Paslanmaz Çelik Sacların Yapısı ve Kullanım Alanları

Kullanım alanı açısından çok geniş bir yelpazede türevlendirilen paslanmaz saclar, kullanılacakları alana göre doğru bir şekilde tercih edildiklerinde ve istenen kalitede üretim ile kullanıldıklarında yüksek verim sağlayan ürünlerdir.

Paslanmaz Çelik Sacların Yapısı ve Kullanım Alanları

Bugün sanayi grubunda yer alan tüm sektörlerde yapısal ve işlevsel olarak ihtiyaç duyulan sacların üretiminde kullanılan paslanmaz çeliğin kalitesi, paslanmaz sacın kulanım alanını belirler; çünkü saclar üretildikleri çeliğin kalitesine bağlı olarak çeşitli şartlara göre uyumluluk gösterirler. Örnek olarak aşırı ısı söz konusu olan ortamlarda kullanılan sac türü ile yüksek asit özellikli kimyasalların kullanıldığı ortamlarda tercih edilen sac türü farklı olacaktır.

Karaca güvencesiyle satışa sunulan Paslanmaz Sacın yapısını ve kullanım alanını belirleyen paslanmaz çelik türleri ferritik, östenitik ve martensitik olarak sıralanabilir. Bu çelik türleri kendi içinde alaşımlarına göre farklı kodlarla anılırlar ve bu alaşımların içeriği ve oranına göre de yapısal özellikleri farklılaşmaktadır.

ÖSTENİTİK PASLANMAZ ÇELİKLER

 Bu tip paslanmaz çelikler dünyada en yaygın olarak kullanılan tür olarak karşımıza çıkar. İçeriği krom etrafında şekillenen bu gruptaki paslanmaz çelikler maksimum %0.15’e kadar karbon ve kararlı yapıda olabilmeleri için yeterli seviyede nikel yahut mangan ile oluşurlar.  Östenitik paslanmaz çelikler arasında en çok bilineni 304 kalite paslanmaz çeliktir.

  Östenitik grupta yer alan birkaç paslanmaz çelik ve özellikleri;

304 Kalite Paslanmaz Çelik Özellikler: Dünyada en geniş kullanım alanına sahip ve en standart paslanmaz çelik olarak karşımıza çıkan 304 kalite %18 krom ve %8 nikel içerir. Üretimi kolaydır ve kullanılabilirlik alanı sahip olduğu standart özellikleri ile çok geniştir. Kendi grubunda çeşitli yönden daha aktif dayanıklılık özelliği gösteren çelikler vardır. Korozyona karşı dayanıklılığı, mekanik özelliklerinin gelişmiş olması ve oksidasyon direnci ile 304 kalite paslanmaz çelik ev aletlerinde, otomotiv sektöründe ve endüstriyel mutfaklarda sıklıkla tercih edilir.

316 Kalite Paslanmaz Çelik Özellikler: Bu paslanmaz çeliklerin içeriğinde 304’e göre daha fazla nikel ve ekstra olarak molibden bulunur. Sıvı aşınımı 304’e göre daha yüksek olan 316 kalite paslanmaz çelik mekanik özellikler açısından 304’e benzer bir profil çizer. Kaynak yapılabilirliği yüksektir ve iyi bir dövülebilirlik performansı ortaya koyar. Bu özellikleri ile genel olarak kimya, petrokimya, buhar kazanları ve boya endüstrisinde tercih edilirler.

310 Kalite Paslanmaz Çelik Özellikler: 304’e kıyasla 310 kalite paslanmaz çeliklerde daha yüksek krom ve nikel oranı bulunur. Bu özelliği ile de sıcaklık direnci daha yüksek bir çelik olarak karşımıza çıkar. 310 kalite paslanmaz çeliklerin yüksek sıcaklıklarda dahi mekanik özelliklerini korumaya devam etmesi kullanım alanını belirler. Bu anlamda 1100 dereceye kadar yüksek korozyon direnci ortaya koyan 310 kalitenin kulanım alanları; madenler, ocaklar, fırınlar ve kazanlar gibi yüksek ısı dayanımı gerektiren alanlardır.

FERRİTİK PASLANMAZ ÇELİKLER

 Nikel içermeyip karbon oranı yüksek olan çelik türüdür. Karbür yapıcı alaşım elementler ile istikrarlı kılınan ferritik paslanmaz çeliklerin manyetik özellikleri vardır ve Östenitik gruptaki çelikler gibi ısıl işlem görmeye elverişli değildirler.

430 Kalite Paslanmaz Çelik Özellikler: Bu kalite grubunda yer alan paslanmaz çelikler içeriğinde düşük karbon ve yüksek krom bulundurur ve ferritiktirler.. İçeriğinde nikel olmaması sebebi ile manyetik özellikleri vardır ve görsel açıdan daha estetik bir yapıya sahiptirler. Korozyon direnci 300 grubundaki çeliklere kıyasla daha düşüktür ancak mekanik özellikler açısından oldukça gelişmiş bir yapıya sahiptir.

MARTENSİTİK PASLANMAZ ÇELİKLER: Korozyona karşı mukavemeti diğer çelik türlerine göre düşük olan bu grup ısıl işleme müsait bir yapıya sahiptir. İşlenebilme ve şekillendirilebilme özellikleri yüksek olması sebebiyle kullanım alanı geniş bir tür olarak karşımıza çıkar.

Kaynak: https://www.karacapaslanmaz.com/paslanmaz-sac

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Akaryakıta Büyük İndirim Gelecek
Akaryakıta Büyük İndirim Gelecek
Fenerbahçe ve Galatasarayın Rakipleri Belli Oldu
Fenerbahçe ve Galatasarayın Rakipleri Belli Oldu