SGK Resmi İnternet Sitesinde Kadroya Alınan Taşeronların Maaşlarına Yapılacak Zam Oranı Hakkında Duyuru Yayımladı.

Sosyal Güvenlik Kurumu SGK tarafından kamuoyuna kadroya alınan taşeron işçilerin toplu iş sözleşmesinden dolayı maaşlarına yansıyacak zam oranları hakkında duyuru yaptı.

SGK Resmi İnternet Sitesinde Kadroya Alınan Taşeronların Maaşlarına Yapılacak Zam Oranı Hakkında Duyuru Yayımladı.

SGK tarafından yayımlanan basın açıklamasında, kamu kurumlarında taşeron işçi olarak çalışan ve kadroya alınan sigortalıların toplu iş sözleşmesinden dolayı maaşlarına yansıyacak zam oranlarına ilişkin açıklamalarda bulundu. 

Yayımlanan basın açıklamasında, taşeron işçilerin toplu iş sözleşmesine dair yayımlanan yönetmeliğe göre belirlenen zam oranlarının belirlenen tarihlere kadar maaşlara yansıtılması gerektiği vurgulandı. 

SGK Tarafından Yayımlanan Duyuru;

Personel Çalıştırılmasına Dayalı Hizmet Alımlarında Toplu İş Sözleşmesinden Kaynaklanan Fiyat Farkının Ödenmesine Dair Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına İlişkin 30/03/2018 tarihli, 30376 sayılı Resmi Gazete ’de yayımlanan Yönetmelik ile;

“4735 sayılı Kamu İhale Sözleşmeleri Kanununun 8 inci maddesinin üçüncü fıkrası çerçevesinde yapılmış ve süresi söz konusu geçici 23 üncü maddenin birinci fıkrasında öngörülen geçiş işleminden önce ihale sözleşmesi ile birlikte sona eren toplu iş sözleşmeleri, kamu kurum ve kuruluşları itibarıyla geçiş işleminin yapıldığı tarihe kadar uygulanmaya devam edilir. Bu döneme ilişkin uygulanacak ücret zam oranları, Yüksek Hakem Kurulunca bağıtlanan toplu iş sözleşmelerindeki oranlar esas alınarak belirlenir ve Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığınca ilan edilir.

Bunlardan kaynaklanan işçiliğe bağlı giderlerde oluşan artışlar kamu kurum ve kuruluşlarınca fiyat farkı olarak ödenir. Fiyat farkı kapsamında yapılacak ödemeler ve yasal yükümlülüklerin yerine getirilmesinde kamu kurum ve kuruluşlarınca gerekli tedbirler alınır.”

Şeklinde düzenleme yapılmıştır.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığınca yayımlanan 5 Nisan 2018 tarihli “Toplu İş Sözleşmesinden Kaynaklanan Fiyat Farkının Ödenmesine Dair Yönetmelik Uyarınca Belirlenen Ücret Zam Oranları” başlıklı duyuru ile Yüksek Hakem Kurulunca kamu kurum ve kuruluşlarınca fiyat farkı olarak yapılacak olan ödemelerin;

Süresi 3 aya kadar uzayan ihaleler için işçilerin günlük çıplak ücretlere %3 zam,

Süresi 2 aya kadar uzayan ihaleler için işçilerin günlük çıplak ücretlere %2 zam,

Uygulanmasına karar verildiği, belirtilmiştir.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığınca ilan edilecek olan fiyat farkına ilişkin duyurunun 5 Nisan 2018 tarihinde yapılmış olması nedeniyle duyurunun yapıldığı tarihi takip eden ayın 23 üne yani 23 Mayıs 2018 tarihine kadar ücret farklarına ilişkin ek aylık prim ve hizmet belgelerinin Kurumumuza verilmesi, karşılığı sigorta primlerinin de 31/05/2018 tarihine kadar ödenmesi halinde yükümlülükler yasal süresi içinde yerine getirilmiş olacaktır.

İşverenlerimizin herhangi bir mağduriyet yaşamamaları için konuyla ilgili gerekli hassasiyeti göstermeleri gerekmektedir.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Akaryakıta Büyük İndirim Gelecek
Akaryakıta Büyük İndirim Gelecek
Fenerbahçe ve Galatasarayın Rakipleri Belli Oldu
Fenerbahçe ve Galatasarayın Rakipleri Belli Oldu