Yeni askerlik süresi 6, 9, 12, 18 aya kadar uzadı mı?

Son zamanlarda gündemde yer alan konulardan bir tanesi de askerlik kaç ay oldu konusu gündemde yerini almaya devam ediyor. Gelen iddiaların arasında askerlik 12 ay mı olacak 18 ay mı soruları yerini korumayı sağlıyor.

Yeni askerlik süresi 6, 9, 12, 18 aya kadar uzadı mı?

Son zamanlarda gündemde yer alan konulardan bir tanesi de askerlik kaç ay oldu konusu gündemde yerini almaya devam ediyor. Gelen iddiaların arasında askerlik 12 ay mı olacak 18 ay mı soruları yerini korumayı sağlıyor.

Bir yandan da TBMM Milli Savunma Komisyonu kapsamında karar kılınan askerlik son durumu için ayrıntılara yoğunlaşıyor. Peki, gündemde askerlik için hangi konular yer almaya devam ediyor, 2021 askerlik kaç ay olacak? Askerlik düzenlemesinde son dakika gelişmeleri…

Askerlik 2021 yılında kaç ay olacak?

Gelen son dakika haberlerine göre er ve erbaşlarda 6 ay olarak devam edecek. Eğitim durumları vatandaşların ne olduğu fark etmeden yedek subay, astsubaylar için 12 ay boyunca askerlik geçerli olacak.

Askerlik düzenlemesinde son dakika…

Sağlık bilimleri üniversitesinde uzmanlık eğitimlerine devam eden misafir askeri personellerin yanı sıra eğitimlerin devam ettiği süreç içinde ödeme yapılacak. Tecrübe kapsamında daha uzun süreli olacak ve etkin bir şekilde olarak erbaş emeklilik yaş hadleri 55 yaşa kadar çıkacak. Seferler gereği gerekli görüldüğü zamanlarda 60 yaşına kadar olan vatandaşların en genç olanlarından en yaşlı olanlarına kadar ilerleyecek. Hukuki sınıf subaylar ile beraber subay olma adaylarının yanı sıra subay adayları gibi temel askerlik eğitim süreçlerinin ardından subaylıklara naspedilecek.

Kıta komutanları ile beraber kurum amirleri, hukuk sınıf subayları disiplin amiri olması planlamalar arasında. Aynı kanun kapsamında sağlık hizmetleri için gerekli olan tazminat ödemelerinin personellere ek fayda sağlanabilmesi için hak kayıplarına neden olması engellenecek. Sağlık Bakanlığı tarafından gerekli durumun talep edilmesi halinde 6756 Sayılı Olağanüstü Hal Kapsamında Bazı Tedbirler Alınması ve Milli Savunma Üniversitesi Kurulması ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Hükmünde Kararnamenin Değiştirilerek Kabul Edilmesi Hakkında Kanun belirlenmesi ile beraber, Sağlık Bakanlığına ve Sağlık Bilimleri Üniversitesine devredilmiş olması kurumlarla şehit aileleri, gaziler, TSK personeli ve aileleri ile sınır ötesi ve teröristle mücadele harekatına uygun olarak öncelikle sağlık hizmeti desteği vermeye devam eden Sağlık Bakanlığı teşkillerinde TSK'de yedek subay şekli ile görevli sağlık sınıfı personel görevlendirmeleri yapılacak.

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Beşiktaş Başkanı Çebi, Jean Onana İddialarına Cevap Verdi!
Beşiktaş Başkanı Çebi, Jean Onana İddialarına Cevap Verdi!
Beşiktaş'ta Jean Onana Krizi Derinleşiyor: Ayrılık İhtimali Artıyor!
Beşiktaş'ta Jean Onana Krizi Derinleşiyor: Ayrılık İhtimali Artıyor!