Kadro Alamayan Taşeronlar İçin Kritik Görüşme

Kadro Alamayan Taşeronlar İçin Kritik Görüşme

Kadro Alamayan Taşeronlar İçin Kritik Görüşme

Kadro alamayan yüz binlerce işçi için umut olacak bir kritik görüşme bugün gerçekleşti. Bir süredir kadro alamayan taşeronlara yönelik lobi çalışmalarını hızlandıran Hak-İş Başkanı Mahmut Arslan bugün önemli bir görüşme gerçekleştirdi.

Arslan, Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Selçuk ile görüştü. Görüşmede kadro alamayan taşeron işçilerin durumu ele alındı.

Ayrıca yine görüşmede kadroya geçen taşeron işçilerin 2019 yılı için alacakları zam oranına ilişkin tartışmaların da ele alındığı öğrenildi.

HAK-İŞ ENFLASYON ZAMMI İSTİYOR

Öte yandan Hak-İş Başkanı Arslan geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamada taşeron işçilere enflasyon zammı talebinde bulunmuştu.

HAK-İŞ Genel Başkanı Mahmut ARSLAN, geçtiğimiz günlerde yaptığı yazılı açıklamada, “696 sayılı KHK ile kadroya yeni geçen ve KİT’lerde kadro kapsamı dışında kalan işçiler için 2018 yılı için açıklanan yüzde 20,30 oranında enflasyon zammı istiyoruz” dedi.

ARSLAN, kadroya yeni geçen ve KİT’lerde kadro kapsamı dışında kalan işçilerin ücretlerinin enflasyon karşısında eridiğini belirterek, “16 yıllık AK Parti Hükümetlerinin en büyük başarısı çalışanların enflasyon karşısında korunmasıdır. Bu politikanın kadroya yeni geçen ve KİT’lerde çalışıp kapsam dışında kalan işçiler için de uygulanmasını istiyoruz” dedi.

HAK-İŞ Genel Başkanı Mahmut ARSLAN'ın 3 Ocak'ta yaptığı yazılı açıklamada şöyle:

“696 sayılı KHK ile taşeron kapsamında çalışan yaklaşık bir milyona yakın işçi kadro hakkını elde etmiş bulunmaktadır. Bunun yanı sıra Kamu İktisadi Teşebbüslerinde çalışanlar ise maalesef kadro kapsamı dışında kalmıştır. HAK-İŞ olarak, KİT’lerde çalışanların da kadro hakkını elde etmesi mücadelemizi kararlılıkla sürdürüyoruz.

696 sayılı KHK ile kadroya geçen işçilerin ücretleri ve sosyal hakları 696 sayılı KHK gereğince geçiş tarihinden önce Yüksek Hakem Kurulu tarafından bağıtlanan toplu iş sözleşmesi hükümlerine göre altışar aylık dönemler halinde yüzde 4 olarak belirlenmiştir.

Kadro kapsamı dışında kalan işçilerin ücret ve sosyal hakları, ihale sözleşmeleri ve yetkili sendikaların yaptığı toplu iş sözleşmeleri ile belirlenmekte ve toplu iş sözleşmeleri Yüksek Hakem Kurulu tarafından bağıtlanmaktadır.

Bu ücret zamları ve sosyal haklar, Yüksek Hakem Kurulu tarafından 2016 yılındaki enflasyon verilerine göre belirlenmiş olup, tekrar gözden geçirilmesi kadroya yeni geçen bir milyona yakın işçilerin ve KİT’lerde çalışıp kadro kapsamı dışında kalan işçilerin büyük beklentisidir. Son dönemde ekonomide yaşanan dalgalanmalar ve bugün yüzde 20,30 olarak açıklanan TÜFE verileri de dikkate alındığında, kadroya yeni geçen işçilerin ve KİT’lerde kadro kapsamı dışında kalan çalışanların ücret ve sosyal haklarının yeniden gözden geçirilmesini ve artan enflasyon karşısında eriyen ücretlerde ve sosyal haklarda 2018 yılı enflasyon oranında (yüzde 20.30) artış yapılmasını talep ediyoruz.

2019 yılı için asgari ücrette 26.05, SSK ve Bağ-Kur emeklilerine yüzde 10.19, memurlara ise 10.70 zam yapıldığı dikkate alındığında kadroya yeni geçen ve KİT’lerde çalışan ve kadro kapsamı dışında kalan işçiler için daha önce yüzde 4 olarak belirlenen ücret artışının 2018 yılı enflasyon oranı olan yüzde 20.30 oranında artırılmasını talep ediyoruz.

16 yıllık AK Parti Hükümetlerinin en büyük başarısı çalışanların enflasyon karşısında korunmasıdır. Bu politikanın kadroya yeni geçen ve KİT’lerde çalışıp kapsam dışında kalan işçiler için de uygulanmasını istiyoruz.”

TOPLU İŞ SÖZLEŞMESİ GÖRÜŞMELERİNDEN, TAŞERON HABERLERİNDEN VE DAHA FAZLASINDAN BİLDİRİM ALARAK HABERDAR OLMAK İÇİN;

Android uygulamamızı ücretsiz indirmek için >>>> TIKLAYIN

İOS uygulamasını ücretsiz indirmek için >>>> TIKLAYIN

HAK-İŞ Mahmut Arslan Bakan Selçuk Zehra Zümrüt Selçuk Çalışma Bakanı Kadro alamayan taşeron taşeron haberleri taşeron son dakika
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
Alpaslan Akgün     2019-01-09 Yav bu ülkede kitlerden başka taşeron işçi yokmuş gibi davranmayın kardeşim bizlerde %70 takılan hastane çalışanları olarak hakkımızı istiyoruz
Gökay     2019-01-09 Yalancının
7272     2019-01-09 Hanı benim yazilarim
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Galatasaray İçin Zirve Yarışında Kritik Viraj
Galatasaray İçin Zirve Yarışında Kritik Viraj
Şubat Ayı Enflasyon Rakamları Açıklandı
Şubat Ayı Enflasyon Rakamları Açıklandı
kartal escort