Reklamı Geç
Advert


Milletvekili Akkaya taşeron çıkışı

2017 Yılı Bütçesi Genel Kurulda CHP milletvekili Yakup AKKAYA Taşeron işçilerle ilgili konuştu..

Milletvekili Akkaya taşeron çıkışı
Advert

Devlet Personel Başkanlığının görevini layıkıyla yapamadığını ileri süren Akkaya, şöyle konuştu:

“Devlet Personel Başkanlığının yasası yok. Bu kuruma bütçe ayrılmamalıdır. Yasası olmayan bir kuruma bütçe ayırmak bir yana bunun görevlerini Mesleki Yeterlilik Kurumuna da verebiliriz. Devlet Personel Başkanlığı görevini layıkıyla yapamamaktadır. Kamuda cemaat örgütlenmesine göz yummuştur ve AKP’nin, tabiri caizse, arka bahçesi konumuna gelmiştir. 15 Temmuz darbe girişiminde bulunan cemaat kendi başına, hiç kimseden destek almadan 81 ilin 74 emniyet müdürünü nasıl seçmiştir? Bu cemaat valileri, kurum başkanlarını, rektörleri hiç kimseden yardım almadan nasıl belirlemiştir? 15 Temmuz sonrası 93 bin kamu personeli açığa alındı, 60 bin personel kamudan ihraç edildi, 32 bin kişi de tutuklandı. Devlet Personel Başkanlığı 15 Temmuza kadar bu kadar büyük ve bunca yıl devam eden bu örgütlenmeyi, devleti ele geçirmeyi hedefleyen bu örgütü neden tespit edemedi? Sonra bu kişiler nasıl bir gün sonra tespit edilebildi? Burada aklımızla alay etmeyin. Bu kadroları AKP’yle birlikte bu kurum yaratmıştır.“

İktidarın kamudaki taşeron işçilere kadro sözü verdiğini, ancak bu sözü yerine getirmediğini belirten Akkaya, Mecliste bile emekleri sömürülen taşeron çalışanlar bulunmasının, bir utanç vesilesi olduğunu savundu. 

-“Şehit yakının var mı?“ tartışması 

CHP Malatya Milletvekili Veli Ağbaba grubu adına Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı bütçesi üzerindeki konuşması sırasında kürsünün önüne, üzerinde terör saldırıları ve Gezi olayları sırasında hayatını kaybedenlerin fotoğraflarından oluşan büyük boy bir fotoğraf koydu.

Bu fotoğrafların AK Parti iktidarının kısa bir özeti olduğunu ileri süren Ağbaba, ülkenin insanları terör saldırılarında hayatını kaybederlerken, devletin gerekli istihbaratı edinemediğini savundu. Ağbaba, “MİT, teröristleri takip edeceğine muhalifleri takip etti.“ dedi.

CHP’li Ağbaba’nın “Terör örgütleri ülkemizde cirit atıyor. Bugün, Türkiye’de IŞİD varsa, PKK varsa, IŞİD Türkiye’nin her yanında canlı bombayla insanları katlediyorsa bunun sorumlusu AKP’dir, bunun sorumlusu hükümettir. Bu topraklara kin ektiniz, öfke ektiniz, düşmanlık ektiniz.“ ifadelerini kullanması AK Parti milletvekillerinin tepkisine neden oldu. 

AK Parti Grup Başkanvekili İlknur İnceöz, sataşma nedeniyle kürsüye gelerek, Ağbaba’nın kullandığı dilin Meclise yakışmadığını kaydetti. 

İnceöz, “Hele ki terör örgütlerinin topuyla mücadele ettiğimiz bir ortamda milli birlik ve beraberlik dili hakim olması gerekirken, temiz bir dil kullanılması gerekirken, milletimize milletvekillerinin örnek olacak şekilde konuşmaları gerekirken bu parlamentoda terörle mücadele konusundaki dilini özellikle eleştirdiğimi, yakıştıramadığımı, bu ortamda ne şehitlerimize ne gazilerimize ne de geride bıraktıkları emanetlerine yakışmadığını özellikle belirtmek istiyorum.“ şeklinde konuştu. 

Ağbaba da yeniden kürsüye gelerek, “2002 de şehit sayısı kaçtı, şimdi kaç? Elinizi vicdanınıza koyun da cevap verin. Dün PKK dağda bayırda insan öldürüyordu, bugün sokaklarda öldürüyor.“ dedi. 

taşeron kadro taşeron işçi sorunu devlette taşeron taşeron sorunu taşeron işçi sorunu taşerona kadro
Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Kadro Sınavı Nasıl Yapılacak. En az 50 puan şartı.
Kadro Sınavı Nasıl Yapılacak. En az 50 puan şartı.
Milletvekilleri'nin taşeron sıkıntısı.!
Milletvekilleri'nin taşeron sıkıntısı.!