Müjde Emekliye 2592 TL! 2020 emekli maaşı ne kadar?

Emekliler her ay düzenli olarak aldıkları maaşların yanı sıra bu maaşların üzerinde yüzde dört ile beş arasında bir ek ödeme almaları söz konusuydu. Emekli olan doktorlar için ise üçüncü bir ödeme sistemi daha yer alıyor. Geçen yıl başlatılması yapılmış olan uygulama ardından, emekli sandığı adı altında yer alan emeli doktorlar için her ay ek bir ödeme yapılıyor.

Müjde Emekliye 2592 TL! 2020 emekli maaşı ne kadar?

Emekliler her ay düzenli olarak aldıkları maaşların yanı sıra bu maaşların üzerinde yüzde dört ile beş arasında bir ek ödeme almaları söz konusuydu. Emekli olan doktorlar için ise üçüncü bir ödeme sistemi daha yer alıyor. Geçen yıl başlatılması yapılmış olan uygulama ardından, emekli sandığı adı altında yer alan emeli doktorlar için her ay ek bir ödeme yapılıyor. 

Yapılacak olan ödeme tutarları uzman olmayan doktorlarda 1898 olurken uzman olan doktorlarda 2498 TL seviyesinde yer değiştiriyor. Temmuz ayından itibaren ise bu tüm ödemelerin değişmesi söz konusu olacak.

SSK adı altında emekli olan isimlerin maaşlarına ilk altı ay içerisinde olan enflasyon oranında zam yapılması söz konusuyken, memur olarak emekli olan isimler için yüzde dört artış ve ilk altı aylık söz konusu olan enflasyon için de yüzde dördü aşması söz konusu olursa fark yansıması yapılacak.

Beklenti anketi adı altında yapılan enflasyon tahminlerine göre ise bu zam oranları hem SSK hem de Bağ-Kur hem de memur olarak emekli olan isimlerde yüzde 4.4 oranında olması sağlanacak. Maaşların artmasında bir yaptırım olacağı için ek ödemelerin de yükselmesi buna paralel olarak değişiklik gösterecek.

Emekli doktorlar adına yapılan ek ödemelerin de memurlara yapılanlar gibi kat sayılarında olan artış ile bir yükseliş yaşaması meydana gelecek. Memurlarda olan maaş kat sayı oranları yüzde 4.4 olarak artış gösterirse aylık ilave olarak yapılan ödeme uzman olmayanlarda 1982 TL ye çıkacakken uzman olanlarda ise 2592 TL ye çıkması söz konusu olacak.

Kimler Bu Durumdan Yararlanacak ?

Merak edilen sorulardan bir tanesi de bu durumlardan kimler yararlanacak olmasıdır. Aylıkları ile birlikte makam tazminatı için gerekli olan ödemelere hak kazanmamış olanların da yararlanması söz konusu olacak.

Herhangi bir iş ile meşgul olmaya başlarsa ilave olarak verilen ödemlerde kesintiler söz konusu. Eğer bu süreç içerisinde doktor vefat etmiş ise ilave ödeme olarak yapılacak bu düzenlemeden yakınları da kendilerine düşen hisse oranlarını alacak.

Mesela vefat etmiş olan uzman olarak hayatına devam eden doktorun yüzde elli bir oran ile aylık alması sağlanan eşine 1241, yüzde yirmi beşlik bir oran ile maaş bağlanan çocuğuna da 620.75 lik ek yansıtılacak.

Kaynak : Nutuk.com.tr

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Beşiktaş Başkanı Çebi, Jean Onana İddialarına Cevap Verdi!
Beşiktaş Başkanı Çebi, Jean Onana İddialarına Cevap Verdi!
Beşiktaş'ta Jean Onana Krizi Derinleşiyor: Ayrılık İhtimali Artıyor!
Beşiktaş'ta Jean Onana Krizi Derinleşiyor: Ayrılık İhtimali Artıyor!