Taşeron İşçilere Tayin Hakkı Müjdesi

Kamu kurum ve kuruluşlarında çalışan kadrolu taşeron işçilerin son dönemlerde dile getirdikleri en önemli sorunların başında tayin hakkı geliyor.

Taşeron İşçilere Tayin Hakkı Müjdesi

Kamu kurum ve kuruluşlarında çalışan kadrolu taşeron işçilerin son dönemlerde dile getirdikleri en önemli sorunların başında tayin hakkı geliyor. Özellikle bir 4/D'li çalışanın aile birliğinin sağlanması adına dava açması ve bu davayı kazanması taşeron işçilerin umutlanmalarına neden oldu. Ancak burada kilit rolü olan kurum ise Çalışma Bakanlığı

ÇALIŞMA BAKANLIĞI'NDAN MÜJDE NE ZAMAN GELİR?

Aile ve Çalışma Bakanlığı'nın taşeron işçilerin tayin konusuna dair bir çalışma hazırlayıp hazırlanmadıkları bilinmiyor. Çalışma Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk bu konuda henüz bir açıklamada bulunmadı. Ancak taşeron işçilerin maaş zammı görüşmelerinin 2020 yılının ortasında yapılacak olması, bu konuda çalışma başlatılmamışsa bile fırsatlar oluşmasını sağlayabilir. 

2020 yılı asgari ücret görüşmelerinin tamamlandığı tarihten sonra bakanlığın takviminde sadece taşeron işçilerin görüşmesinin olması, tüm taleplerin incelenmesine ve uzun uzun araştırılmasına fırsat verebilir. Eğer Çalışma Bakanlığı tayin konusunda bir düzenleme hazırlar ve bu düzenlemede  mutabık kalırsa Çalışma Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk 4/D'li işçilerin tayin hakkı müjdesini 2020 yılı Temmuz ayında açıklar. 

EŞ DURUMU TAYİN HAKKI ÖRNEĞİ

Taşeron işçilerin tayin talebini güçlendiren en önemli husus bir çalışana eş durumu tayin hakkı verilmesi. Bu karar taşeron işçilerin tayin hakkı elde etmelerinde önemli bir rol oynayabilir. Ancak burada da şöyle bir sorun olabilir. Tayin hakkı tüm taşeron işçilere değilde, eşi kamuda ve farklı yerlerde çalışan işçilere yönelik olabilir. Zira mahmeke ile verilen tayin kararı eşi kamuda çalışan bir taşeron işçinin naklen atamasının yapılması şeklinde olmuştu

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Beşiktaş Başkanı Çebi, Jean Onana İddialarına Cevap Verdi!
Beşiktaş Başkanı Çebi, Jean Onana İddialarına Cevap Verdi!
Beşiktaş'ta Jean Onana Krizi Derinleşiyor: Ayrılık İhtimali Artıyor!
Beşiktaş'ta Jean Onana Krizi Derinleşiyor: Ayrılık İhtimali Artıyor!