Emeklilik bekleyenlere müjde! SGK yapılandırmasından kimler yararlanacak ve neye göre belirlenecek?

Mecliste gündeme gelen konular ve istihdam teşvikleri ile beraber gelen teklif kapsamına göre vergi borçlarının yanı sıra sosyal güvenlik prim ödemeleri de yapılandırma adımlarına dahil edildi. Son zamanlar içerisinde meydana gelen gelişmeler ile beraber sigorta primleri için gelen aflar kapsayacak mı merak ediliyordu. Merak edilen tüm detaylar…

Emeklilik bekleyenlere müjde! SGK yapılandırmasından kimler yararlanacak ve neye göre belirlenecek?

Mecliste gündeme gelen konular ve istihdam teşvikleri ile beraber gelen teklif kapsamına göre vergi borçlarının yanı sıra sosyal güvenlik prim ödemeleri de yapılandırma adımlarına dahil edildi. Son zamanlar içerisinde meydana gelen gelişmeler ile beraber sigorta primleri için gelen aflar kapsayacak mı merak ediliyordu. Merak edilen tüm detaylar…

Meclise gelen yapama kapsamlarına göre kanunlara yeni bir madde eklendi ve vergi borç konusunda da sosyal güvenlik primleri yanı sıra idari para ve gecikme zam kapsamına kadar geniş bir yapılandırma imkanları geldi. Kanun tasarı adımları ile beraber her şey mecliste görüşülmeye devam ediliyor. Kanun tasarı kapsamı ile beraber mecliste görüşmeler devam ederken bağkur ve işçi statüsüne yer alanların yan sıra genel sağlık sigorta kapsamı prim borcu olanlara da imkanlar gelecek.

36 ay taksit imkanı

Borçlarını taksitlendirmek ve sıkıntılardan bir nebze de olsa kurtulmak isteyen vatandaşlar için 6, 9, 12, 18 ve 36 ay taksit imkanları gelecek. Ödemeler her iki ayda bir olacak. İlk taksit ödemeleri 2021 yılının şubat ayında meydana gelecek. Borç yapılandırma adımlarını tercih eden vatandaşlar eğer dava yollarına gitmez ise de açılan dava kapsamında bunlardan vazgeçmeleri de gerekecek.

Bağkura beklenen müjde

Gelen yasa tasarılarına göre kendileri için çalışma hayatına devam eden bağkurlu vatandaşlar için de farklı düzenlemeler yer alıyor. Meclis içerisinde görüşmelerin devam ettiği tasarılar için yasalaşma durumlar meydana gelirse de borçlarını ödemek isteyen bağkurlu vatandaşların başvuru yapması gerekir. Başvuru ardından yapılandırılma adımları tamamlanan vatandaşlar için ödemeler şubat ayı 2021 yılı içinde başlayacak.

Sağlık borçları için özel olanaklar

Mecliste görüşmelerin devam ettiği yasa tasarı imkanları ile beraber genel sağlık sigorta kapsamında prim borcu yer alanlar için de ciddi anlamda kolaylıklar meydana gelecek. Birinci durum bu güne kadar her ne olur ise olsun gelir testine girmemiş olan vatandaşların teste girmesi gerekir. Test sonucunda hane içinde yaşamlarına devam eden vatandaşların kişi başına asgari ücretin üçte birinin altında düşerse de sağlık borçları ödenekleri devlet tarafından karşılanacak.

Kaynak : Nutuk.com.tr

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
2021 Survivor Ünlüler ve gönüllüler kadrosunda kimler var?
2021 Survivor Ünlüler ve gönüllüler kadrosunda kimler var?
Acun Ilıcalı’ya gönderme! ‘’ Benim şefim seninkinden daha iyi’’
Acun Ilıcalı’ya gönderme! ‘’ Benim şefim seninkinden daha iyi’’
404 Not Found

404

Not Found

The resource requested could not be found on this server!


Proudly powered by LiteSpeed Web Server

Please be advised that LiteSpeed Technologies Inc. is not a web hosting company and, as such, has no control over content found on this site.