Çocuğu Okuyanlara, Öğrenci Olanlara Devletten 821 TL Nakdi Yardım Müjdesi…

Öğrenciler; öğrenim hayatlarına devam ederken bir yandan birçok farklı sorunlar ile yüzleşiyorlar. Bu zorlu anlarda öğrenciler sadece öğrenim hayatlarına odaklanabilsin diye de devlet tarafından birçok konuda nakdi yardımlar geliyor.

Çocuğu Okuyanlara, Öğrenci Olanlara Devletten 821 TL Nakdi Yardım Müjdesi…

Öğrenciler; öğrenim hayatlarına devam ederken bir yandan birçok farklı sorunlar ile yüzleşiyorlar. Bu zorlu anlarda öğrenciler sadece öğrenim hayatlarına odaklanabilsin diye de devlet tarafından birçok konuda nakdi yardımlar geliyor.

Geri ödemesiz olarak verilen zor durumdaki öğrenciler için burslar birçok öğrencinin rahat etmesine olanak sunuyor. Peki kimler için sosyal destekler verilmeye devam ediyor?

Devlet öğrenciler için barınma, sosyal ihtiyaç ve nakdi gibi yardımları sunmaya devam ediyor. Eğitim ve öğretim hayatlarını tüm öğrenciler daha kolay bir şekilde geçirsin diye nakdi yardımlar geliyor.

Öğrenciler için hangi yardımlar verilir?

İlk akıllara gelen yardım KYK borçları oluyor. Kredi ve yurtlar kurumu aracılığı ile gelen burslu ve kredili olan yardımlardan milyonlarca öğrenci yararlanmaya devam ediyor. Öğrenim hayatı boyunca kredi ya da burs başvuru yapan öğrencilerin bir kısmı geri ödemeli bir kısmı geri ödemesiz olarak yararlanacaklar.

Geri ödemesiz kısımlarından yararlanamayan öğrenciler için mezun oldukları zaman zorlu süreçler başlıyor. Lisans ve ön lisans öğrencileri için verilen kredi ödemeleri eğitim ve öğretimlerinin bitmesinin üzerinden iki yıl geçmesi ile ödemeler başlar.

Tüm öğrencilere sosyal yardımlar veriliyor.

Korona virüs süreçlerinde devlet aracılığı ile sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakfından şartlı eğitim yardımları olarak kadın öğrenciler için 75, erkek öğrenciler için de 50 TL yardımlar geliyor. Öksüz ve yetim olanlar için de aylık 150 TL yardım veriliyor.

Aile çalışma ve sosyal hizmetler bakanlığı aracılığı ile çocukları öğretim hayatına devam eden aileler için de 821 TL nakdi yardımlar devam ediyor.

Bir yandan sosyal ve ekonomik destek paketi kapsamında da yardımlar devam ediyor. Okul öncesinde eğitimlerine devam eden çocuklar için 450, ilkokul düzeyinde olan çocuklar için 684 TL, orta öğretim düzeyinde yer alan öğrenciler için 730 TL, üniversite düzeyinde olan öğrenciler için 821 TL ödemeler verilir.

Bir yandan da kuruluş bakımlarından da kendi aralarında ayrılan gençler için 365 TL tutarında yardım ödemeleri veriliyor.

TEOG puanı yüksek olan öğrenciler için de farklı okul ya da kurumlar tarafından burslar verilmeye devam ediyor.

Özel okullar içerisinde okul öncesi olarak eğitim alan çocuklar için 3060 TL ödemeler verilirken ilk okul ve temel seviyelerde olan öğrenciler için 3680 TL ödemeler devam ediyor. Bir yandan da orta okul ve lise düzeylerinde olan öğrenciler için 4280 TL ödemeler devam ediyor.

Öğrencilere sosyal destekler sunuluyor…

İŞKUR aracılığı ile üniversite öğrencilerine sosyal çalışma programı kapsamında iş imkanları gelecek. Programda yer alacak öğrencilerin her biri için günlük olarak 67,36 TL değerinde ödemeler veriliyor. Katılım gösteren öğrencilerin çalışma hayatına devam ettikleri her gün emekliliklerine katkı sağlayacak sigorta ödemeleri yapılıyor.

Öğrenciler için barınma yardımları…

Kredi ve yurtlar kurumu kapsamında öğrenciler için yurt destekleri verilmeye devam ediyor. Her öğrenci bu haklardan yararlanamıyor. Sadece başvuru yapanlar ve bunlar içinden onaylananlar için faydalanma hakları geliyor. Üniversite kapsamında ya da kampüsün olduğu şehir içerisinde KYK yurtlarında kalmak için onay alan öğrencilerin yerleştirilmeleri yapılırken çok uygun fiyatlar ile barınma hakları veriliyor.

Kaynak : Nutuk.com.tr

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Beşiktaş Başkanı Çebi, Jean Onana İddialarına Cevap Verdi!
Beşiktaş Başkanı Çebi, Jean Onana İddialarına Cevap Verdi!
Beşiktaş'ta Jean Onana Krizi Derinleşiyor: Ayrılık İhtimali Artıyor!
Beşiktaş'ta Jean Onana Krizi Derinleşiyor: Ayrılık İhtimali Artıyor!