Temmuz'da Milyonlarca Çalışana Zam.!

Memurundan işçisine kadar toplam 19 milyon çalışana Temmuz ayında zam yapılacak. Bütün çalışanların faydalanacağı zam kalemleri belli oluyor. Kaynak: 19 Milyon Çalışana Temmuz Zammı Geliyor

Temmuz'da Milyonlarca Çalışana Zam.!

Enflasyon Farkı Oluştu
Kamuda çalışan memurlar ve işçilerin yanı sıra emekliler de maaşlarında zam alacak. Bu kapsamda memurlar temmuz ayında daha önce toplu sözleşme ile kararlaştırılan %3,5’lik zammı alacaklar. Ancak bunun haricinde enflasyon %4’ün üzerinde gerçekleştiği için aradaki fark kadar daha ekstra ödeme alacaklar. Böylelikle çifte zam yapılacağını ifade edebiliriz. 

Kadroya alınan taşeron işçiler de Temmuz ayı zamlarından istifade edebilecekler. Bu kapsamda hali hazırdaki maaşlarına %4 oranında zam verilecek. 

Temmuz ayı zamları sadece çalışanları ya da emeklileri etkilemeyecek. Bu kişilere ek olarak yaşlı ve engelli kimselere bakanların aldıkları aylıklarda da artış yaşanacak. Bu kapsamda hali hazırda 1.085 lira olan aylık miktarı yapılacak yeni zamlar ile birlikte 1.158 liraya çıkacak. Ayrıca yaşlılık aylığı alanlara geçtiğimiz günlerde %88 oranında da zam yapılmıştı. Böylelikle aylık olarak 500 liraya tekabül eden yaşlılık aylığı 1.500 liraya çıkarılmıştı. Bundan sonra gelecek olan zamların tamamı da yeni miktar üzerinden gerçekleştirilecek. Dolayısıyla da zam miktarlarının da artacağını rahatlıkla ifade edebiliriz. 

Enflasyon rakamlarının beklenenden fazla olması da zamların miktarını artıran etkenlerden birisi oluyor. Enflasyon farklarının verilmesinin sebebi paranın alım gücünün düşmesi olarak açıklanabilir. Bunda da döviz kurunda yaşanan ani yükselişler başat rol oynamaktadır.

Kaynak: isilanlarikariyer.com

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Akaryakıta Büyük İndirim Gelecek
Akaryakıta Büyük İndirim Gelecek
Fenerbahçe ve Galatasarayın Rakipleri Belli Oldu
Fenerbahçe ve Galatasarayın Rakipleri Belli Oldu