İşsizliği Bitirecek Yeni Adım! 100 Bin Personel Birden Alınacak, Başvurular İnternet Üzerinden Yapılıyor…

Yeni Ekonomi kalkan programı daha açıklanmadan gelen açıklamalar sırasında ortalama olarak 35 bine yakın kamu hayatına personel alımı yapılması hakkında sözler verilmişti. 2021 bütçesi ile beraber kamu kurum ve kuruluşları için ek olarak 35 bin personelin üzerine 65 bine yakın personel alınacak olmasına dair planlar devam ediyor. Polis, bekçi, hemşire, sağlık memuru ve doktor alımları son hızı ile devam edecek.

İşsizliği Bitirecek Yeni Adım! 100 Bin Personel Birden Alınacak, Başvurular İnternet Üzerinden Yapılıyor…

Yeni Ekonomi kalkan programı daha açıklanmadan gelen açıklamalar sırasında ortalama olarak 35 bine yakın kamu hayatına personel alımı yapılması hakkında sözler verilmişti. 2021 bütçesi ile beraber kamu kurum ve kuruluşları için ek olarak 35 bin personelin üzerine 65 bine yakın personel alınacak olmasına dair planlar devam ediyor. Polis, bekçi, hemşire, sağlık memuru ve doktor alımları son hızı ile devam edecek.

Korona virüs salgın süreçlerinin mart ayından bu zamanlara kadar ülkemizde de yaşanması kamu hayatında artan ihtiyaçlardan dolayı polis, bekçi, hemşire, sağlık memuru ve doktor alımları ne zaman olacağına dair araştırmalar son hızı ile devam ediyordu. Geçtiğimiz hafta içi KPSS puanlarının açıklanması ve kamuda personel ihtiyaçlarının fazlası ile artış göstermesinden dolayı bir an önce kadroda yer almak isteyen vatandaşlar ne zaman alımlar yapılacak diye araştırmalarına devam ediyor.

TBMM plan ve bütçe komisyonu kapsamında görüşülen bütçe tekliflerinin ardından geçtiğimiz hafta itibari ile son hızı ile devam ediyor. Yapılan görüşme kapsamında bakanlık ve kamu kuruluşları için 2021 yılındaki bütçe teklifleri görüşülmeye başlanacak.

Personel alımları 100 bine kadar çıkacak?

Yarın gün içinde yapılması beklenen görüşmelerin ardından bütçe teklifi açıklanacak. 2021 yılında kamu kurum ve kuruluşları ile beraber bakanlıklar için ne kadar personel alımı olacağına dair detaylar verilecek. Yeni ekonomi programından daha önce bütçelendirilmesi yapılan ve uygun olduğu anlarda 35 binin üzerinde personel alımları da yapılacak. Bunun ardından kamu için memur alımlarının da 65 binin üzerine çıkacak olduğu bekleniyor.

Kamuya engelli memur alımı yapılacak mı?

2021 yılında 100 bin üzerinde kamu kurum ve kuruluşları için memur alımları yapılırken bunun ortalama olarak 6 bini engelli memur olacak. Engelli memur alımları olacak mı diye araştırmalarına devam edenler için yeni yıl ile beraber tam 6 bine kadar engelli memur alımları yapılacak.

Kamu hayatına komiser, polis ve bekçi alımları ne zaman olacak?

Yeni ekonomi programı doğrultusunda ihtiyaç durumlarına göre nakil yöntemleri ile beraber açıktan alınacak ilave personeller ile beraber atamaların da bu süreçlerde devam edilecek olduğuna dair açıklamalar yapıldı. Binlerce vatandaş tarafından bekçi alımları ve polis alımları ne zaman olacak diye araştırılmaya devam ediyor. 2021 yılı için gelen bütçe tekliflerinin ardından kamu personel giderleri için kamuda istihdam etmek üzere yeni personel alımları için de yüzde 15,3 oranları ile artacak olmasının ardından 385 milyar 10 milyon TL olarak belirlemesi yapıldı. 2020 yılı kapsamında kamu personel alımları için 60 bin kişi ön görülürken korona virüs olaylarının ardından mücadele süreçlerinde ihtiyaç durumlarına göre komiser, bekçi ve polis alımlarının olabileceği aktarıldı.

Kamuya doktor, hemşire ve sağlık personelleri alımları ne zaman olacak?

Korona virüs salgın süreçlerinin en çok etkilendiği kesim sağlık çalışanları olurken salgının devamından en çok ihtiyaç doktor, eczacı, sağlık memur, hemşire, uzman doktor gibi sağlık çalışanları alanlarında oldu. 2021 yılının gelmesi ile beraber memur alımlarına da kısa sürede öncelikli olarak başlanacak olduğuna dair bilgilendirmeler yapıldı.

Bakan Albayrak’tan gelen ödüllendirme yöntemi

Hazine ve maliye bakanı Berat Albayrak; eylül ayının başı itibari ile yapmış olduğu yeni ekonomi katkı programı sırasında iş gücü ve istihdam alanları için kamuda kadro ve pozisyonlar için iş tanımlarının yapılacak olduğu hakkında bilgilendirmelerde bulundu. YEP ile gelen bölüm içerisinde çalışanların yetkinliklerinin belirlenecek olduğu, norm çalışma kadrolarının gerçekleşecek olduğu, iş tanımları ile beraber yetkinliklerin dikkate alınmasının ardından norm fazlası personellerin de yeniden yerleştirilmelerinin yapılacağı, hedef ve yetkinlik oralar performans değerlendirmeleri sırasında başarılı personel ödüllendirilmesi ile beraber kamu insan kaynakları yönetim sistemi kurulacak olmasına dair bilgilendirmelerde bulunuldu.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Beşiktaş Başkanı Çebi, Jean Onana İddialarına Cevap Verdi!
Beşiktaş Başkanı Çebi, Jean Onana İddialarına Cevap Verdi!
Beşiktaş'ta Jean Onana Krizi Derinleşiyor: Ayrılık İhtimali Artıyor!
Beşiktaş'ta Jean Onana Krizi Derinleşiyor: Ayrılık İhtimali Artıyor!