Vizyonumuz, Yüksek Gelirli Ülkeler Seviyesine Çıkmak

Vizyonumuz, Yüksek Gelirli Ülkeler Seviyesine Çıkmak

Vizyonumuz, Yüksek Gelirli Ülkeler Seviyesine Çıkmak

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan:

"Türk müteahhitleri, Balkanlardaki ülkelerde 337 proje ile 9,5 milyar dolar iş hacmine ulaşmış durumda"

"Gümrük Birliği'nin güncellenmesinin hem AB için hem de Türkiye için kazançlı olduğu, yapılan etki analizleriyle zaten görülmüş durumdadır"

"Taşımacılık kotaları, geçiş ücretleri gibi ticaret mallarının taşınmasını zorlaştıran ve gereksiz maliyet artışı yaratan politikaları terk etmeli, ticaret anlaşmalarımızı da çağın gereklerine göre güncelleyerek daha kapsayıcı hale getirmeliyiz"

İSTANBUL (AA) - Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, Türk müteahhitlerinin Balkanlardaki ülkelerde 337 proje ile 9,5 milyar dolarlık iş hacmine ulaştığını bildirdi.

Pekcan, eski Avrupa Komisyonu Başkan Yardımcısı Günter Verheugen, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı ve Balkan Odalar Birliği (ABC) Dönem Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu’nun katılımıyla düzenlenen ABC Genel Kurulu'nun açılış oturumunda yaptığı konuşmada, toplantı vesilesiyle 10 Balkan ülkesinin odalar başkanı ve temsilcisiyle burada bulunmaktan memnuniyet duyduğunu ifade etti.

Balkanların Türkiye için coğrafi, siyasi ve ekonomik açıdan olduğu kadar, tarihi, kültürel ve insani bağlar bakımından da önem taşıdığını vurgulayan Pekcan, Balkan Odalar Birliği'nin, ülkeler arasındaki ekonomik ve ticari ilişkilerin güçlendirilmesinde önemli payı olduğunu kaydetti.

Pekcan, "Bildiğiniz üzere, Balkan Odalar Birliği'nde AB üyesi olan ülkeler olduğu gibi, AB’ye aday ve potansiyel aday ülkeler de bulunuyor. Bu yılın kasım ayı itibarıyla Balkan Odalar Birliği’ne üye ülkelerle ticaret hacmimiz yüzde 9 artarak doğru yolda olduğumuzu göstermektedir. İş hacmimizin, kıymetli iş insanlarımızın kuracakları yeni bağlantılarla daha üst seviyelere çıkmasını beklemekteyiz." diye konuştu.

Söz konusu dönemde Türkiye’nin Balkan ülkeleri ile hem ihracatını hem de ithalatını artırdığını belirten Pekcan, ulaşılan rakamları yeterli görmediklerini ve ticaret hacmini kazan-kazan ilkesiyle geliştirmek istediklerini söyledi.

"TÜRK MÜTEAHHİTLERİ ÇİN’DEN SONRA DÜNYADA 2. SIRADA"
Ruhsar Pekcan, karşılıklı yatırımların artırılmasına önem verdiklerini, devlet olarak yatırımların önündeki engelleri  pek çok kolaylık getirdiklerini kaydetti.

Balkan Odalar Birliği üyesi ülkeler ile Türk müteahhitlik ve teknik müşavirlik alanlarında iş olanaklarına dikkati çeken Pekcan, "İş  için diğer altın fırsat, müteahhitlik ve teknik müşavirlik alanlarında karşımıza çıkmaktadır. Bildiğiniz gibi, Türkiye müteahhitleri, Çin’den sonra Engineering News Record (ENR) sıralamasında dünyada 2. sırada yer almaktadır ve Balkanlardaki ülkelerde de 337 proje ile 9,5 milyar dolar iş hacmine ulaşmış durumdadır. Balkan ülkelerinin kalkınmasına her açıdan destek vermeye devam etmekten mutluluk duyacaklarını belirtmek isterim." şeklinde konuştu.

"BALKAN ODALAR BİRLİĞİ FİRMALARIYLA İŞ BİRLİKLERİNE İMZA ATACAĞIMIZA İNANIYORUM"
Ticaret Bakanı Pekcan, Türkiye’deki yatırım altyapısını geliştirmek ve Türkiye’de yatırım yapmayı cazip hale getirmek için ilgili bakanlıklar olarak koordineli şekilde çalışmayı sürdürdüklerini ifade ederek, şunları kaydetti:

"Uzun süredir başarılı şekilde uyguladığımız yatırım teşvik sistemimizle ülkemize yatırım yapmak isteyen değerli yatırımcılara pek çok fırsatlar sunuyoruz. Türkiye’de özel nitelikli serbest bölgeler kurmayı planlıyoruz. Bu serbest bölgeler özellikle uluslararası şirketlerin, operasyonlarını sürdürmeleri açısından pek çok cazip fırsata ve imkana sahip olacak. Bu hedeflerimizi gerçekleştirmek adına Balkan Odalar Birliği firmalarıyla da önemli iş imza atacağımıza inanıyorum."

