Ücretsiz İzin Kullanan İşçinin, Hafta Tatili Ücreti Kesilir Mi?

TAŞERON - 2018-07-06 09:19:58

Ücretsiz İzin Kullanan İşçinin, Hafta Tatili Ücreti Kesilir Mi?

Haftanın bir ya da birkaç günü ücretsiz izin kullanan işçi, haftalık izne hak kazanır mı? Bu durumdaki işçinin haftalık izin ücreti kesilir mi?

Uygulamada zaman zaman karşılaşılan sorunlardan biri de, ücretsiz izin nedeniyle haftalık 45 saatlik çalışma süresini doldurmayan işçinin hafta tatiline dair ücretinin ödenip ödenmeyeceğidir.  Örneğin Pazartesi, Salı ve Çarşamba günü ücretsiz izin kullanan işçi, o hafta için Pazar günü izne hak kazanır mı?  Bu sorunun cevabı ‘hayır.’  Zira iş hukukuna göre haftalık izin, o hafta belirlenen iş günlerinde, 45 saatlik çalışmanın karşılığında hak edilen bir izindir.

Dolayısıyla işçinin kazanılmış hakkı değildir. Kazanılmış hak olabilmesi için, 45 saat çalışmanın tamamlanması gerekir. Bir diğer ifade ile işçi, hafta tatilinden önce, İş Kanunu’nun 63. maddesine göre belirlenen iş günlerinde tam olarak çalışılması halinde hafta tatiline hak kazanır. İşyeri eğer haftanın 6 günü toplam 45 saatlik bir çalışma düzeni uyguluyorsa, hafta tatiline hak kazanabilmeniz için söz konusu 6 günde tam olarak çalışmak gerekir. 6 gün çalışan işçi, yedi günlük bir zaman dilimi içinde kesintisiz en az yirmi dört saat dinlenme (hafta tatili) hakkına sahiptir. Çalışılmayan hafta tatili için işveren, o günün ücretini tam olarak öder.

Somut olaya gelecek olursak; ücretsiz izin nedeniyle haftanın bir yada birkaç günü çalışmayan ve dolayısıyla 45 saati doldurmayan işçiye, haftalık izin gününe dair ücret ödenmez. İşçiden, ücretsiz izin günlerine ek olarak, Pazar günü ücreti de kesilir. Örneğin Pazartesi ve Salı günleri ücretsiz izin kullanıp Çarşamba, Perşembe, Cuma ve Cumartesi çalışan işçinin Pazar günü ücreti de kesilerek sadece çalıştığı günlerin ücreti ödenir. Ancak haftanın bir günü ücretsiz izin kullanan işçi, işverenin onayı ile diğer günlerde 11 saate kadar çalışarak haftalık 45 saatlik çalışmasını tamamlarsa haftalık izne hak kazanır. Bu durumda haftalık izin ücreti kesilmez. 

Kaynak: kamuiscisi.net

Sende Yorumla...
DİĞER HABERLER