Kadro Alan Taşeronda 'Geçmiş Haklar' Sorun Olmaya Devam Ediyor

Kadro alan taşeron'un 'feragat' sorunu

Kadro Alan Taşeronda 'Geçmiş Haklar' Sorun Olmaya Devam Ediyor

SORU: 5 yıllık sözleşme ile belediyede çalışan taşeron işçi, süre bittiği gerekçesiyle işten atıldı. Bunun üzerine başka bir işyerine (devlet hastanesi) taşeron işçi olarak çalışmaya başlayan işçi, aynı zamanda da işten çıkaran belediye şirketine dava açtı. Bu arada, 04.12.2017 tarihinde yeni çalıştığı şirket bünyesinde(devlet hastanesi) kadroya geçmeye de hak kazanır. Ancak belediye şirketine karşı açtığı işe iade davası da devam eder ve sonuçta davayı kazanır.Mahkeme kararı ile eski çalıştığı şirketten tazminat haklarını isteyen taşeron işçiye belediyenin cevabı ise, artık kadrolu işçi olduğu anlaşıldığından, 04 Aralık 2017 tarihi itibariyle taşeronların kadroya geçerken geçmişe yönelik haklarından feragat ettiğini aksi takdirde hastanedeki kadrosunun sona ereceğini ifade eder.

TAŞERON KADROYA GEÇMEDEN ÖNCEYE İLİŞKİN HAKLARINI KAYBEDER Mİ?

CEVAP: 696 sayılı OHAL KHK'sının, 127’nci maddesi ile 375 sayılı KHK'ya, geçici 23’üncü madde eklenmiştir.

Geçici 23’üncü madde uyarınca; kamuda çalışan taşeron işçilerinin kadroya geçiş şartlarından biri ise,

4 Aralık 2017 tarihi itibari ile ..sayılan kurumlarda çalışan taşeron işçisinin, en son çalıştığı idare ve daha önce kamu kurum ve kuruluşlarında alt işveren (taşeron) işçisi olarak çalıştığı iş sözleşmelerinden dolayı herhangi bir hak ve alacak talebinde bulunmayacağını ve bu haklarından feragat ettiğine dair yazılı bir sulh sözleşmesi yapmayı beyan etmesidir.

Yukarıdaki belirtilen madde hükmü nedeniyle kadroyu kazanma sebebi 696 sayılı Kanun hükmünde kararname ise, lehine sonuçlanan davadaki alacak kalemlerini belediyeden talep edemez.

TOPLU İŞ SÖZLEŞMESİ GÖRÜŞMELERİNDEN, TAŞERON HABERLERİNDEN VE DAHA FAZLASINDAN BİLDİRİM ALARAK HABERDAR OLMAK İÇİN;

Android uygulamamızı ücretsiz indirmek için >>>> TIKLAYIN

İOS uygulamasını ücretsiz indirmek için >>>> TIKLAYIN

 

taşeron haberleri taşeron sorunları taşeronda feragat kadro alan taşeron sorunları taşeron geçmiş haklar taşeron hakları KİT BİT taşeron yüzde 70 kadro alan taşeron 4 aralık taşeron taşeron 4 aralık TİS Toplu İş Sözleşmesi ta
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Galatasaray İçin Zirve Yarışında Kritik Viraj
Galatasaray İçin Zirve Yarışında Kritik Viraj
Şubat Ayı Enflasyon Rakamları Açıklandı
Şubat Ayı Enflasyon Rakamları Açıklandı
kartal escort