Kredi Kartı İle Benzin Alımına Zam Mı Geliyor!

Petrol Ürünleri İşverenler Sendikası (PÜİS), akaryakıt sektöründe nakit ve kredi kartı olmak üzere iki ayrı fiyat belirlenmesi talebini EPDK’ya sundu. Talebe göre kredi kartı ile alınan benzin, nakit alınan benzine göre daha pahalı olacak.

Kredi Kartı İle Benzin Alımına Zam Mı Geliyor!

PÜİS, nakit ödeme yapan tüketicilerin  avantaja sahip olabilmeleri için akaryakıt sektöründe nakit ve kredi kartı olmak üzere ayrı fiyat belirlenmesi talebini EPDK'ya sundu.

Konuya ilişkin açıklama yapan PÜİS Genel Başkanı İmran Okumuş, yürürlükte bulunan mevzuat uyarınca kredi kartı ile yapılan akaryakıt alımlarında tüketicilerin herhangi  komisyon ödemediklerini hatırlattı.

“BAYİLER DEVAMLI FİNANSMAN İHTİYACI İÇİNDE”

Akaryakıt bayilerinin yüksek tutarlarda işletme sermayesi gerektiren  alanda faaliyet gösterdiklerini belirten Okumuş, “Bayiler devamlı finansman ihtiyacı içinde bulunmaktadırlar. Bu de bayiler kredi kartı ile yapılan satışlarda 40-45 günü bulan vadeleri bekleyememekte ve bankalara yüzde 3'lere varan kredi kartı komisyonu ödeyerek finansman ihtiyacını karşılamaya çalışmaktadırlar.”

“KAMU BANKALARI İLE GÖRÜŞTÜK”

Kredi kartı komisyonları bayilerin taşıdığı finansman yükünü  nebze de olsa hafifletmek için PÜİS olarak Türkiye Bankalar Birliği nezdinde kamu bankaları ile  dizi görüşme gerçekleştirdiklerini söyleyen Okumuş, “İlk protokolü Ziraat Bankası Genel Müdürlüğü ile imzaladık. 15 Ekim 2018 tarihinde başlayan Ziraat Bankası'nın uygulaması bayilerimizi az da olsa rahatlattı. Diğer kamu bankaları ve özel bankalar ile görüşmelerimiz devam ediyor. Ziraat Bankasına sektörümüze verdiği destekten dolayı şükranlarımı sunuyorum. Ziraat Bankası'nın bizlere verdiği desteğin, diğer bankalar için de örnek teşkil etmesini diliyorum.”

“KÂRLI ÇIKAN SADECE BANKALAR

Kredi kartı ile yapılan satışların bayilere zarar verirken, tüketicilere borç erteleme dışında  şey kazandırmadığı söyleyen Okumuş, “Bayiler brüt yüzde 5 kar paylarının yarısından fazlasını kredi kartı komisyonu olarak bankalara vermektedirler. Dolayısıyla kredi kartı ile yapılan satışlarda kârlı çıkanlar sadece bankalar olmaktadır. Sektöre zararı olan, tüketiciye ise faydası bulunmayan, sadece bankalara para kazandıran bu sistemin değişmesi gerektiğine inanıyoruz.” ifadelerini kullandı.

“NAKİT ÖDEYENE İNDİRİM YAPILABİLİR”

İmran Okumuş sözlerini şöyle noktaladı:

Gelişmiş ülkelerde, örneğin Amerika'da nakit alımlarda pompa satış fiyatları daha düşükken, kredi kartı ile yapılan alımlarda ise daha yüksektir. Bunun doğru  uygulama olduğunu düşünüyoruz. Sektörümüzde dağıtıcı bayi ilişkisinde hali hazırda bu sistem uygulanıyor. Dağıtıcılar, aldığı yakıtın bedelini peşin ödeyen bayilere, vadeli olarak ödeyen bayilerden daha indirimli fiyat uyguluyor. Aynı şekilde nakit ödeme yapan tüketicilere de, kredi kartı ile ödeme yapanlara göre  indirim uygulanabilir.

Akaryakıt sektörünün en önemli halkası olan ve yılın 365 günü, günün 24 saati tüketiciye en üst düzeyde hizmet veren akaryakıt bayilerinin faaliyetlerini sağlıklı şekilde sürdürebilmeleri ve tüketicilerin de nakit ödeme yaptıklarında tavantaja sahip olabilmeleri için nakit ve kredi kartı olmak üzere  ayrı fiyat belirlenmesi önerimizi EPDK'ya sunduk. Finansal promosyonların da halinde, akaryakıtı nakit olarak alacak tüketicinin önemli avantaja sahip olacağına inandığımız bu sistemin yapılandırılmasını EPDK'dan talep ettik. Bu sistem yapılandırıldığı takdirde, hem sektörün, hem de tüketicilerin kazanacağına inanıyorum.”

Kredi Kartı Benzin PÜİS Petrol EPDK Akaryakıt fiyatları
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Beşiktaş Başkanı Çebi, Jean Onana İddialarına Cevap Verdi!
Beşiktaş Başkanı Çebi, Jean Onana İddialarına Cevap Verdi!
Beşiktaş'ta Jean Onana Krizi Derinleşiyor: Ayrılık İhtimali Artıyor!
Beşiktaş'ta Jean Onana Krizi Derinleşiyor: Ayrılık İhtimali Artıyor!