Advert
Taşeron işçi ve dava kararlarıyla ilgili, Bakan Müezzinoğlu açıklama yaptı.
Advert

DİĞER - 2017-02-16 12:01:51

Taşeron işçi ve dava kararlarıyla ilgili, Bakan Müezzinoğlu açıklama yaptı.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, Açıkladı Taşeron İşçilerin Son Durumu ve Dava Süreleri İle Alakalı Önemli Açıklamalarda Bulundu. 10 Yılı bulan dava süresi 2 yıla indiriliyor.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, yeni bir açıklama yaptı. Taşeron düzenlemesi ne zaman yayınlanacak. İş Mahkemelerinde yer alan dava süreleri 10 yıldan 2 yıla indiriliyor.

Çalışma Bakanı Müezzinoğlu, "Anlaşma olmazsa mahkeme yolu açık. 10 yıl önce ayrıldığım bir işyerinde avukat bir arkadaş dedi ki 'Hakkını ararsan, bana vekaletini ver, yarısı senin yarısı benim.' Böyle bir hukuk yok. Geriye dönük alacaklar için mahkemeye başvuru süresini 2 yıla indirmeyi planlıyoruz" dedi. Mevzuatta geçerli olan süre 10 yıl. Kıdemde referandum oylamasından sonra Müezzinoğlu, herkesin görebildiği şeffaf ve sürdürülebilir bir kıdem tazminatı fonunu ele alınacağını bildirdi.

Taşerona kadro konusunda Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mehmet Müezzinoğlu,  taşeron, sözleşmeli veya başka bir statüde çalışan tüm kesimleri aynı çatı  altında değerlendirmeyi planladıklarını belirterek, "Bir bütüncül yapı oluşturacağız. Çalıştaylarımız devam ediyor. Taşeron kardeşlerimiz bir süre daha  sabır göstersinler, bu sene çözülecek." diyerek bu sürecin devam ettiğini belirtti.

Bakan Müezzinoğlu, yeni personel alımı yapan işverenleri devlet destekleyeceğini belirtti. Müezzinoğlu "Vergi yükünü karşılamak suretiyle işverene  destek olacağız. Bunun adı 'Süper İstihdam Teşviki'dir. Bu kapsamda 1,5 milyon kişilik istihdama destek vereceğiz." dedi.

"Büyükanne Projesi"ne ilişkin de bilgiler de veren Müezzinoğlu,  vatandaşların projeye ilgisinin yüksek seviyede olduğunu belirtti.
 
Bu projeye kısa zamanda 46 binin üzerinde başvuru yapıldığını belirten  Müezzinoğlu, "Bunların da 11 bin 200'ünde kriterler uygun. Tabii protokoller  imzalandı. Daha sonra bu kriterler daraltılacak mı, farklı bir düzenleme mi  olacak, şubat sonunda karar vereceğiz. Mart başı itibarıyla bu projede başlangıç vereceğiz." açıklamasını yaptı.

 
Kaynak: Haber Kaynağı
Sende Yorumla...
DİĞER HABERLER
Ekonomi Haberleri