2020 Asgari Ücret Zammı Açıklaması! İşte Kritik Rakam

2020 asgari ücret zammı öncesi önemli bir açıklama ve tahmin yayınlandı. Peki 2020 yılında asgari ücret ne kadar olacak? 2020 asgari ücret zammı ne zaman belli olacak? İşte 2020 yılı asgari ücret zammı ile ilgili son bilgiler.

2020 Asgari Ücret Zammı Açıklaması! İşte Kritik Rakam

2020 asgari ücret öncesi bir rakam daha açıklandı.

Milyonlarca kişiyi yakından ilgilendiren açıklama geçtiğimiz gün geldi. Yapılan açıklamada yıl sonu TÜFE beklentisine yer verildi. Yapılan açıklamada yıl sonu enflasyon beklenisinin 13.96 seviyesine çekildi.

TÜFE BEKLENTİSİ

Yapılan açıklamada 2019 yılının ikinci dönemi TÜFE beklentisi ise 8,52 seviyesinde açıklandı. Bu açıklamaya bakılarak asgari ücret hakkında bir değerlendirme geldi.

ASGARİ ÜCRET TESPİT KOMİSYONU ARALIK AYINDA TOPLANACAK

2020 yılında geçerli olacak asgari ücretin belirlenmesi için komisyon toplanacak. Komisyonda işçi kesimini temsilen Türk İş ile DİSK, işveren kesimini temsilen TİSK, hükümeti temsilen de Çalışma Bakanlığı olacak.

Aralık ayının ilk haftasında komisyon toplanacak ve ilk açıklamalar gelecek. Açıklamalar sonrası asgari ücret zam pazarlığı başlayacak.

GEÇTİĞİMİZ YIL YÜZDE 25 ZAM GELDİ

2018 yılında asgari ücret 1603 TL 'ydi. 2018 Aralık ayında yapılan görüşmeler sonrası 2019 asgari ücreti belli oldu ve yüzde 25 'lik zamla asgari ücret 2020 TL oldu.

TÜFE AÇIKLAMASI SONRASI ZAM BEKLENTİSİ

2020 yılında geçerli olacak asgari ücretin tespiti için en önemli kriter , enflasyon rakamları oluyor. Geçtiğimiz yıl enflasyon yüksek gelmiş ve TÜFE 10.73 seviyesinde gelmişti. Bu yıl ise açıklanan beklenti anketinde TÜFE 'nin 8,52 olarak verildi.

ASGARİ ÜCRETE ZAM NE KADAR OLACAK?

2020 asgari ücretin enflasyon rakamları dikkate alınarak tespit edilmesi bekleniyor. Yapılan açıklamada 10,73 'lük TÜFE 'ye göre yüzde 25 zam gelmiş, 8,52 'lik TÜFE'ye göre de yüzde 19-20 oranında bir zam geleceği bildirildi.

ENFLASYON DÜŞECEK

Merkez Bankası tarafından yapılan son açıklamalarda , 2019 'ın son aylarında enflasyonun düşeceğine yer verildi. Enflasyonun düşmesi ile zam oranı da düşecek. Siz de aşağıdaki yorum kısmından asgari ücret talebinizi yazabilirsiniz.

Android uygulamamızı ücretsiz indirmek için >>>> TIKLAYIN

2020 Asgari Ücret Asgari Ücret zammı DİSK Türk-İş Tüfe maaş zammı enflasyon TİSK
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Beşiktaş Başkanı Çebi, Jean Onana İddialarına Cevap Verdi!
Beşiktaş Başkanı Çebi, Jean Onana İddialarına Cevap Verdi!
Beşiktaş'ta Jean Onana Krizi Derinleşiyor: Ayrılık İhtimali Artıyor!
Beşiktaş'ta Jean Onana Krizi Derinleşiyor: Ayrılık İhtimali Artıyor!