Kit'de Çalışan Taşerona Teknik Çalışma.!

KİT’lerde çalışan taşeronlara da kadro için bakanlıkların maliyet ve teknik çalışma yürüttüğü öğrenildi.

Kit'de Çalışan Taşerona Teknik Çalışma.!

Kamudaki 450 bin ile belediyeler ve il özel idarelerdeki 400 bin taşeron işçisini ilgilendiren kadro düzenlemesi kapsamına KİT’lerdeki taşeronların alınmamasına sendikalar ve kamuoyundan tepki gelirken, Ak Partili vekiller sıkıntıyı Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’a aktarmıştı. 

Vekiller, Erdoğan’a, yapılan açıklamalarda “taşeron sorununu kökten çözüyoruz” denildiğini belirterek, “Ama KHK’ya baktık KİT’ler yok. Seçim bölgelerimize gidemez olduk” yakınmasında bulunmuştu. Erdoğan da bu yakınmalara karşılık “KİT’lerde taşeronu kaldıralım o zaman. Kendi statülerinde devam etsinler” ifadelerini kullandığı, “üzerinde çalışın” dediği bildirilmişti. 

‘Sisteme dahil olur’

KİT taşeronlarının durumu, Erdoğan’ın gündemine yeniden geldi. Tokat’ta halka hitap eden Erdoğan, “kadro isteriz” sloganına karşılık şunları söyledi:

“Biz sözü bir kere söyleriz. KİT’lerin de BİT’lerin de kadroları normal taşeron gibi değil. Ne gibi olacak? KİT’ler şu anda hangi anlayışla, hangi sistemle çalışıyorsa orada olanlar da aynı sisteme dahil olacak. Oraya girecek. BİT’lerdekiler de aynen, yani biz aradan komisyoncuları ne yaptık, kaldırdık. Olay bu.” 

İnceleme yapılıyor

Maliye Bakanlığı, KİT taşeronlarının kadroya geçmesiyle oluşacak maliyet üzerinde çalışırken, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nın da teknik çalışma yaptığı kaydedildi. 

KİT’lerde yaklaşık 50 bin taşeron işçi bulunuyor. 69 ayrı kurumda ve bir çoğu temizlik, güvenlik gibi alanlarda çalışan taşeron işçilerin de kapsama alınması, çağrı merkezi çalışanları gibi kapsama alınmayan diğer başka taşeronların da gündeme gelmesi bekleniyor.

Kaynak: Milliyet.

kit taşeron
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
Eren     2018-01-16 Biz olelim zaten üvey evlat muamelesi görüyoruz komple yakalım kendimizi. Çok Merak ediyorum hastanelerde ameliyathanedecalisanlaei ne zaman dusuneçekler biz neyiz nasıl farkedilecegiz çok merak ediyorum artık.
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Akaryakıta Büyük İndirim Gelecek
Akaryakıta Büyük İndirim Gelecek
Fenerbahçe ve Galatasarayın Rakipleri Belli Oldu
Fenerbahçe ve Galatasarayın Rakipleri Belli Oldu