İşçinin Son Bir Yıldaki Kaybı 3 Bin 500 Lira

İşçinin Son Bir Yıldaki Kaybı 3 Bin 500 Lira

İşçinin Son Bir Yıldaki Kaybı 3 Bin 500 Lira

Hükümet, işveren ve işçi arasındaki asgari ücret pazarlığında 3. toplantı bugün Türk-İş’te yapılacak. Toplantıda TÜİK işçinin geçim maliyetini komisyona sunacak. Hükümetin TÜİK’in geçen yıl verdiği rakamı kabul etmemesi ve daha düşük asgari ücret belirlemesi  asgari ücretli işçi bu yıl toplam 3 bin 500 lira eksik ücret aldı. “Enflasyon kadar zam, mevcut yoksulluğun sürmesine anlamına gelir” diyen Türk-İş ise, “insanca yaşanabilecek” ücret talep etti.

Cumhuriyet'ten Mustafa Çakır'ın haberine göre TÜİK geçen yıl aralık ayındaki görüşmeler sırasında bekar  çalışanın geçimi için gereken aylık maliyeti net bin 893.90 lira olarak belirlemişti. Türk-İş’in o ay için hesapladığı tek işçinin aylık geçim maliyeti ise bin 958.56 liraydı. Buna karşın hükümet devletin resmi kurumu olan TÜİK’in rakamını bile dikkate almadı. Bugünkü toplantıda TÜİK, işçinin aylık geçim maliyetini komisyona bildirecek. Hükümetin bu yıl TÜİK’in rakamını dikkate alıp almayacağı ise ayın sonunda yapılacak son toplantıda belli olacak. Bu arada Türk-İş’in bekar çalışan için belirlediği aylık asgari harcama tutarı 2 bin 385 lira.

400 lira arttı
Toplantıya ev sahipliği yapacak Türk-İş, masaya getireceği raporunda şu değerlendirmelere yer verdi:

“Açlık Yoksulluk Sınırı Araştırması” Kasım 2018 bulgularına göre; 4 kişilik ailenin açlık sınırı 1.943 TL, yoksulluk sınırı ise 6 bin 328 TL’ye çıktı. Bir yıl içinde asgari mutfak masrafı neredeyse 400 TL arttı. Bin 603.12 TL’lik net asgari ücret 4 kişilik ailenin gıda harcamasını bile karşılamaktan uzak.

Geçen her ay enflasyon satın alma gücü geriledi. Aradan geçen  yılın sonunda gerçekleşen enflasyon yüzde 21.62 oranında. Kaldı ki, enflasyon kadar zam uygulaması, mevcut yoksulluğun sürmesi anlamındadır.

  1. Asgari ücret belirlenirken “aile” faktörü mutlaka dikkate alınmalı.
  2. Asgari ücret, işçinin ailesi ile  günün ekonomik ve sosyal koşullarına göre insanca yaşamasını mümkün kılacak, insanlık onuruyla bağdaşacak  tutarda olmalı.
  3. Asgari ücret belirlenirken, TÜİK verileri kullanılmalı.
TÜİK Asgari Ücret 2019 Asgari Ücret Asgari Ücret 2019 Asgari Ücret ne kadar olacak asgari ücret kaç tl olacak asgari ücret görüşmeleri asgari ücret komisyonu asgari ücret meclis görüşmeleri asgari ücret zammı enflasyon zammı
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Beşiktaş Başkanı Çebi, Jean Onana İddialarına Cevap Verdi!
Beşiktaş Başkanı Çebi, Jean Onana İddialarına Cevap Verdi!
Beşiktaş'ta Jean Onana Krizi Derinleşiyor: Ayrılık İhtimali Artıyor!
Beşiktaş'ta Jean Onana Krizi Derinleşiyor: Ayrılık İhtimali Artıyor!