Mecliste Asgari Ücret Çıkışı: Milyonlarca Kişi Ay Sonunu Getiremiyor

Eskişehir Milletvekili Utku Çakırözer, asgari ücretin yetersiz olduğunu, asgari ücretle çalışan milyonlarca kişinin ay sonunu getirmekte zorlandığını söyledi.

Mecliste Asgari Ücret Çıkışı: Milyonlarca Kişi Ay Sonunu Getiremiyor

Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından açıklanan 100 günlük eylem planına değinen Çakırözer, "Bakın, bu 100 gün içinde neler yaşandı, 100 günün sonunda Türkiye nasıl ülke hâline geldi, aslında sadece 100 günün değil, on altı yılın sonunda? Türkiye'de insanlarımız intihar ediyor, kendini yakıyor, vinçlerin tepesinde hak arıyor çünkü fakirlik var, yoksulluk var, işsizlik var.

1.600 lira asgari ücret alan milyonlarca işçi, bin liranın, 1.500 liranın altında aylık alan milyonlarca emeklimiz ayın sonunu getiremiyor. Enflasyonun resmî rakamı yüzde 30'a vardı ama çarşıda pazarda hayat yüzde 100'ün üzerinde pahalanmış durumda. Kara kışa girerken en temel ihtiyacımız doğal gaz ve elektrik yılda yüzde 45 zamlanmış durumda. Beceriksiz, liyakatsiz yönetimin sonucu dolar 7 lirayı aştı, faizler yüzde 40'lara ulaştı.

Borcunu döndüremeyen binlerce şirket iflas etti, binlercesi iflasın eşiğinde. Sonuç: Evine aş götüremeyen işsizler ordusuna eklenen on binlerce işsiz. Milyonlarca yurttaşımız hayatını borçla sürdürme gayreti içinde. Yurttaşların borcu 510 milyar lirayı aştı, 20 milyon yurttaşımız icralık. Bu ülke için canını veren aziz şehitlerimizin yakınları ve kahraman gazilerimize bugüne kadar sözü verilen "Borçlarınızı sileceğiz." sözleri dahi tutulmuş değil." şeklinde konuştu.  

Adana'da Emine Akçay'ın çocuklarını ısıtamadığını, atanamayan öğretmen Ersin Turhan'ın ise İstanbul'da intihar ettiğini söyleyen Çakırzer, "Bakın, iktidarın yüzüncü gün şenliklerini yaptığı bu hafta başında Eskişehir'in Mahmudiye ilçesinde geçici olarak çalışan 40 kadın işçinin görevi uzatılmadı. Bu sadece  örnek.

Türkiye'nin dört yanında binlerce kardeşimiz bu kışı işsiz, aşsız geçirmeye mahkûm edildiler. Ülkeyi yönetenlerin "yok"  kriz hayatın her alanını vurmuş durumda. Gripten kansere kadar çok hastalığın dermanı olan yüzlerce ilaca dövizdeki artış ulaşılamıyor. Hastalar kapı kapı dolaşarak ilaç arıyor. Tıbbi malzemelerin fiyatlarındaki artış  hastanelerde ameliyatlar durmuş durumda.

468 liralık genel sağlık sigortası primini ödeyemedikleri için milyonlarca yurttaşımız sağlık hizmetinden faydalanamıyor. "Sağlıkta gıpta edilecek noktadayız." diyenlere hatırlatmak isterim. Zonguldak'ta on  yaşındaki Dilara Kilcioğlu kardeşimiz parasızlıktan Düzce hastanesindeki kontrollere yıldır gidemediği için şeker komasından öldü."

Asgari Ücret mecliste asgari ücret görüşmesi asgari ücret görüşmeleri 2019 asgari ücret asgari ücret 2019 asgari ücret zammı
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Beşiktaş Başkanı Çebi, Jean Onana İddialarına Cevap Verdi!
Beşiktaş Başkanı Çebi, Jean Onana İddialarına Cevap Verdi!
Beşiktaş'ta Jean Onana Krizi Derinleşiyor: Ayrılık İhtimali Artıyor!
Beşiktaş'ta Jean Onana Krizi Derinleşiyor: Ayrılık İhtimali Artıyor!