Reklamı Geç
Advert


ASGARİ ÜCRETTEN KESİLECEK BES ÜCRETİ BELLİ OLDU

Asgari ücrete 2017 yılında yapılan zammın 1404 TL olarak belirlenmesinden sonra 1 Ocak 2017'den itibaren Bireysel Emeklilik Sistemine katılacak çalışanlardan kesilecek BES miktarı da belli oldu. Kim, hangi tarihte BES'e otomatik katılacak? BES zorunlu mu?

ASGARİ ÜCRETTEN KESİLECEK BES ÜCRETİ BELLİ OLDU
Advert

Bilindiği üzere Bireysel Emeklilik Sistemi (BES) 1 Ocak 2017 yılı itibarı ile tüm çalışanlar için otomatik olarak zorunlu olacak. Fakat dileyen katılımdan sonraki ikinci aydan sonra otomatik katılımdan çıkabilecek. Sistemden çıkmaların önüne geçmek için ise bir takım teşvikler de bulunuyor. Sistemden çıkmayanlara bir seferlik bin TL verilecek. Ayrıca normal BES sisteminde olduğu gibi % 25 devlet katkısı da devam ediyor. 

Hali hazırda BES'i olanlar da sisteme otomatik katılacaklar. 45 yaş altındaki tüm kamu personelleri ve özel sektörde asgari ücretle çalışan personeller de dahil olmak üzere tüm çalışanlar sisteme otomatik dahil olacak. 1 Ocak 2017 ile birlikte maaşlarda kesinti direk hemen olmayacak, kamu çalışanları ve özel sektörde çalışan personel sayısına göre katılım tarihleri de farklılık göstereceği açıklanmıştı. 

Dolayısıyla maaşlarda olacak % 3 oranındaki kesinti daha önceden belirlenen sürelere göre yapılacak. Bugün itibarı ile de Asgari Ücret Tespit Komisyonu tarafından belirlenen 1404 TL'lik asgari ücret zammında sonra 2017'den itibaren kesilecek BES miktarı da belli oldu. Asgari ücretli çalışanların maaşından 46 lira 80 kuruş olarak belli oldu. Her ay çalışanların maaşından asgari ücret oranında kesinti bu şekilde olacak. 

Öte yandan her bin TL'lik maaşının karşılığında 30 TL asgari ücret kesintisi olacak. 3 bin TL maaşı olan kamu personeli veya çalışandan aylık BES için 90 TL kesilecek. Dolayısıyla BES'e katılım her ne kadar mecburi gibi olsa da otomatik olarak sisteme dahil olacaksınız, fakat katılımdan iki ay sonra isterseniz çıkmanız için her hangi bir engel bulunmuyor.

Kaynak: www.mymemur.com

bes bireysel emeklilik sistemi
Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Kadro Sınavı Nasıl Yapılacak. En az 50 puan şartı.
Kadro Sınavı Nasıl Yapılacak. En az 50 puan şartı.
Milletvekilleri'nin taşeron sıkıntısı.!
Milletvekilleri'nin taşeron sıkıntısı.!