Pekcan, Türkiye ekonomi yönetiminin dış ticarette ve gümrük sisteminde tamamıyla dijitalleşmeyi hedeflediğini, bu konuda örnek nitelikte adımlar attıklarını söyledi.

Pekcan, "Ticarette ve gümrüklerde zamanımızın gereği olan dijitalleşmeyi, e-ticareti ön plana çıkaracak çok projeyi hayata geçirdik. Gümrüklerin Dijitalleştirilmesi, Tek Pencere, Liman Tek Pencere, Konteyner-Liman Takip Sistemi gibi çok projeyi hayata geçirdik. Gümrük kapılarımızı hızla modernize ediyoruz. Burada da TOBB’la iş  halinde hızla çalışmalarımıza devam ediyoruz." diye konuştu.

"VİZYONUMUZ, YÜKSEK GELİRLİ ÜLKELER SEVİYESİNE ÇIKMAK"
Balkan Odalar Birliği üyeleriyle gümrüklerde yaşanan sorunların çözülmesine yönelik daha fazla iş  imkanı bulunduğunu kaydeden Pekcan, "Vizyonumuz, Türkiye’nin doğal momentumuna bu yenilikçi vizyonumuzu katarak orta gelirli ülkeler seviyesinden yüksek gelirli ülkeler seviyesine çıkmaktır." 

Dünya ticaretinin önünde, ticaret savaşları gibi tehditlerin olduğu  dönemin yaşandığını ifade eden Pekcan, yeni ticaret düzeninde, korumacı politikalardan ziyade "karşılıklı fayda" temelinde iş  yana tutum sergilediklerini söyledi.

"KARŞILIKLI TİCARETİMİZİN ÖNÜNDEKİ ENGELLERİ HIZLA KALDIRMALIYIZ"
Ruhsar Pekcan, uzun vadede duvarlar örenlerin değil, yollar açan, engelleri kazanacağına inandığını dile getirerek, şunları kaydetti:

"Balkan ülkeleri olarak, korumacılık eğilimlerinin arttığı dönemde karşılıklı ticaretimizin önündeki engelleri hızla  iş her alanda güçlendirmeliyiz. Ayrıca, taşımacılık kotaları, geçiş ücretleri gibi ticaret mallarının taşınmasını zorlaştıran ve gereksiz maliyet artışı yaratan politikaları terk etmeli, ticaret anlaşmalarımızı da çağın gereklerine göre güncelleyerek daha kapsayıcı hale getirmeliyiz. Ticaretin önündeki engelleri , hem bölge içi ticareti hem de malların fiyatlarını düşürerek halklarımızın refahını artıracaktır."

Türkiye olarak, Gümrük Birliği’nin güncellenmesine büyük önem verdiklerini ifade eden Pekcan, bu süreçte Balkan Odalar Birliği'nin güçlü desteğini beklediklerini söyledi.

Pekcan, Gümrük Birliği’nin güncellenmesinin sadece Türkiye ile AB arasındaki ticaret hacmini değil, bölgedeki entegrasyonu ve ticari bağları da artıracağını belirterek, "Gümrük Birliği’nin güncellenmesinin hem AB için hem de Türkiye için kazançlı olduğu, yapılan etki analizleriyle zaten görülmüş durumdadır." 

“HALKLARIMIZ BİRBİRİNİ TANIDIKÇA BÖLGESEL REFAHIMIZ ARTACAKTIR”
Ticaret Bakanı Pekcan, bölgedeki AB’ye aday ülkelerin AB üyelik süreçlerinin hızla tamamlanması konusunda da iş  yapılması gerektiğine inandığını ifade ederek, "Turizme ve ticarete engel olan vize uygulamalarını da basitleştirmeli, halklarımızın bölge içi dolaşımını, ticari ve kültürel etkileşimini sağlamalıyız. Halklarımız  daha fazla tanıdıkça daha fazla ticaret, daha fazla iş  yapacak, bölgesel refahımız artacaktır." diye konuştu.

"Türkiye olarak kapımız dost ve kardeş Balkan ülkelerine sonuna kadar açık" diyen Pekcan, Balkanlardan gelen konuklara seslenerek, "Biz devlet olarak, sizlerin önünü açmaya, sorunlarınıza hızla çözüm üretmeye devam edeceğiz. Sizler de her türlü talebinizi bizlere rahatlıkla iletebilirsiniz." ifadelerini kullandı.

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan Vizyon yüksek gelir Pekcan
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Beşiktaş Başkanı Çebi, Jean Onana İddialarına Cevap Verdi!
Beşiktaş Başkanı Çebi, Jean Onana İddialarına Cevap Verdi!
Beşiktaş'ta Jean Onana Krizi Derinleşiyor: Ayrılık İhtimali Artıyor!
Beşiktaş'ta Jean Onana Krizi Derinleşiyor: Ayrılık İhtimali Artıyor!