Reklamı Geç
Advert

Kimler “Kötü Niyet Tazminatı” Almaya Hak Kazanır?

Hangi işçiler “kötüniyet tazminatı” almaya hak kazanır?

Kimler “Kötü Niyet Tazminatı” Almaya Hak Kazanır?
Bu içerik 1536 kez okundu.

İşçilerin iş sözleşmesinin, fesih hakkının kötüye kullanılarak sona erdirildiği durumlarda işçiye bildirim süresinin 3 katı tutarında tazminat ödenir. İşe iade davası açma imkânı varsa, kötü niyet tazminatı söz konusu olmayacaktır. Öncelikle işe iade davası açması gerekir ki, sunucunda ya işe iade ya da iade edilmemeden kaynaklı tazminat hakları doğar. İşe iade davası sonucu kazanılan tazminatlar kötüniyet tazminatından daha yüksektir.

Kötüniyet tazminatı iş güvencesinin uygulama alanı dışında kalan işçilerin iş sözleşmesinin, işçinin yasal hakkını araması veya şikayet yoluna başvurması gibi nedenlerle işverence feshedilmesi halinde “işveren tarafından fesih hakkının kötüye kullanılarak sona erdirildiği durumlarda” işçiye bildirim süresinin üç katı tutarında ödenmesi gereken tazminat olarak tanımlanabilir. Bu tazminat işçinin giydirilmiş brüt ücreti üzerinden hesaplanır. Örneğin; işçinin son brüt ücreti 4.000TL ise ve işçiye aslında fesih öncesi verilmesi gereken ihbar süresi 4 hafta ise, 4 hafta X 3 = 12 haftalık (3 ay) ücreti tutarında bir tazminatın işçiye ödenmesi gerekecektir. Bu da 12.000TL yapar.

İşçinin sağlık raporu almasıücret veyahut diğer alacaklarının ödenmemesi gibi nedenlerle SGK’ya ya da Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüğü’ne şikâyette bulunması, işçinin başka nedenlerle şikâyet hakkını kullanması ve tatil günlerinde gelip çalışmaması, işyerinden çok sayıda işçi çıkarılıp yerine çok sayıda işçi alınması, sendika temsilcisinin işçilerin örgütlenmesi için faaliyette bulunması, işçinin sendikaya üye olması gibi durumlarda, sözleşmenin sırf bu nedenlerle işverence feshindekötü niyetli fesih söz konusudur.

Dikkat Edilecek Hususlar:

1) Kötü niyetli tazminattan yararlanmada işçinin iş güvencesi kapsamında olmaması gereklidir. Yargıtay Hukuk Genel Kurulu’nun 11.07.2007 Tarihli, Esas No:2007/9-549 ve Karar No:2007/543 Sayılı kararında “iş sözleşmesinin fesih tarihinde yürürlükte bulunan 4857 sayılı Yasa’nın 17. maddesinde düzenlenen kötü niyet tazminatının hüküm altına alınabilmesi için, davacının aynı yasanın 18-21 maddelerinde düzenlenen iş güvencesi hükümlerinden yaralanacak durumda olmaması gerekir. Akdin feshi tarihinde işyerinde 30 işçi çalışıp çalışmadığı, dosya içeriğinden anlaşılamamaktadır. Bu husus belirlenmeden kötü niyet tazminatının yazılı şekilde hüküm altına alınması hatalı olup bozmayı gerektirmiştir” denilmektedir.

2) Fesih için bildirim şartına da uyulmaması halinde kötü niyet tazminatına ek olarak şartlar oluşmuşsa ihbar tazminatına da hükmedilecektir.

3) İşçi haklı nedenle dahi olsa kendisi iş sözleşmesini feshederse kötü niyet tazminatına hak kazanamaz.

Kimler “Kötü Niyet Tazminatı” Almaya Hak Kazanır? Kötü Niyet Tazminatı Kötü Niyet İşçi hakları çalışan hakları
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Erdoğan: İş Bankasından Sonra Sıra Onda
Erdoğan: İş Bankasından Sonra Sıra Onda
Varlık Fonu THY'ye Dolarla Uçak Sattı!
Varlık Fonu THY'ye Dolarla Uçak Sattı!