Ders Kitaplarındaki 'Gezi Parkı' Tanımı Tartışma Yarattı

Bu yıl 12. sınıflar için hazırlanan Çağdaş Türk ve Dünya Tarihi adlı ders kitabında Gezi Parkı olaylarının "hükümeti devirmek için düzenlenen uluslararası komplo" olarak tanımlanmasına CHP'den sert tepki geldi.

Ders Kitaplarındaki 'Gezi Parkı' Tanımı Tartışma Yarattı

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından bu yıl 12. sınıflar için hazırlanan “Çağdaş Türk ve Dünya Tarihi” adlı kitapta Gezi Parkı eylemlerinin “hükümeti devirmek için düzenlenen uluslararası komplo” olarak gösterildiğini belirten CHP İzmir Milletvekili Kani Beko, duruma tepki gösterdi.

İzmir Milletvekili Kani Beko, Milli Eğitim Bakanı tarafından yanıtlanması istemiyle TBMM’ye soru önergesi verdi. Cumhuriyet'te yer alan habere göre, söz konusu kitabın 270 ve 271. sayfalarında Gezi Parkı olaylarının, “Hükümetten rahatsızlık duyan ve eylemleri organize eden kesimler, hükümetin ekonomik ve demokratikleşme alanında attığı adımların kendi ayrıcalıklarını sonlandırmasından hoşnut değildi” cümleleriyle anlatıldığını belirten Beko, “Yurttaş haklarını hiçe sayan, demokratik toplumsal mücadeleyi kriminalize etmeyi amaç edinmiş ve temel hak karşıtı bir tutumla hazırlanmış bu kitap ders kitabı olarak dağıtılmıştır. Kitapta tarihin olgusal gerçeklerinden uzak, ideolojik yönelimle yeniden yazılma çabası olduğu ise açıkça görülüyor” ifadelerini kullandı.

Kitabın müfredattan kaldırılması gerektiği vurgulayan Beko, “AKP’nin, 4+4+4 eğitim sistemiyle yapmayı amaçladığı gerici, dinci ve kindar nesil projesinin bir örneği; en küçük hak mücadelesini dahi terörize etme çabalarından biridir. Bugün gelinen nokta; hükümetin maddi manevi her türlü baskısını üzerinde hisseden yurdun her yerinden kendiliğinden sokaklara dökülen halkın, işçinin, emekçinin taleplerini hiçe sayan bir anlayışın ders kitabına yansımasıdır” dedi.

Ders Kitaplarındaki 'Gezi Parkı' Tanımı Tartışma Yarattı Gezi partı Çağdaş Türk ve Dünya Tarihi CHP
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Galatasaray İçin Zirve Yarışında Kritik Viraj
Galatasaray İçin Zirve Yarışında Kritik Viraj
Şubat Ayı Enflasyon Rakamları Açıklandı
Şubat Ayı Enflasyon Rakamları Açıklandı
kartal escort