bu konuyu değişik yönleriyle inceleyelim.

Tazminata hak kazanma koşulları 

Kadroya geçemeyen taşeron işçilerinin kıdem tazminatına hak kazanmasında, 1475 sayılı İş Kanunu'nun yürürlükte olan 14 üncü maddesi hükmü uygulanacak. Bu işçiler ilgili firmalar tarafından kıdem tazminatına hak kazanacak şekilde işten çıkarılırsa veya işçiler kıdem tazminatına hak kazanacak şekilde kendileri işten ayrılırsa kıdem tazminatı ödenecek.

Aynı kamu kuruluşunda çalışanlar 

Taşeronların değişip değişmediğine bakılmaksızın aralıksız olarak aynı kamu kurum veya kuruluşuna ait işyerlerinde çalışan işçilerin kıdem tazminatına esas hizmet süreleri, yapılan ihaleler kapsamında geçen toplam çalışma süreleri esas alınarak tespit olunacak. Son taşeron ile yapılmış olan iş sözleşmeleri kıdem tazminatına hak kazanacak şekilde sona eren işçilerin  kıdem tazminatları, ilgili kamu kurum veya kuruluşu tarafından ödenecek.

Farklı kamu kuruluşunda çalışanlar 

Aynı taşeron tarafından ve aynı iş sözleşmesine tabi olarak farklı kamu kurum veya kuruluşlarında çalıştırılan işçilerin kıdem tazminatına esas hizmet süreleri, farklı kamu kurum veya kuruluşuna ait işyerlerinde geçen hizmet sürelerinin toplamı esas alınarak tespit olunacak.

Farklı kamu kurum veya kuruluşlarda çalıştırılan işçilerden son taşeron ile yapılmış olan iş sözleşmeleri kıdem tazminatı ödenmesini gerektirecek şekilde sona erenlerin kıdem tazminatları, çalıştırıldığı son kamu kurum veya kuruluşu tarafından ödenecek. Kıdem tazminatları konusunda bir hak kaybı olmayacak.

Kaynak: Star

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Akaryakıta Büyük İndirim Gelecek
Akaryakıta Büyük İndirim Gelecek
Fenerbahçe ve Galatasarayın Rakipleri Belli Oldu
Fenerbahçe ve Galatasarayın Rakipleri Belli Oldu