Asgari Ücret ve İşsizlik Maaşı 2019'da Ne Kadar Olacak

Asgari ücretin belirlenmesi için yapılan görüşmeler devam ediyor. Asgari ücrete bağlı olarak belirlenen işsizlik maaşı ne kadar olacak?

Asgari Ücret ve İşsizlik Maaşı 2019'da Ne Kadar Olacak

Milyonlarca asgari ücretli 2019 asgari ücret zammını bekliyor. Geçim şartlarının her geçen gün zorlaştığı ülkemizde, 1603 TL asgari ücret alarak geçimini sağlamaya çalışan vatandaşların gözü kulağı Asgari Ücret Tespit Komisyonu'ndan çıkacak kararda.
2019 yılı için yapılan toplantılar devam ediyor. İki toplantı yapan komisyonun, üçüncü ve dördüncü toplantıda 2019 asgari ücret zammını açıklaması bekleniyor.

Öte yandan 2019 yılı işsizlik maaşının ne kadar olacağı da asgari ücrete bağlı olarak değişecek.

Sosyal Güvenlik Uzmanı Mustafa İşcan, Fatih Yedier'in sunduğu "Çalışma Hayatı" programında asgari ücret ve işsizlik maaşı ile ilgili merak edilenleri cevapladı.

İŞSİZLİK MAAŞI NE KADAR OLABİLİR?
İşsizlik maaşının belirlenmesinde nelerin önemli olduğunu anlatan İşcan, şunları söyledi:

"İşsizlik parası asgari ücrete bağlıdır. Çünkü bizim işsizlik fonumuzda şöyle denilmektedir: 'Asgari ücretin en az yüzde 40'ı kadar olur, en çok da yüzde 80'i kadar olur.'

Bu da tuhaf. Neden? Kişi 10 bin lira maaş alsa veya 5 bin lira maaş alsa 'asgari ücretin yüzde 80'ininden fazla alamaz'. Yani şuanda asgari ücret 2.029,50 TL. Yüzde 80'i baktığımız zaman 1.650 TL'ye denk gelmektedir. Yani kişi 5 bin lira aylık alırsa 2 bin lira maaş alamayacak.

Türkiye'de asgari ücretle çalışanların sayısı yüzde 47'lere. Avrupa ülkelerinde ise yüzde 2'lerde, 3'lerde, 5'lerde... Gelir adaletsizliği burada da göze çarpıyor. Neredeyse çalışanların yarısı asgari ücretle çalışırken, hala bunlardan vergi alamak, bunlara ek yük vermek... Yok BES'tir, yok farklı ekstra vergiler yükleyerek, ilave vergilerle... Asgari ücret net olarak 1.450 TL, AGİ Asgari Geçim İndirimi ile beraber 1.603 TL'ye denk geliyor. Bu parayla zaten zor geçinip ayakta durmaya çalışan asgari ücretlilerden de ilave vergiler ve kesintiler yapılması sıkıntı.

FONDA YETERİ KADAR PARA BİRİKTİ, 2 BİN LİRA OLMALI
İşsizlik konusuna geldiğimiz zaman... İşsizlik nedir? Ben işten çıkarıldığım zaman bu parayla ne kadar çok iş arama, yani 800 lirayla kiranı ödeyemezsin. Yani 3 ay iş bulamazsan 10 ay işsizlik parası alınabiliyor. Bu 800 lirayla 10 ay ne kadar geçinilebilir? İşsizlik fonunda inanılmaz para . Ama bu paralar farklı sektörlere kaydırıldı. Medyadan takip ettiğimz kadar, inanılmaz farklı yerlere bu paralar gitti. En son işsizlik fonundaki yüzde 30 işçilerin daha rahat kullanabilmesi için yapılan kesinti yüzde 50'ye çıkarıldı. Yani 2018 yılında işsizlik fonuna yatan paranın yüzde 50'sine kadar olan kısmını devlet istediği yere harcayabilecek. Bu işverenlere teşvik adı altında, ücret garanti fonu ödemesi adı altında, kısa çalışma ödeneği gibi konularda işverene destek sağlanıyor. Yani işçinin parasıyla işverene destek sağlanıyor. Bunun gibi sıkıntılardan dolayı da işçilerimizin bazı hak kayıpları oluyor. 800 lira gibi  işsizlik maaşı var. Bu 2 bin liraya çıkarılsa, zaten para var fonda. İşçiler de ferahlasa rahatlasa... İş arama sürecinde rahat rahat istediği gibi iş bulabilse...

İşsizlik İşsizlik maaşı Asgari Ücret 2019 Asgari Ücret Asgari Ücret 2019 Asgari Ücret ne kadar olacak asgari ücret kaç tl olacak asgari ücret görüşmeleri asgari ücret komisyonu asgari ücret meclis görüşmeleri asgari ücret zam
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Beşiktaş Başkanı Çebi, Jean Onana İddialarına Cevap Verdi!
Beşiktaş Başkanı Çebi, Jean Onana İddialarına Cevap Verdi!
Beşiktaş'ta Jean Onana Krizi Derinleşiyor: Ayrılık İhtimali Artıyor!
Beşiktaş'ta Jean Onana Krizi Derinleşiyor: Ayrılık İhtimali Artıyor!