Asgari Ücrette Tansiyon Şimdiden Yükseldi

‘Asgari’ ücret için en çetin çarpışma

Asgari Ücrette Tansiyon Şimdiden Yükseldi

TANSİYON ŞİMDİDEN YÜKSELDİ
TÜİK, asgari geçim tutarını yüzde 16 artırarak 2 bin 213 liraya çıkardı. İşçi kesimi yüzde 24,5'e kadar yükselen enflasyonun maaşları erittiğini, bu tutarın gerçekçi olmadığını savundu. Çarpışan rakamlar, gelecek hafta yapılacak toplantı için tansiyonu şimdiden yükseltti

RAKAMLAR TARTIŞILMAYA BAŞLANDI
Asgari Ücret Tespit Komisyonu, son toplantısını yaparak, 2019'da uygulanacak asgari ücreti belirlemek için hazırlıklarını yapıyor. Önceki gün gerçekleştirilen üçüncü toplantı, rakamların tartışılmaya başlaması açısından öne çıktı. Toplantıda Türkiye İstatistik Kurumu, asgari ücrette temel olan  kişi için asgari geçim bedelini' 2 bin 213 lira olarak açıkladı. Geçen yıl bu rakam 1.894 lira seviyesindeydi.

TÜİK RAKAMI GÖRÜŞMELERİN ÇETİN GEÇECEĞİNİ GÖSTERİYOR
TÜİK rakamının ardından başlayan tartışma, bundan sonraki görüşmelerin ne kadar çetin geçeceğine dair işaretini de vermiş oldu. Türk-İş Başkanı "Asgari geçim tutarı, bizim belirlememizin tam 170 lira altında. Sendikamız araştırma  işçinin asgari geçim tutarının 2.383 lira olduğunu belirledi" diyerek rakamın gerçeklerin çok gerisinde olduğuna vurgu yaptı.

ASGARİ ÜCRET TÜİK'İN AÇIKLADIĞI RAKAMIN ALTINDA KALIYOR
Diğer yanda ise TÜİK'in geçinme bedelinin belirlenen asgari ücrete etkisine dair uygulamalar söz konusu. Geçtiğimiz yıllara baktığımızda, TÜİK'in her yıl asgari geçim tutarını açıkladığını, ancak asgari ücretin her yıl TÜİK'in 'asgari' diye açıkladığı rakamın altında  gösteriyor.

Örnek vermek gerekirse, TÜİK 2010 yılında  işçinin geçimi için en az 796 lira gerekli' demiş ancak o yıl asgari ücret 577 lira olarak belirlenmiş. Aynı şekilde 2016 yılında TÜİK 'asgari geçim tutarı 1.600 lira' demiş ama asgari ücret 1.300 lira olarak belirlenmiş. Şu anda 1.603 lira olan asgari ücret belirlenirken TÜİK'in asgari geçim tutarı bedeli 1894 lira olarak açıklanmıştı. Bir başka deyişle asgari ücret, TÜİK'in 'asgari geçim tutarı' olarak açıkladığı rakamın yüzde 84,6'sına karşılık gelmiş oldu.

Komisyonda sert tartışmaların yapılacağını gösteren diğer unsur da asgari ücret. İşçi sendikaları, yüzde 24,5'e kadar yükselen enflasyon kadar artış yapılmasını isterken, "Bu ancak eriyen maaşı karşılayacak. Bunun üzerine hedef enflasyon ve refah payı eklenmeli" diyor. İşveren ise "İstihdam ve üretimin devamı için hedeflenen enflasyon kadar artış yapılmalı, devlet işvereni desteklemeli" görüşünü dile getiriyor.

KİM NE DİYOR?
Asgari ücret bekar işçi için brüt 2 bin 29 lira 50 kuruş, net 1.603 lira 12 kuruş. Apartman görevlileri için net 1.725 lira 8 kuruş.

Asgari ücretin işveren maliyeti 2 bin 29 lira 50 kuruş. Bunun 314 lira 57 kuruşu sosyal güvenlik primi, 40 lira 59 kuruşu da işveren işsizlik sigorta fonu ödemesi oluşturuyor.

TÜİK: Kurum, işçinin asgari geçim tutarının 2 bin 213 lira olduğunu açıkladı. Geçen yıl bu tutarı 1.894 lira olarak belirleyen kurum, bu bedeli yüzde 16 artırmış oldu.

DİSK: Asgari ücret 2.800 lira olmalı. Belirlenen ücret,  kişinin insanca yaşayabilmesine yetecek ücret olmalı.

TÜRK-İŞ: Bizim kurumlarımız asgari geçim tutarının 2.383 lira olduğunu açıkladı. Enflasyon yüzde 24,5'e çıktı, ücretler eridi. Asgari ücrete önce gerçekleşen enflasyon yansıtılıp kayıplar giderilmeli. Ardından enf-lasyon ve refah payı konulmalı.

TİSK: Asgari ücret belirlenirken hedef enflasyon, yatırımlar, rekabet gücü, verimlilik ve işsizlikle mücadele göz önüne alınmalı. İşverene asgari ücret desteği artırılarak devam ettirilmeli, yüzde 2 olan işsizlik sigortası işveren payı alınmamalı. İşverene destek de yüzde 5'ten yüzde 6'ya çıkarılmalı.

 

TÜİK TİSK DİSK Asgari Ücret 2019 Asgari Ücret Asgari Ücret 2019 Asgari Ücret ne kadar olacak asgari ücret kaç tl olacak asgari ücret görüşmeleri asgari ücret komisyonu asgari ücret meclis görüşmeleri asgari ücret zammı enflas
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Beşiktaş Başkanı Çebi, Jean Onana İddialarına Cevap Verdi!
Beşiktaş Başkanı Çebi, Jean Onana İddialarına Cevap Verdi!
Beşiktaş'ta Jean Onana Krizi Derinleşiyor: Ayrılık İhtimali Artıyor!
Beşiktaş'ta Jean Onana Krizi Derinleşiyor: Ayrılık İhtimali Artıyor!