Kılık Kıyafette Yaz Dönemi Uygulaması Yarın Başlıyor

Devlet Memurlarının kılık kıyafet konusunda kanun, tüzük ve yönetmeliklerin öngördüğü kılık ve kıyafet kurallarına uymak mecburiyetinde oldukları 657 sayılı Kanun’un Ek 19 uncu maddesi ile hüküm altına alınmıştır. Memurların kılık ve kıyafet kuralları ile ilgili olarak detaylı düzenleme ise Kamu Kurum ve Kuruluşlarında Çalışan Personellerin Kılık ve Kıyafetlerine Dair Yönetmelik ile yapılmıştır.

Kılık Kıyafette Yaz Dönemi Uygulaması Yarın Başlıyor

Kılık ve Kıyafet Yönetmeliği 15 Mayıs-15 Eylül tarihleri arasındaki süreyi yaz dönemi olarak ifade etmiştir. Yaz kıyafetleriyle ilgili hususlar ise bakanlık merkez teşkilatında ilgili Bakanlarca; illerde, yapılan hizmetin mahiyeti ve çalışılan yerin iklim ve coğrafik özellikleri gözönünde tutularak Valilerce tespit edileceği de yine aynı yönetmelikte ifade edilmiştir.

İdareler genellikle yaz dönemlerinde memurları için takım elbise giyme ve kravat takma zorunluluğunu kaldırmaktadırlar. Resmi kıyafet giymek/üniforma zorunda olanlar ise kendi mevzuatlarında  yer alan hükümlere tabi olacaklar. Memurlar için yazlık kıyafet uygulaması 15 Mayıs 2018 Salı günü başlayıp 15 Eylül 2018 Cumartesi günü sona erecek.

Kamu kurumları birimlerine gönderdikleri yazılarla 15 Mayıs 2018 tarihinden itibaren yaz dönemi kılık kıyafet uygulamasına geçileceği konusunda bildirimde bulundular. Kurumlar yazdıkları yazılarda personelin yönetmelik şartlarına riayet etmek koşuluyla düzgün ve mevsim koşullarına uygun olarak giyinmeleri gerektiğini belirttiler. Memurların kurumca belirlenen kurallara uygun giyinmeleri gerekmekte olup aksi davranış 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu’na göre disiplin cezası ile tecziyelerini gerektirmektedir.

Kaynak: mevzuatinyeri.com

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Akaryakıta Büyük İndirim Gelecek
Akaryakıta Büyük İndirim Gelecek
Fenerbahçe ve Galatasarayın Rakipleri Belli Oldu
Fenerbahçe ve Galatasarayın Rakipleri Belli Oldu