Asgari Ücret İle İlgili İlk Toplantı Bitti! Bakan Selçuk'tan Son Dakika Açıklaması

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, 2020 yılı asgari ücret tespit komisyon toplantısının ilkinin sona ermesinin ardından basın açıklaması yaptı.

Asgari Ücret İle İlgili İlk Toplantı Bitti! Bakan Selçuk'tan Son Dakika Açıklaması

Zehra Zümrüt Selçuk Asgari Ücret Tespit Komisyonu Toplantısının ilkinin ardından yaptığı basın açıklamasında şu ifadeleri kullandı.

 Emeğe, alın terine üretkenliğe her anlamda sahip çıkmaktayız. Bu anlamda çalışanlarımızın hakkını hukukunu her anlamda savunuyoruz. Geçtiğimiz yıl kamuda çalışan alt işveren işçilerimizin kamuda sürekli işçi olarak istihdamını sağladık.  Asgari ücreti 2019 yılında 2020 lira olarak tespit ettik, yüzde 26 oranında ciddi bir artış sağlayarak, işçilerimizi enflasyona ezdirmeyeceğimize dair verdiğimiz sözü tutmuş olduk. Cumhurbaşkanlığı hükümet sistemine geçişten sonraki ilk asgari ücret çalışması da oy birliği ile kabul edilmesi, iş birliğinin gücünü gösterdi.

 2002 yılında 184 olan asgari ücret 2019 yılında 2020 TL'ye çıkararak nominal olarak 10 kat arttırdık. Reel anlamda asgari ücreti 1.5 kat arttırmış durumdayız. Asgari ücretin işçiye sağladığı satın alma gücünde önemli ivme sağladık. 2019 yılında ülkemizde sağlanan asgari ücretin Bulgaristan, Polonya, Macaristan , Portekiz gibi bir çok AB ülkesini geride bıraktığını görmekteyiz.

Asgari ücret satın alma gücüne bakıldığında AB üye ve aday ülkeleri arasında 2002 yılı başında 15. sırada, bu yıl ülkemiz 10.sıraya yükselmiş durumda. Asgari ücretlilerin gelirinde vergi dilimi nedeniyle düşüşü de kanunla önlemiş olduk. Asgari ücret özünde sosyal koruma ücreti olmasına rağmen, prim, işsizlik ödeneği, asgari geçim indirimini de birebir etkiliyor. Yatırımları, rekabeti , bir bütün olarak ekonomiyi etkiliyor. Güncel verilere bakacak olursak, işsizlik rakamları yüzde 14 seviyesinde, 2019 sonu beklentimiz ise yüzde 12.9 , 2020 yılında ise bu seviyenin gerileyeceğini ön görmekteyiz. İstihdamı destekleyecek politikalarla işsizlik rakamlarının tek haneye geldiğine şahit oluyor olacağız. Temel meselemiz istihdamı korumak olmalı. Bu hedeflere ulaşılması, tüm sosyal tarafların güçlü işbirliği ile mümkün.  Komisyon toplantısının 2.'si Türk-İş'te, 3. toplantı TİSK'te, son toplantı Aralık ayının son haftasında Bakanlığımızda yapılacak. 1 Ocak 2020'de yürürlüğe girecek olan asgari ücreti açıklıyor olacağız.

Android uygulamamızı ücretsiz indirmek için >>>> TIKLAYIN

Asgari Ücret Asgari Ücret 2020 Asgari Ücret Toplantısı Zehra Zümrüt Selçuk Asgari Ücret Tespit Komisyonu
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Beşiktaş Başkanı Çebi, Jean Onana İddialarına Cevap Verdi!
Beşiktaş Başkanı Çebi, Jean Onana İddialarına Cevap Verdi!
Beşiktaş'ta Jean Onana Krizi Derinleşiyor: Ayrılık İhtimali Artıyor!
Beşiktaş'ta Jean Onana Krizi Derinleşiyor: Ayrılık İhtimali Artıyor!