Siirt’ten Vicdan Konvoyu’ yola çıktı

Suriye hapishanelerinde hukuka aykırı şekilde tutulan kadınların seslerini duyurmak için düzenlenen "Vicdan Konvoyu"na destek amacıyla Siirt’ten bir kadın Hatay’a gitti..

Siirt’ten Vicdan Konvoyu’ yola çıktı
Suriye hapishanelerinde hukuka aykırı şekilde tutulan kadınların seslerini duyurmak için düzenlenen "Vicdan Konvoyu"na destek amacıyla Siirt’ten bir kadın Hatay’a gitti.
Siirt’te, Suriye’de Esed rejimi tarafından hukuka aykırı bir şekilde hapishanelerde tutulan ve işkencelere maruz bırakılan kadınların sesini duyurmak amacıyla oluşturulan "Vicdan Konvoyu"na destek vermek isteyen bir grup gönüllü kadın Hatay’a uğurlandı. 15 Temmuz Kent Meydanı’dan uğurlanan kadınlar adına açıklama yapan Fatma Erdemci, işkence gören kadıların ağır koşullarda Esad rejimi tarafından tutulmasının vicdanları yaraladığını belirtti. Erdemci, "Tam 7 yıl oldu Suriye savaşı başlayalı. Yüzbinlerce insan tüm dünyanın gözleri önünde katledildi. 15 bin çocuk can verdi, öyle kendiliğinden değil. Bombalar bedenlerini parçaladı, tonlarca enkaz altında kaldılar. Klor, Sarin kimyasal gazların çarpına soğudular. Kimisinin küçük bedeninde işkence metotları denendi, tespit edilebilen 15 bin 500 kadın Suriye’nin zindanlarında işkence ve diğer zalimane muamelelere maruz kaldı ve tecavüze uğradı. Şuan 417’si kız çocuğu tespit edilebilen 6 bin 730 kadın hala bu vahşeti yaşıyor. Suriye rejiminin zindanında ölmeyi bekliyor. Tecavüz ve işkence mağduru bazı kadınlar intihar etti, bu hapishanelerden kurtulan bazıları aramızda bir gün kendilerine yapılanları hesabının sorulması umuduyla yaşamaya tutunuyorlar. Kadınlara yönelik cinsel saldırı, işkence, hukuksuz tutuma uluslararası hukuka göre savaş suçu ve insanlığa karşı suç niteliğindedir. Bilinen tek gerçek şudur ki, Suriye rejisi kadınlara tecavüzü bir silah olarak kullanmaktadır. Soruyoruz; bu kötülüklere maruz kalan kadınlar herhangi bir uluslararası mekanizmanın, hangi devletin, hangi sivil kurumun, hangi merciinin masasında gündem edinmektedir. Biz kadınlar Suriye hapishanesindeki kız kardeşlerimizin acı ve çaresizlik çığlıklarını duyuyoruz, 7 yıldır bekliyoruz. Kimse onlar için bir çaba göstermiyor, artık yeter" dedi.
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Akaryakıta Büyük İndirim Gelecek
Akaryakıta Büyük İndirim Gelecek
Fenerbahçe ve Galatasarayın Rakipleri Belli Oldu
Fenerbahçe ve Galatasarayın Rakipleri Belli Oldu