Mantar Yetiştiriciliği Nedir, Nasıl Yapılır?

Farklı farklı olarak hazırlanan ve lezzeti ile mutfakların vazgeçilmezleri arasında yer alan mutfaklar aynı zamanda oldukça da sağlıklı besinlerdir.

Mantar Yetiştiriciliği Nedir, Nasıl Yapılır?

Farklı farklı olarak hazırlanan ve lezzeti ile mutfakların vazgeçilmezleri arasında yer alan mutfaklar aynı zamanda oldukça da sağlıklı besinlerdir. Sadece Türkiye’de değil aynı zamanda tüm dünyada yaygın olan mantar yetiştiriciliği özellikle çiftçilerin bitki büyümeyen, gölgeli alanları değerlendirmek amacı ve aynı zamanda ek bir ürüne sahip olmak için tercih ettikleri üretim sistemidir. Mantar yetiştiriciliği konusunda yapılabilecek en doğru adımları atmanız durumunda tercih edeceğiniz diğer yetiştiricilik türlerine ve besinlerine oran ile daha kısa süre içerisinde başarılı dönüşler elde etmek mümkündür. Öyle ki mantar yetiştiriciliği girişimine başladıktan sonra birkaç ay içerisinde girişim için gerçekleştirdiğiniz tüm maliyeti telafi edebilecek ve hatta kar elde etmiş olabileceksiniz.

Mantar yetiştiriciliği kısa süre içerisinde kar elde edebileceğiniz bir girişim olur iken aynı zamanda belirli şartlarında karşılanması sayesinde büyüyecektir. Eğer mantarın ihtiyaçlarını karşılayamazsanız maalesef başarısız bir girişim sonuçlanacaktır.

Mantar Yetiştiriciliği ile İlgili Bilgiler

Mantar yetiştiriciliği girişimine başlamadan önce sizler için adım adım yapmanız gerekenler konusunda bilgi vermek istiyoruz.

Mantar yetiştiriciliği için ilk adım olarak yetiştirilecek olan mantarın türüne karar vermeniz gerekiyor. Süper market ve pazarlarda satılan kültür mantarları akla ilk gelen tür olsa da fazla üretim olmasından dolayı rekabet oranı yüksektir. Eğer endüstriyel pazarda söz sahibi olmak istiyorsanız ilk yatırım maliyeti olarak yüksek rakamlar harcamalısınız.

Eğer daha başarılı, kolay ve yüksek kazançlı bir yatırıma imza atmak istiyorsanız farklı mantar türleri için yetiştiricilik yapabilirsiniz. Bu konuda sizlere önerebileceğimiz mantar türü ise istiridye mantarıdır. Bu mantar türü için yetiştiricilik aşamasına geçene kadar oldukça kolay malzemeler ile, ucuz bir şekilde işe başlama imkanına sahipsiniz.

Daha düşük maliyet ile başlayabileceğiniz bu tür yetiştiriciliğinde aynı zamanda kültür mantarına oran ile daha yüksek kazanç elde etmek mümkündür. Özellikle daha yüksek fiyat ile satılması da yeni girişimcileri tetiklemektedir.

Yetiştirilebilecek Mantar Türleri;

Gerek maliyet olarak, gerekse de getirisi olarak yüksek kazançlar için yetiştirebileceğiniz mantar türleri ise aşağıdadır;

  • Kültür Mantarı
  • Reishi Mantarı
  • Kuzu Göbeği Mantarı
  • Porçini Mantarı
  • Shiitake Mantarı
  • Trüf Mantarı
  • İstiridye Mantarı

Mantar yetiştiriciliği için kurulum aşaması en önemli konudur. Kurulum aşamasında öncelikli olarak doğru yeri tercih etmelisiniz. Eğer amacınız kendiniz için ve aileniz için mantar yetiştiriciliği yapmak ise suya erişebileceğiniz ve sürekli olarak gölge olan bir ortam tercih edebilirsiniz. Eğer amacınız daha yüksek üretimler ise bu şekilde bir alan bulmalı, oluşturmalısınız.

Mantar yetiştiriciliği için alanın aldığı ışık ve ısısı da büyük önem taşır. İstiridye mantarının yetişme süresi boyunca sürekli olarak çevre ışığı alması ve 10 ile 25 derece arasında bir ısıya sahip olması gerekmektedir.

Mantar Yetiştiriciliği için İhtiyacız Olacaktır!

Eğer mantar yetiştiriciliği yapmak istiyorsanız yukarıdaki tüm mantar türlerinin ortak özelliklerini karşılamanız gerekiyor. Mantarların genel olarak özellikleri ve ihtiyaç duydukları ise nemdir. Nemli ortamlarda yetişmekte olan mantarlar verim vermesinden dolayı rutubetli ortamları sevmektedir. Yetiştireceğiniz alan içerisinde bunu sağlamak için iki yöntem var;

Sera Buğusu: Buğu sistemleri arasında pek çok farklı seçenek bulunmaktadır. Bu seçenekler arasında en ucuz olan seçenek Sera Buğusudur. Bu sistemi ürünleri sulamak yerine ortamı nemlendirmek için kullanacağınızdan sistemin su damlalarını yere düşürmesi değil havada tutması gerekecektir. Buğu sistemleri arasında seçim yaparken buna dikkat etmelisiniz.

Sis Makinesi: Ortamın nem oranını arttırmak için en ideal seçenek seralar için hazırlanan sis makinesidir. Havalandırma sistemi ile birlikte sera sis makinesi kullanarak mantarlarınızı sevindirebilirsiniz. Mantar yetiştirmek istiyor ve adım adım tüm bilgilere erişmek istiyorsanız Para Blogu sitesini takip edebilirsiniz.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Ünlü sanatçı Zeki Çetin koronavirüsten hayatını kaybetti!
Ünlü sanatçı Zeki Çetin koronavirüsten hayatını kaybetti!
Bülent Ersoy'un Onur Akay davasında flaş gelişme!
Bülent Ersoy'un Onur Akay davasında flaş gelişme!
301 Moved Permanently

301 Moved Permanently


nginx