Ritim bozukluğu olan minik kalpler için yeni bir poliklinik

Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi’nde Çocuk Kardiyoloji ve Genetik Anabilim Dalı iş birliğiyle yeni bir poliklinik hizmete açıldı. Poliklinikte ritim problemi olan çocuklar ile doğuştan ritim bozukluğu şüphesi olan hastalara bakılacak..

Ritim bozukluğu olan minik kalpler için yeni bir poliklinik

Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi’nde Çocuk Kardiyoloji ve Genetik Anabilim Dalı iş birliğiyle yeni bir poliklinik hizmete açıldı. Poliklinikte ritim problemi olan çocuklar ile doğuştan ritim bozukluğu şüphesi olan hastalara bakılacak.
Çocuk Kardiyoloji Bilim Dalı öğretim üyeleri Prof. Dr. Özlem Mehtap Bostan ve Doç. Dr. Fahrettin Uysal ile Tıbbi Genetik Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Şehime Gülsün Temel, Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi olarak Türkiye’de çocuklarda genetik ritim bozuklukları ile ilgilenen nadir merkezlerden biri olmayı hedeflediklerini, bu iki farklı disiplinle bir araya gelerek böyle bir polikliniği hizmete açtıklarını söyledi.
Doç. Dr. Fahrettin Uysal, kalbin elektriksel iletisinin bozulduğu ve ani ölümle sonuçlanabilen irsi ritim bozukluğu olan hastalarda, bu hastalığa sebep olan genlerin ve mutasyonların tespit edilmesinin son derece önemli olduğuna dikkat çekerek, erken dönemde yapılacak teşhisyla hastalığın tedavisinin mümkün olduğunu söyledi.
İLK BELİRTİ BAYILMA
Doğuştan ritim bozukluğu olan çocuklarda ilk belirtinin genelde bayılma olduğunu belirten Doç. Dr. Uysal, bayılması olan her çocuğun mutlaka ritim bozuklukları açısından araştırılması gerektiğini kaydetti.
‘Kalıtsal Ritim Bozuklukları Polikliniği’nde doğuştan ritim bozukluğu şüphesi olan hastalarda genetik teşhis için çok ayrıntılı bir inceleme yapılacağını, aynı zamanda ailede genç yaşta ani ölüm öyküsü olan bireylerde de ani ölümle ilişkili genlere bakılacağını ve böylece erken tedavinin mümkün olabileceğini söyledi.
Tıp Fakültesi Çocuk Kardiyoloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Fahrettin Uysal, erken teşhisin önemli olduğu ritim bozukluklarında gebelik sırasında prenatal teşhis ya da doğumdan önce PGT yapılmasının da mümkün olacağını, ritim bozukluklarına yol açabilecek neredeyse bütün genlere bakılacağını bildirdi.
Doç. Dr. Uysal ve Doç. Dr. Temel, yeni açılan poliklinikte ayrıca,
irsi ritim bozukluğu bulunan çocuklara ve ailelerine genetik danışmanlık hizmeti de vereceklerini de sözlerine ekledi.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Akaryakıta Büyük İndirim Gelecek
Akaryakıta Büyük İndirim Gelecek
Fenerbahçe ve Galatasarayın Rakipleri Belli Oldu
Fenerbahçe ve Galatasarayın Rakipleri Belli Oldu