Asgari Ücrette Kafalar Karışık! Kimler Ağır İş Statüsüne Giriyor?

Kimler Ağır İş Statüsüne Giriyor? TÜİK Asgari Ücretliyi Üçe Böldü! Sosyal Medya Yıkıldı!

Asgari Ücrette Kafalar Karışık! Kimler Ağır İş Statüsüne Giriyor?

TÜİK 'in asgari ücret önerisi kafaları karıştırdı.

Türkiye İstatistik Kurumu Önceki gün Asgari ücret tespit komisyonuna, asgari ücret için 3 teklif verdi. Verilen öneride ağır işler için asgari ücretin 2 bin 213, orta işler için bin 978 ve hafif işleri için ise  bin 841 TL olması istendi.

Bu öneri sonrası vatandaşların kafası karıştı. Ağır, orda ve hafif işlerin ne olacağını merak eden asgari ücretliler, internet üzerinde araştırmalara başladı.

2016 ÖRNEĞİ

2016 yılı asgari ücret belirleme aşamasında Türk İş  açıklama yapmış ve asgari ücretin, çok tehlikeli, tehlikeli, az tehlikeli işlere göre belirlenmesi gerektiğini söylemişti. Hatta Türk İş Genel Başkanı Ergün Atalay, konu ile ilgili “Bir tekstil ya da gıda sektöründe çalışanla, madende çalışanın durumu olmamalı.” ifadelerini kullanmıştı.

Bu talep o zamanlar havada kalmıştı ama TÜİK, önceki gün önerdiği teklifte ağır, orta ve hafif işler için asgari ücretin ayrı şekilde olmasını talep etti. 

Buradaki ağır, orta ve hafif işler, tehlike grubuna göre sınıflandırılacak. Ağır işler olarak madenler, taş ocakları gibi işler örnek gösterilebilir. Hafif işler sınıfına da masa başı işler, çalışma saati az olan basit işler örnek olarak gösterilebilir.

KİM BELİRLEYECEK?

Asgari ücret bu şekilde belirlenirse hafif, orta ve ağır işler ayrımını kim yapacak? Bu sınıflandırma adil şekilde yapılabilecek mi? soruları kafaları karıştırıyor. Ancak burada en önemli nokta, ağır-hafif-orta işler işverene bırakılmamalı. 

SOSYAL MEDYADAKİ TEPKİLER

Sosyal medya kullanıcıları, bu açıklama sonrsı yaptıkları paylaşımlarda şu ifadeleri kullandı:

"Devletin resmi kurumu olan tüik bile yalancı hafif iş yapan ekmeği 50 kruşa orta hafiflikte iş yapan 75 kruşa ağır iş yapan 1 lirayamı yiyor bu ne saçmalık devlet bile ayrımcı"

"'165 kiloyum ben kac TL zam alacam. Kilo ilk defa işe yarayacak'"

"Ben 52 kiloyum o nasıl olacak. Asgari ücretten daha az mı alacağım."

ASGARİ ÜCRETLİLER NE DİYOR?

Asgari ücretliler ise, 2019 yılı için en az 2 bin TL istiyor. Siz de aşağıdaki yorum kısmından, ağır, orta ve hafif işler konusundaki yorum ve taleplerinizi yazabilirsiniz.

Ağır işçi statüsü TÜİK Asgari Ücret 2019 Asgari Ücret Asgari Ücret 2019 Asgari Ücret ne kadar olacak asgari ücret kaç tl olacak asgari ücret görüşmeleri asgari ücret komisyonu asgari ücret meclis görüşmeleri asgari ücret zamm
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
Taşeron işçisi     2018-12-22 Adalet ve kalkınma partisi umarım adına yakışanı yapar yüzde 4.4 de mahkum olduk bütün haklarımızı yediler yazik günah ya
Önemli değil     2018-12-21 ya bunlar neyin kafasını yaşıyorlar. 600 kira. 600 market. 500 yol yemek. 300 gaz. 100 elektrik. 100 su. daha şimdiden 2200 etti. Eşi çalışmayan 4 kişilik aile 2 çocuk okuyan sağlık eğitim telefon tatil giyim ortada yok.
Yavuz bay     2018-12-21 Bu sistem benze zamansız oldu kamuya geçen personeller de '/,4.4 ortalamasında zam olacak bizleri paket içine koydular şimdi de geride kalan Taşören çalışanları kutulama zamanı her şeyin hayırlısı ama artık hayır bitti şer başladı sanki
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Beşiktaş Başkanı Çebi, Jean Onana İddialarına Cevap Verdi!
Beşiktaş Başkanı Çebi, Jean Onana İddialarına Cevap Verdi!
Beşiktaş'ta Jean Onana Krizi Derinleşiyor: Ayrılık İhtimali Artıyor!
Beşiktaş'ta Jean Onana Krizi Derinleşiyor: Ayrılık İhtimali Artıyor!